Charakterystyka rasy – ragamuffin

Wygląd, pielęgnacja – co warto wiedzieć o tym kocie?


Rasa wywodzi się z ragdolli. Z racji tego, że hodowczyni Ann Baker, która przyczyniła się powstania tzw. szmacianych lalek, próbowała kontrolować każdą hodowlę tych kotów, wiele osób postanowiło zakończyć z nią współpracę. W 1994 roku zaczęto krzyżować ragdolle z różnymi rasami kotów (m.in. turecką angorą, persem), aż został stworzony kota o równie łagodnym usposobieniu. Rasa została uznana dopiero w 2003 roku przez CFA.

Ragamuffin to duży kot. Waga kotki powinna mieścić się w granicy 4-7 kg, a kocura 5-10 kg. Tułów tego kota jest wydłużony. Ma silne barki i rozbudowaną klatkę piersiową. Jego głowa jest okrągła i duża. Uszy powinny być zaokrąglone na końcach. Oczy mają kształt włoskich orzechów i mogą być w każdym kolorze. Ogon jest długi i mocno owłosiony.

Ten kot ma długi włos okrywowy. Najdłuższy jest na brzuchu, szyi, tylnych nogach, a także przy pyszczku. Sierść powinna być gęsta i jedwabista. W tej rasie dopuszczalne są wszystkie możliwe umaszczenia. Wbrew pozorom pielęgnacja sierści tego kota nie jest czasochłonna. Jego włos nie ma tendencji do filcowania się. Poza okresami linienia wystarczy wyczesywać go raz na kilka dni.

Średnia długość życia ragamuffina to 12-16 lat. Ile żyją koty dachowce? Nie sposób tego jednoznacznie określić. Długość życia danego kota zależy nie tylko od rasy, ale także genów (przekazanych chorób), żywienia, regularnych badań i szczepień, odporności organicznemu i aktywności. Znaczenie ma także to, czy kotek jest wychodzący, niewychodzący czy dziki.

Kot ragamuffin - jaki charakter ma ten kot?

Jest to przede wszystkim bardzo spokojny kot. Zachęcony będzie się bawić, ale przez większość czasu woli leniuchować i odpoczywać. Nie jest też zbyt rozmowny, ale jest ciekawski. Lubi brać udział w życiu rodzinnym i chętnie towarzyszy w różnych czynnościach domowych. Nowych gości przeważnie wita w progu.

Ragamuffin mocno przywiązuje się do opiekuna. Choć może przebywać przez jakiś czas sam w domu, polecany jest dla osób, które nie są zabiegane. To bardzo towarzyski i czuły kot. Uwielbia pieszczoty i siedzenie na kolanach. Podczas noszenia na rękach powinien zwisać niczym szmaciana lalka. Jest bardzo łagodny i może stać się bardzo dobrym towarzyszem dla dziecka. Ze względu na swój spokojny charakter nadaje się dla osoby starszej.

Nie jest to kot, który przeżyłby sam na dworze. Jest bardzo ufny i nie widzi zagrożenia w obcych ludziach czy samochodach. Można wychodzić z nim na spacery, ale należy trzymać go na szelkach. Ten kot raczej nie ma skłonność do ucieczek, ale warto zadbać o zabezpieczenie balkonu i okien. Powinien bez problemu zaakceptować innego zwierzęta domowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat charakteru i hodowli kota balijskiego?

Hodowla rasowych kotów ragamuffin – cena, opinie

Jaka jest cena za kocięta z rodowodem?

Rasowe koty kosztują różnice. Ostateczna kwota zależy od wieku, płci i przeznaczenia kota. Znaczenie ma renoma hodowli, a także to, czy rasa jest dostępna w kraju. Istotne jest to, czyje geny przekazuje kociak oraz w jakim stopniu wpasowuje się w ramy wzorca rasy.

Ragamuffin jest jeszcze bardzo rzadki. W Polsce nie ma hodowli tych kotów. Za granicą jego cena wynosi ok. 700 – 1000 euro. Kot egzotyczny kosztuje 3000 – 4500 zł. Toyger to jedna z droższych ras. Cena za tego kota waha się od 4000 do 8000 zł. 

Kocięta są droższe od dorosłych osobników. Kilkuletnie koty sprzedawane są za ok. 1000 – 1500 zł, jednak ma to miejsce rzadko. Takie osobniki z jakiegoś powodu zostały wyłączone z planu hodowlanego (np. kotka nie powinna już więcej rodzić, kotka nie dostała nigdy rujki) lub hodowca zamyka hodowlę i nie może pozwolić sobie na zatrzymanie takiej liczby kotów w domu.

Chcesz zadbać o odpowiednie nawodnienie swojego kota?

Niskokaloryczne i bezzbożowe smakołyki Inaba Churu są nie tylko niezwykle apetyczne, ale także stanowią dodatkową porcję wody dla kotów mało pijących.

Sprawdź!

Legalna hodowla a pseudohodowla – różnice, opis

Cena nie powinna być wyznacznikiem legalności hodowli. Niektórzy pseudohodowcy sprzedają kocięta za 500 zł. Zwykle mają ich dużo i chcą się ich szybko pozbyć, a niska cena ma zachęcić do zakupu. Z kolei w innych nielegalnych hodowlach kocięta będą kosztować 5000 zł, ponieważ będą miały np. wyjątkowe umaszczenie, która tak naprawdę jest niezgodne ze wzorcem.

Zdjęcia przyciągają wzrok, ale nie należy sugerować się tylko nimi. Może okazać się tak, że kocięta żyją w zupełnie innych warunkach, niż jest to przedstawione. To, czy zdjęcia oddają rzeczywistość, można dopiero zweryfikować podczas spotkania w hodowli.

Najważniejszy w ogłoszeniu jest opis. Z niego powinieneś dowiedzieć się m.in.:

  • jaki jest wiek kociaka – kotek może zostać wydany do nowego domu, kiedy skończy 12 tygodni,
  • jakie jest umaszczenie kotka – musi być zgodne ze wzorcem,
  • czy rodzice kotka mieli wykonane badania – w niektórych rasach jest wymóg, aby rodzice mieli badania np. na HCM.
  • czy kotek został zaszczepiony i odrobaczony – co najmniej dwa razy,
  • czy kociak ma wszczepiony CHIP – jego numer powinien znajdować się na rodowodzie,
  • do jakiego stowarzyszenia przynależy hodowla – w Polsce funkcjonują organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA.
Kot ragamuffin na ramieniu właściciela, a także jego wychowanie, opis, charakter i cena
Jaki charakter ma kot ragamuffin, czyli opis rasy, usposobienie i hodowla

Wymaganie, żywienie, opinie – co powinien jeść ragamuffin?

Ten kot jest łakomczuchem. Z racji tego, że nie jest zbyt aktywny, należy ściśle kontrolować jego wagę, ponieważ nieświadomie można doprowadzić do jego nadwagi. Odpowiednia dzienna porcja karmy powinna być dobrana także pod kątem zdrowia i wieku kota.

Podstawą diety każdego kota jest mięso. Warto zrezygnować ze zboża, ponieważ jest ono zbędne. Na rynku dostępne są gotowe karmy, które możesz podawać swojemu kotu. Warto wybierać te, które mają wysoką zawartość mięsa (zarówno mięśniowego, jak i podrobów) oraz potrzebne witaminy i minerały. Niezbędnym składnikiem diety kota jest także tauryna.

Karmy dostępne na rynku:

  • karma mokra wysokomięsna/podstawowa/bytowa – zawiera wszystko, co potrzebne i może być podawana codziennie. Do odpowiednich karm wysokomięsnych zaliczane są np.: Gussto, Wild Freedom, Grau, Catz Finefood, ZiwiPeak, Feringa, MAC’s.
  • karma mokra filetowa/uzupełniająca – można ją podawać od czasu do czasu jako zdrowy przysmak. Najczęściej jest to filet (rybny lub drobiowy) w bulionie lub w galarecie. Dobre karmy filetowe to np.: Schesir, Applaws, Cosma, Thrive.
  • karma sucha – zawiera mało wody, przez co nie jest polecana przez niektórych właścicieli mruczków. Kot, który je tylko suchy pokarm, powinien pić bardzo dużo wody, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Dobry skład ma karma: Orijen, Acana, Purizon, GranataPet, Thrive, ZiwiPeak, Power of nature.

Koty mają małe żołądki, dlatego w zależności od możliwości należy je karmić 3-5 razy dziennie. Producenci zamieszczają na opakowaniach proponowaną dzienną dawkę karmy. W przypadku mokrej karmy może być to 250-400 g, a w przypadku suchego pokarmu 60-80 g. Jeśli jednak zdecydujesz się na opcję mieszaną, musisz proporcjonalnie zmniejszyć dawkę obu karm. Przykładowo, możesz podawać 50 g mokrej karmy z samego rana, a potem 20 g suchego pokarmu tuż przed wyjściem z domu. Następnie po powrocie podać kotu 50 g mokrej karmy, a przed snem kolejne 20 g suchej.

Ragamuffin jest rzadko spotkany poza granicami Stanów Zjednoczonych. Jest to kot o zbliżonym charakterze do ragdolli. Jest bardzo czuły i towarzyski, ale przede wszystkim jest bardzo leniwy. Jego cena to kwestia ok. 700 – 1000 euro.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny