Krótkowłose czy długowłose – jakie koty nadają się do bloku?

Do małych mieszkań zazwyczaj polecane są najspokojniejsze rasy kotów albo takie, które nie są przystosowane do życia na łonie natury. Zazwyczaj są one przyjacielskie i łagodne. Wybierane są zarówno te krótkowłose, jak i te długowłose, a nawet bez sierści. W naszym kraju cena za rasowe kocięta bywa różna, ale przeważnie waha się od 2000 do 4000 zł.

Najlepsze rasy kotów do bloku:

  • Kot perski,
  • Munchkin,
  • Ragdoll,
  • Devon rex,
  • Maine Coon,
  • Sfinks kanadyjski.

Rozmiar i rodzaj sierści tak naprawdę nie mają znaczenia. Maine Coony są duże i długowłose, a devon rexy małe i o krótkiej pofalowanej sierści. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do bloku wybrać kota, który jest pełen energii. Koty norweskie leśne czy koty europejskie bez problemu odnajdą się w małym mieszkaniu. Trzeba tylko zadbać o to, aby koty miały zapewnioną odpowiednią przestrzeń i rozrywkę oraz stały kontakt z właścicielem. Do małego mieszkania nadaje się także koty brytyjskie, koty egzotyczne oraz koty rosyjskie niebieskie.

Typ spokojny – jaki charakter mają najlepsze rasy kotów do bloku?

Koty perskie są bardzo spokojne. Te koty najchętniej nie ruszały się z kanapy przez cały dzień. Choć pers lubi samotność, warto zachęcać go do wspólnej zabawy. Kot perski jest mało gadatliwy i ceni sobie ciszę. Będzie się źle czuł w domu, w którym przez większość czasu panuje hałas. Ten kot jest czuły wobec właściciela, ale nie oznacza to, że będzie długo przesiadywać na jego kolanach.

Ragdoll ma flegmatyczny charakter. Nie walczy o terytorium i nie próbuje dominować w domowym stadzie. Akceptuje wszystkie zwierzęta. Jest bardzo łagodny i cierpliwy. Uwielbia się przytulać i szuka kontaktu z człowiekiem, ale nigdy nie jest nachalny. Jeśli chce zwrócić na siebie uwagę właściciela, to cichutko miauczy. Nazwa rasy oznacza dosłownie „szmacianą lalkę”. Ten kot odpręża się i staje całkowicie bezwładny, kiedy ktoś bierze go na ręce.

Maine Coony są bardzo duże, ale też i bardzo łagodne. Te koty szybko akceptują inne domowe zwierzęta, ale zazwyczaj to one dominują w stadzie. Maine Coon mocno przywiązuje się do opiekuna i podąża za nim krok w krok. Wystarczy, że właściciel będzie obok, a ten od razu zaczyna mruczeć. Ten kot lubi się przytulać. Maine Coon bardzo chętnie towarzyszy człowiekowi we wszystkich czynnościach domowych (zwłaszcza w spaniu), a podczas wizyty gości lubi być w centrum zainteresowania. Jest to inteligentny kot, więc można nauczyć go różnych sztuczek (np. aportowania piłeczki) oraz chodzenia na szelkach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wychowaniu kotów.

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Typ niewychodzący – jakie usposobienie mają koty do bloku?

Munchkin to kotek o krótkich łapkach, co jednak nie czyni go spokojnym. Ten kot uwielbia polować i bardzo szybko biega. Pomimo że nie jest zbyt skoczny, to nigdy nie przepuszcza okazji do zabawy. Do tego jest bardzo czuły i często domaga się pieszczot. Zazwyczaj śpi obok człowieka. Ten kot mógłby w ogóle nie schodzić z kolan swojego opiekuna. Munchkin jest towarzyski i przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt oraz obcych. Ten kotek nie może być wychodzący, ponieważ sam nie poradzi sobie na dworze.

Kot Sfinks leżący na łóżku, a także inne rasy kotów do mieszkania w bloku, ich opisy, usposobienie i wygląd
Najlepsze rasy kotów do bloku krok po kroku, czyli opisy, opinie, wygląd i usposobienie kotów

Sfinksy kanadyjskie to bardzo przyjacielskie i towarzyskie stworzenia. Te koty mocno przywiązują się do właściciela i źle sobie radzą ze zbyt długą rozłąką. Nie są jednak spokojne. Sfinksy to bardzo energiczne koty, które lubią się wspinać. Te koty powinny mieć ciało pokryte meszkiem. Dopuszczalne jest, aby miały małe kępki włosów w niektórych częściach ciała, ale tak naprawdę tych kotów nic nie chroni przed warunkami atmosferycznymi panującymi na dworze. W naturalnym środowisku nie poradziłyby sobie same. Podczas ciepłych dni sfinks kanadyjski musi być smarowany odpowiednim kremem ochronnym, a w czasie zimy należy ubierać mu specjalne ubranko. W domu nie może być przeciągów, ponieważ bardzo łatwo może się przeziębić.

Devon rex mocno przywiązuje się do właściciela i nie opuszcza go na krok. W ciągu dnia trzeba poświęcać mu bardzo dużo uwagi. Potrafi domagać się pieszczot, jeśli zbyt długo będzie ignorowany. Źle znosi samotność. Ten kot akceptuje inne koty i psy. Jest to mały wulkan energii. Uwielbia się bawić i jest cierpliwy wobec dzieci. Devon rex zazwyczaj nie czuje potrzeby wychodzenia na dwór, ponieważ jest to rasa kota, która nie jest przystosowana do życia na dworze.

Najlepsze rasy kotów do bloku to zazwyczaj te spokojne oraz te, które same nie przetrwałyby na dworze. Mogą być małe, duże, krótkowłose, długowłose i bez sierści. Maine Coon jest jednym z największych domowych kotów, a mimo to może mieszkać w małym mieszkaniu, jeśli odpowiednio zorganizuje mu się przestrzeń, będzie miał zapewnioną rozrywkę i stały kontakt z człowiekiem. To samo tyczy się ragdolla i kota perskiego. Zarówno munchkin, jak i devon rex czy sfinks kanadyjski nie poradzą sobie same na dworze, więc one również polecane są do domów niewychodzących.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny