Charakterystyka rasy selkirk rex

Wygląd, wymagania, opis – co warto wiedzieć o tym kocie?


W 1987 roku w Stanach Zjednoczonych przyszła na świat kotka o nietypowym umaszczeniu. Została skrzyżowana z persem, a z tego kojarzenia połowa miotu (trójka kociąt) miała takie samo, poskręcane futerko. W powiększeniu puli genów brały udział koty brytyjskie, perskie i egzotyczne. Do niedawna pozwalano jeszcze na krzyżowanie selkirk rexów z nimi, ale obecnie dopuszczalne są kojarzenia wyłącznie w obrębie własnej rasy.

Selkirk rex często określany jest jako kot owieczka. Jego sierść jest miękka w dotyku, puszysta i jedwabista. Ten kot może być shorthair (krótkowłosy) i longhair (długowłosy). W miocie mogą urodzić się kocięta zarówno o włosach kręconych (curly), jak i o włosach prostych (straight). Ten kot występuje w różnych umaszczeniach, dopuszczalne są różne odmiany.

Pielęgnacja tego kota nie jest wymagająca. Krótkowłose selkirk rexy wystarczy wyczesywać raz na tydzień, ale w okresie linienia warto robić to codziennie. Odmianę długowłosą najlepiej szczotkować każdego dnia. Należy kontrolować stan uszu, oczy i zębów kota. Pazurki trzeba przycinać mniej więcej co 3 tygodnie. Średnia długość życia selkirk rexa to ok. 15 lat. Rasa uchodzi za zdrową. Gęste futro i podszerstek w miarę dobrze ochraniają kotka przed chłodem.

Jaki charakter ma kot rasy selkirk rex?

Ten kot jest spokojny i lubi leniuchować, jednak w ciągu dnia warto zapewnić mu nieco ruchu. Selkirk rex lubi się bawić i zazwyczaj nie odmawia, kiedy właściciel zachęca go do zabawy. Jest łagodny i nie ma w nim agresji. Nadaje się dla rodzin z dziećmi, a także dla osób starszych. Ten kot nie ma skłonności do ucieczek, ale na wszelki wypadek warto zabezpieczyć okna i balkon.

Selkirk rex jest bardzo czuły, jednak nie należy go zmuszać do pieszczot, ponieważ nie zawsze ma ochotę na wylegiwanie się na kolanach opiekuna. Jest to ciekawski i towarzyski kotek, który jest przyjaźnie nastawiony do nowych gości. Powinien zaakceptować nie tylko inne koty, ale także psy, ale zwierzęta należy zapoznać ze sobą stopniowo.

Ten kot uwielbia mruczeć, ale nie jest gadatliwy. Głosu używa tylko wtedy, gdy chce zwrócić na siebie uwagę właściciela. Nie lubi przebywać sam zbyt długo, ale nawet wtedy nie powinien niszczyć mebli ani firanek. Choć lubi obserwować otoczenie z wysoko położonych miejsc, najczęściej można go znaleźć śpiącego na kanapie. Jeśli planujesz zakup kociaka, sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla kota krok po kroku.

Hodowla a pseudohodowla kotów selkirk rex – różnice, cena, opinie

Ile trzeba zapłacić za rasowe kocięta rasy selkirk rex?

Rasowy kot nie jest tani. Ostateczna cena jest zależna od kilku czynników. Znaczenie ma to, w jakim stopniu kotek wpasowuje się w ramy wzorca rasy i czy jest obiecujący. Istotne jest jego pochodzenia (linia genów) oraz osiągnięcia rodziców (tytuły) na kocich wystawach. Ważna jest renoma hodowli oraz dostępność rasy w kraju. Znaczenie ma płeć, wiek i przeznaczenie kotka.

Dorosłe osobniki różnych ras sprzedawane są taniej od kociąt. Zazwyczaj są to kilkuletnie koty, które z jakiegoś powodu zostały wyłączone z planu hodowlanego. Ich cena to kwestia 1000 – 1500 zł. Z kolei koty sprowadzane zza granicy są droższe, ponieważ poza inną stawką dochodzą różne koszty, jak np. transport czy dodatkowe szczepienia.

Selkirk rex kosztuje ok. 2500 – 3000 zł. Cena kota singapurskiego jest znacznie większa. Młode koty tej rasy przeważnie można kupić za ok. 5500 zł. LaPerm nie jest dostępny w Polsce. Za granicą jego cena waha się od 500 do 1200 euro.

