Co warto wiedzieć o kotach rasy ragdoll?

Szmaciana lalka i pies w kociej skórze – charakter ragdoll

Naukowcy do tej pory nie ustalili, z czego wynika to, że w momencie wzięcia ragdolla na ręce, ten całkowicie się odpręża i staje bezwładny. Stąd też jego nazwa – „ragdoll” po angielsku oznacza „szmaciana lalka”. Bardzo możliwe, że jest to wzmocniona cecha, którą odziedziczył po przodkach.

Ragdoll jest towarzyski i zupełnie nie przeszkadza mu obecność innych zwierząt w domu. Nie walczy zaciekle o terytorium, nie próbuje dominować. Jest łagodny i potulny. Nie ma w sobie agresji. Jeśli w którym momencie będzie miał dość pieszczot, prędzej odejdzie, niż zaatakuje. Dawniej uważano, że kot ten jest całkowicie odporny na ból, jednak nie jest to prawdą. Założenie to wynikało z tego, że ragdoll wolniej reaguje na różne zaczepki. Jest to kot inteligentny i ciekawski, ale charakter ragdoll jest flegmatyczny.

Pasuje do niego określenie, że jest to „pies w kociej skórze”, ponieważ bardzo mocno przywiązuje się do właściciela i podążą za nim wszędzie, dosłownie chodząc przy nodze. Choć szuka kontaktu z człowiekiem, to nie zaczepia go w natrętny sposób. Woli przypomnieć o sobie w delikatny sposób, od czasu do czasu cicho miaucząc. Jest uczuciowy, ale spokojny. Chętnie się bawi, a także ostrzy pazury na drapaku. Zazwyczaj nie znajduje się go na półkach, bo ragdoll woli pozostawać na ziemi.

Żywienie kota rasy ragdoll

Są to zwierzęta mięsożerne, dlatego to mięso powinno dominować w ich diecie. Wszelkie zboża, jak i cukry, są niewskazane w ich pokarmach. Na rynku dostępne są zarówno karmy mokre, jak i karmy suche. Można jednak karmić kota surowym mięsem uzupełnionym o odpowiednio dobrane suplementy i witaminy (tzw. dieta BARF). Jednak zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie, musisz nauczyć się, jak dobierać poszczególne składniki. Zbyt dużo lub za mało pewnych elementów w diecie będzie szkodliwe dla kota.

Decydując się na gotowe produkty, możesz wybrać karmę mokrą lub suchą. Zalecana jest ta pierwsza, z tego względu, że zawiera w sobie dużo wody (jest wilgotna), dzięki czemu łatwiej kontrolować ilość płynów, jaką przyjmuje kot. Zbyt słabe nawodnienie organizmu może przyczynić się do różnych chorób, w tym problemów z nerkami. Karmę mokrą można podzielić na podstawową (inaczej bytową lub wysokomięsną), która możne stanowić podstawę diety, oraz karmę filetową (inaczej uzupełniająca), którą można podawać od czasu do czasu jako smaczny posiłek.

Z racji tego, że koty mają małe żołądki, zaleca się podawanie jedzenia częściej, ale w mniejszych porcjach. W zależności do możliwości może to być od 3 do 5 razy na dobę. Błędem jest uzupełnianie miski za każdym razem, gdy będzie pusta, ponieważ jest to najszybszy sposób na nadwagę u kota. W ciągu dnia kot powinien zjeść około 250-300 g mokrej karmy lub 80 g suchej. Gdy decydujesz się na opcję mieszaną, musisz odpowiednio zmniejszyć ilość jednej i drugiej, aby kota nie przekarmić. Warto zwrócić uwagę na tabelę dawkowania znajdująca się na opakowaniu karmy. Jeśli twój kot nie lubi pić wody z miski, możesz pokusić się na wypróbowanie specjalnej fontanny dla kotów. Sprawdź także ten artykuł z opisem, jak wygląda kot szmaciana lalka.

Hodowla rasowych kotów – opinie o ragdoll, informacje

Posiadanie kota rasy ragdoll – same zalety czy jednak wady?

Łagodny charakter, łatwość w pielęgnacji oraz możliwość ciągłego noszenia go na rękach i tulenia czynią go idealnym kotem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i seniorów czy osób dopiero uczących się życia z kotem. Choć ma mnóstwo zalet, posiada też wady.

Główną wadą kotów tej rasy jest to, że ze względu na wąską bazę genów, ragdoll ma predyspozycje do różnych schorzeń. Może mieć problemy z układem moczowym (nerki, moczowody), choroby przyzębia, schorzenia stawów oraz cierpieć na kardiomiopatię przerostową. Są także bardziej podatne na FIP od innych ras. Jednak średnia długość życia tych kotów to 15-18 lat.

Kot rasy ragdoll na tle ściany wykonujący skok, a także opinie o ragdoll
Jaki charakter ma kot rasy ragdoll, a także szczere opinie o ragdoll

Do innych wad można zaliczyć to, że ten kot tak bardzo przywiązuje się do właściciela, że źle znosi samotność. Ma również tendencje do tycia, dlatego niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniej diety, a potem właściwe porcjowanie posiłków.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Jaka jest cena za rasowe kocięta?

Koty z rodowodem zazwyczaj można kupić od 3000 do 5000 zł. Jest to typowy koszt zakupu pupila z przeznaczeniem na kolanka. Ragdoll z przeznaczeniem wystawowym może kosztować około 5000 – 10000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Cena za rasowe kocięta zależy od kilku czynników. Istotne jest, czy kociak wpasowuje się we wzorzec rasy. Znaczenie mają rodzice miotu – czy mieli wysokie osiągnięcia na kocich wystawach oraz jakich mają przodków (np. wybitnego przedstawiciela rasy, który już nie żyje). Ważna jest także renoma hodowli. Hodowla ragdoll, w której pojawił się dopiero pierwszy miot, może sprzedać kociaki nieco taniej.

Rasowy kociak nie powinien kosztować mniej niż 1500 zł. Są tylko wyjątkowe sytuacje, kiedy jest to akceptowalne, np. z jakiegoś powodu kilkuletni kot został wyłączony z hodowli lub został odebrany właścicielowi, który źle go traktował. Zazwyczaj jednak oferty za 200 – 500 zł są wystawiane przez pseudohodowców, którym nie zależy na utrzymaniu wzorca rasy czy zdrowiu zwierząt. Koty z takich miejsca zazwyczaj się chore. Legalna hodowla powinna przynależeć do jednej z trzech organizacji działającej w Polsce (FIFe, WCF lub TICA), które zrzeszają hodowców i wymagają od nich przestrzegania przepisów mających na celu dobro kotów. W razie wątpliwości warto zapytać na forum miłośników rasy, czy dana hodowla jest sprawdzona i godna polecenia. Dodatkowo można również zapytać, jakie są ich opinie o ragdoll.

Jest to rasa kota, która może być porównywalna z rasą maine coon. Wielu właścicieli tych największych domowych kotów decyduje się także na ragdolla. Obie rasy dorównują sobie wymiarami (waga ragdolla waha się od 4,5 do nawet 10 kg) oraz mają podobny charakter. Są przyjacielskie i towarzyskie, chociaż ragdolle mniej się narzucają, a jedynie cichutko o sobie przypominają. Jeśli jesteś miłośnikiem rasy maine coon, to na pewno pokochasz też ragdolle.

ikona podziel się Przekaż dalej