Jak nazywają się kocie wąsy i czy mają duże znaczenie?

Inna nazwa kocich wąsów to wibrysy lub włosy czuciowe. A choć nazywają się „wąsy”, to nie znajdują się tylko na pyszczku. Wibrysy są na policzkach, podbródku, nad oczami, na górnej i dolnej wardze, pomiędzy palcami i na wewnętrznej stronie przednich łap.

Włosy czuciowe u kota są silnie unerwione i ukrwione. Za ich sprawą kot potrafi wyczuć zmiany ciśnienia powietrza, a przede wszystkim jest w stanie wychwycić nawet najlżejszy ruch swojej potencjalnej ofiary.

Po co kotu wąsy? Wibrysy służą do tego, aby informować kota o tym, co znajduje się obok niego (w tym bezpośrednio przed pyszczkiem), ale także pomagają rozeznawać się w terenie i poruszać się w ciemności. Za ich sprawą jest w stanie ocenić, czy przeciśnie się przez szczelinę. Włosy czuciowe umieszczone na łapach m.in. informują kota o rodzaju podłożą, na którym łapie ofiarę. Dzięki nim wie, czy powinien wyciągnąć pazury, aby wyhamować podczas lądowania, czy nie ma takiej konieczności. Wibrysy na łapach informują kota także o zachowaniu schwytanej ofiary.

Kot ma bardzo wrażliwe oczy. Wibrysy są w stanie wykryć potencjalne zagrożenie, które może uszkodzić narząd wzroku. Może to być np. gałązka lub wysoka trawa. Koty wtedy mrużą oczy, wykonują unik lub po prostu odsuwają głowę.

Wypadające wąsy kota lub łamliwe wibrysy – czy czas się niepokoić?

Kocie wąsy mają znaczenie. Te sztywne, grube i proste włosy odbierają sygnały i przekazują je do mózgu. Przycinanie wibrysów (jak i pociąganie za nie) sprawia kotu ból! A choć koty mogą bez nich żyć, to jednak wtedy stają się nieporadne. Mogą stracić precyzję w skokach i mieć problemy z upolowaniem zdobyczy. Koty bez wąsów często tracą orientację, a do tego wpadają na meble czy nie są w stanie nawet wyczuć jedzenia leżącego w misce.

Włosy czuciowe odrastają, ale wolno. Zazwyczaj jest to kwestia 2-3 miesięcy. Nie należy martwić się tym, jeśli od czasu do czasu znajdzie się wąs kot na podłodze czy dywanie. Wypadanie wąsów jest normalne, ponieważ włosy czuciowe się zużywają. Samoistnie wypadające wibrysy nie sprawiają kotu bólu, ponieważ są wtedy martwe.

Kot w samochodzie nie powinien połamać sobie wąsów, nawet jeśli będzie próbował się wydostać z transportera. Są mocne i nie dają się tak łatwo uszkodzić. Jednak łamliwe wibrysy sugerują, że kotek jest osłabiony. Może być to spowodowane chorobą lub niewłaściwą dietą. Warto jeszcze raz przyjrzeć się składu karmy, a także zabrać kota do weterynarza.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Miauczący kot z wąsami.
Do czego służą i jakie mają znaczenie wąsy, czyli po co kotu wąsy

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Tuż po jedzeniu lub piciu należy włożyć go do kuwety, a potem nieco poruszać żwirkiem, jakby się w nim kopało. Gdy kot się tym zainteresuje, należy powtórzyć czynność. Można delikatnie chwycić łapkę kotka i pokazać mu, żeby sam spróbował. Jeśli załatwi swoją potrzebę, warto odezwać się do niego i go pogłaskać. Im częściej będziesz to powtarzać, tym kot szybciej skojarzy załatwianie się w kuwecie z aprobatą ze strony swojego opiekuna. Jednak zazwyczaj wystarczy kotu pokazać raz lub dwa, że po jedzeniu powinien pójść do kuwety. Większość kotów bardzo szybko to pojmuje. Pamiętaj jednak, że kot z połamanymi wibrysami może mieć problem z trafieniem do kuwety. Nie należy wtedy na niego krzyczeć, ponieważ on nie robi tego specjalnie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o poidle fontannie dla kota?

Nie tylko wąsy kota, ale doskonały zmysł wzroku – czy koty widzą kolory?

Kot ma bardzo dobrze rozwinięty nie tylko zmysł węchu, słuchu czy dotyku, ale przede wszystkim wzroku. Kocie oko składa się m.in. z pręcików, które odpowiadają za widzenie czarno-białe i w nocy, i czopków, które umożliwiają widzenie barw.

W porównywaniu z okiem człowieka, kocie oko posiada więcej pręcików, ale mniej czopków. Co to oznacza? Owszem, kot widzi barwy, ale tylko niektóry. Kot rozróżnia kolor niebieski, żółty i zielony. Barwy czerwone postrzega jako żółto-zielonkawe. Jednak wszystkie te kolory nie są nasycone. Kot widzi je wyblakłe. Za to potrafi dostrzec ruch nawet przy słabym oświetleniu. Z racji tego, że posiada błonę odblaskową oraz tak dużo pręcików, widzi w ciemność nawet 6 razy lepiej od człowieka. Kot jest dalekowidzem i najlepiej widzi obiekty oddalone o 2-6 m i położone w centralnym punkcie. Choć ma szersze pole widzenia, to boki ma zamazane.

Po co kotu wąsy? Wibrysy są uzupełnieniem wzroku kota, a jednocześnie odgrywają rolę zmysłu dotyku. Kot dzięki nim nie tylko lepiej orientuje się w terenie i „widzi” ofiarę. Za ich sprawą wie, czy powinien wyciągnąć pazury podczas lądowania, czy zdobycz trzymana w pyszczku jest już martwa, czy coś zbliża się do jego głowy i należy zrobić unik, a także czy coś znajduje się tuż pod jego nosem. Kot z uszkodzonymi wibrysami może zachowywać się jak niepełnosprawny. Będzie obijał się o meble oraz będzie miał problem m.in. z wykonywaniem precyzyjnych skoków i z odnawianiem jedzenia.

ikona podziel się Przekaż dalej