Jesteś opiekunem wybrednego kota i szukasz dla niego pełnoporcjowej karmy?

Bezzbożowa formuła Carnilove ze świeżym kurczakiem i królikiem to doskonała propozycja dla wymagających kotów! Wysokiej jakości, pożywne białko bez zbędnych dodatków!

Sprawdź!

Selkirk rex - jak rozpoznać pseudohodowlę?

Pseudohodowcy nie zawsze sprzedają kocięta za ok. 500 zł, dlatego cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem legalności hodowli. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, kiedy przegląda się ogłoszenia zamieszczone na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl).

Istotne jest to, w jakim stowarzyszeniu zrzeszona jest hodowla. W naszym kraju obowiązują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, TICA i WCF. Opinie o wybranej hodowli możesz znaleźć na grupie miłośników rasy na Facebooku.

Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje o sprzedawanym kocie (wiek, charakter, umaszczenie, badania, rodzice itd.). Każdy rasowy kot ma rodowód. Kocięta mogą opuścić hodowlę, gdy skończą 12 tygodni, ale często przetrzymywane są nieco dłużej i oddawane są dopiero po zabiegu kastracji. Młode koty muszą być co najmniej dwa razy odrobaczone i dwa razy zaszczepione, a także muszą mieć wszczepiony CHIP.

Kocię rasy selkrik rex o szarym futerku, a także opis wymagań, wyglądu i sposobu pielęgnacji futra tej rasy
Kot selkrik rex, czyli charakter oraz wymagania rasy, a także pielęgnacja i ceny kociąt

Najbardziej znane hodowle selkirk rexa w Polsce to m.in.:

  • Sand&Waves*PL
  • Tymabri*PL
  • FELIS FINEZJA*PL
  • GREMLIN*PL
  • KirkisSen*PL
  • Rizadora*PL

Wymagania, żywienie – co powinien jeść kot owieczka?

Koty są stworzeniami mięsożernymi. Z tego powodu niektórzy właściciele kotów decydują się na dietę BARF. Dieta opiera się na podawaniu kotu surowego mięsa i odpowiednio dobranych suplementów (złe proporcje mogą doprowadzić do złego stanu zdrowia kota).

Inną opcją są gotowe karmy. Wysokomięsna karma mokra z powodzeniem może być podawana codziennie, ale najpierw należy zwrócić uwagę na jej skład. Nie powinna zawierać zbóż ani cukrów, ponieważ są one zbędne w diecie kota. Na pierwszy miejscu powinno znajdować się mięso. Karmy bytowe (podstawowe) są odpowiednio wilgotne i pomagają kontrolować ilość płynów spożywanych przez kota.

Od czasu do czasu można podawać kotu karmę mokrą filetową. Karma uzupełniająca zawiera za mało tłuszczy i minerałów, aby mogła stanowić podstawę diety, ale dobrze sprawdza się jako zdrowa przekąska. Zwykle jest to filet drobiowy lub rybny w galarecie albo w bulionie.

Na rynku dostępne są także karmy suche. Należy je przechowywać w szczelnym pojemniku, ponieważ zawarty w nich tłuszcz szybko się utlenia. Suchy pokarm zawiera w sobie bardzo mało wody, dlatego nie jest polecany przez niektórych właścicieli mruczków. Jeśli zdecydujesz się na podawanie kotu wyłącznie suchej karmy, zadbaj o to, aby zwierzak pił bardzo dużo wody. W przeciwnym razie może dojść do odwodnienia organizmu i problemów z układem moczowym.

Dzienna porcja karmy powinna być dobrana pod kątem wieku, zdrowia i aktywności kota. Producenci karm zamieszczają proponowaną dawkę na opakowaniach, ale ona może okazać się zbyt mała lub za duża, dlatego należy kontrolować wagę swojego pupila. Żołądek kota jest mały, więc dzienna porcja karmy powinna być rozbita na 3-5 razy, w zależności od możliwości.

Selkirk rex to kot o bardzo miękkiej sierści. Może być krótkowłosy lub długowłosy, a jego futro może być pokręcone lub proste. Występuje we wszystkich możliwych umaszczeniach. Jest to dość młoda rasa, ale w naszym kraju istnieje kilka hodowli tych kotów i zazwyczaj nie ma problemu z zakupem kociąt. Selkirk rex ma łagodny charakter. Ten spokojny kot polecany jest zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób starszych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny