Dziki kot bengalski w domu

Kot bengalski powstał ze skrzyżowania dzikich osobników z czarnymi, domowymi kotami krótkowłosymi. Efektem był domowy bengal, którego nietypowe umaszczenie natychmiast zwraca na siebie uwagę. W pierwszych hodowlach bengale posiadały bardzo zróżnicowane usposobienie i mało przychylne opinie. Dziki kot bywał agresywny, silnie dominujący i nieustępliwy. Wraz z dalszym postępem hodowlanym, wyeliminowano zachowania agresywne, a dziki kot bengalski stał się przyjaznym pupilem domowym.

Opisując charakter kota bengalskiego, warto rozpocząć od kwestii jego niezależności. Rasowe bengale lubią stawiać na swoim, chodzą własnymi ścieżkami i często posiadają dość uparte usposobienie. Są przy tym łagodne w stosunku do człowieka i wyjątkowo inteligentne, co sprawia, że coraz częściej zyskują przychylne opinie.

Dorosły bengal domowy nie jest typem pieszczocha. Lubi spędzać czas u boku swojego właściciela, a nawet chodzi za nim krok w krok. Jednak nie przepada za noszeniem na rękach czy długotrwałymi pieszczotami. Już sam fakt podążania za właścicielem traktuje jako oznakę miłości i przywiązania.

Charakter kota bengalskiego – przywiązanie do człowieka

Rasa słynie z dużego przywiązania do właściciela. Jednak na zaufanie i miłość ze strony bengala trzeba sobie zasłużyć. Nasz śnieżny czy marmurkowy kot bengalski może być z początku mocno nieufny. Pomimo dużych pokładów odwagi, podchodzi powściągliwie do nieznanych sobie osób i zwierząt, a zbudowanie przyjaznych relacji wymaga dużo czasu.

Rasa silnie przywiązuje się do człowieka, o ile ten poświęci jej swoją uwagę i będzie respektował niezależność. Nasz mały kot domowy okaże silne przywiązanie, zacznie chętnie spędzać każdą wolną chwilę z człowiekiem i zwracać na siebie uwagę. Wspólna więź jest tak silna, że rasowe koty bengalskie bardzo źle znoszą zmianę właściciela.

Opisując przywiązanie do człowieka, warto także dodać, że domowy bengal dogaduje się ze wszystkimi członkami rodziny. Świetnie odnajdzie się w relacjach z nieco starszymi dziećmi, o ile nie będą wobec niego zbyt natarczywe. Radosny i żywiołowy charakter kota bengalskiego czyni z niego idealnego towarzysza do niestrudzonych zabaw.

Kot o dużych potrzebach aktywności

Zarówno dziki kot bengalski, jak i współczesny, domowy bengal to zwierzęta potrzebujące dużej dawki ruchu. Szczególnie mały kociak bywa pod tym względem wyjątkowo wymagający. Bengal żyje w ciągłym ruchu, a jego żywiołowe usposobienie wyróżnia się spośród innych ras pupili domowych.

Ze względu na duży stopień aktywności, w hodowlach zwraca się uwagę na atrakcyjne zabawki, które rozładują napięcie pupila. Bez wątpienia jest to też rasa, która wymaga dużej uwagi ze strony właściciela. Co ciekawe, domowy bengal łatwo uczy się chodzić w szelkach. Dzięki temu możemy wyprowadzać go na spacery. Wspólna przechadzka będzie dla kota nie tylko sposobem na rozładowanie napięcia, ale przy okazji zaspokoi jego ciekawskość. Sprawdź także ten artykuł o cenach kota bengalskiego.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Jak wygląda domowy bengal? Waga, wielkość, umaszczenie

Opisaliśmy już prawdziwy charakter kota bengalskiego. Jednak przed zakupem małych kociaków, warto poznać ich wzorcowy wygląd, wielkość i umaszczenie. Opis ze wzorca rasy informuje nas, że pupil osiąga średnią wielkość ciała. Waga dorosłego kota może wynosić 5 do 7 kg. Samica jest nieco drobniejsza, a jej wzorcowa waga mieści się w przedziale 4 do 6 kg. Samiec może rosnąć do około drugiego roku życia, a samica przeważnie kończy swój wzrost w przeciągu pierwszego roku.

Rasowe koty bengalskie posiadają także różnorodne umaszczenie. Dominuje umaszczenie klasyczne tobby, które może posiadać odcień marmurkowy lub cętkowany na tle kremowo brązowej lub pomarańczowej sierści. Kot marmurkowy posiada wyraźny rysunek w postaci rozłożonych niesymetrycznie, dużych plam bądź pasm. Umaszczenie musi zawierać duży kontrast pomiędzy barwą zasadniczą, a rysunkiem. Samiec lub samica tej rasy powinny też posiadać ułożone poziomo, nieregularne plamki w kształcie łańcuchów. Wzorzec dopuszcza odcień czarny klasycznie pręgowany, czarny cętkowany, sepiowy klasycznie pręgowany, śnieżny klasycznie pręgowany, śnieżny cętkowany itp.

Nasz mały kot bengalski posiada włos krótki do średniego. Futro powinno być gęste i miłe w dotyku. Nasz mały czy duży bengal może też posiadać połyskujące futro, które w słońcu przypomina przyprószone pyłem. Jest to tak zwany typ okrywy włosowej glitter, charakterystyczny dla wielu osobników rasy bengalskiej.

Kot bengalski bawiący się w domu, a także charakter kota bengalskiego i jego cena
Jaki jest charakter kota bengalskiego, czyli opis i informacje na temat rasy

Wiemy już jaka jest wzorcowa waga i umaszczenie kotów. Rasa jest przeważnie dość zdrowa i żyje około 9 do 16 lat. W niektórych przypadkach, śnieżny czy marmurkowy kot bengalski żyje jeszcze dłużej, a przez większość życia zachowuje dużą sprawność fizyczną.

Rasa bengalska i kontakty z innymi zwierzętami

Średnia wielkość rasy i odważne usposobienie sprawiają, że niegdyś dziki kot nie boi się kontaktów z innymi zwierzętami. Z reguły żyje w zgodzie ze znanymi sobie pupilami domowymi. Warunkiem dobrych relacji jest dbałość o kota. Uwaga właściciela nie powinna być skoncentrowana wyłącznie na innym osobniku, bowiem rasowe bengale bywają mocno terytorialne i zazdrosne.

Kot bengalski nie jest tak ufny jak biały, szary czy czarny pers. Mimo tego dogada się z innym kotem lub psem. Marmurkowy czy śnieżny samiec lub samica bengala będzie ze spokojem traktowała inne zwierzęta, jednak nawiązanie wspólnych relacji wymaga sporej ilości czasu.

Co ciekawe, kot bengalski żyje w nieustannym biegu. Drugi towarzysz może być dla niego miłą odmianą od codzienności. Dobre opinie posiada hodowanie kotów płci żeńskiej. Samica nie posiada tak dużego instynktu terytorialnego.

Cena szkockiego kota zwisłouchego i bengalskiego – ile kosztuje rasowy pupil?

Biały czy szary pers, szkocki zwisłouchy czy kot bengalski należą do ras, które okazują się dość drogie w zakupie. Ostateczna cena będzie uzależniona od renomy hodowli, konkretnego skojarzenia, a często także od umaszczenia kociąt.

Biały, szary czy czarny kot perski często okazuje się wydatkiem rzędu 3000 – 5500 zł. W hodowlach znajdziemy także rasowe kocięta (samiec lub samica), których cena okazuje się znacznie wyższa.

Cena szkockiego kota zwisłouchego również okazuje się dość wysoka. Stawka hodowli, która posiada dobre opinie to około 2500 – 3500 zł. Niekiedy cena szkockiego kota zwisłouchego będzie znacznie wyższa. Nasz szary czy biały towarzysz może kosztować około 6000 zł lub więcej. Górna cena szkockiego kota zwisłouchego okazuje się trudna do ustalenia.

Kot bengalski zazwyczaj jest jeszcze droższy w zakupie. Kocięta w dobrych hodowlach kosztują około 3000 – 5000 zł (za koty sprzedawane w opcji pupila domowego). Cena za koty bengalskie z bardzo dobrego skojarzenia lub z renomowanych hodowli może przekraczać kwotę 10000 zł. Taka stawka najczęściej dotyczy kociaków z rokowaniami hodowlanymi. Pamiętajmy przy tym, że cena szkockiego kota zwisłouchego oraz stawka za inne rasy, będzie uzależniona od specyfiki związku, do którego należy dana hodowla. Jeśli chcemy, aby nasz biały czy szary pers, kot zwisłouchy czy bengal byli prawdziwymi przedstawicielami rasy, warto wybrać hodowle zarejestrowaną w znanym i posiadającym dobre opinie związku. Dzięki temu zyskamy pewność, że wielkość, charakter czy wygląd naszego pupila będzie w wieku dorosłym odpowiadał standardom rasy.

ikona podziel się Przekaż dalej