Kot bengalski – najpopularniejsze odmiany umaszczenia

Koty marmurkowe i cętkowane

Domowy kot bengalski przypomina dzikie kocięta, a jego nietypowe umaszczenie fascynuje wielu miłośników mruczących czworonogów. Rasa występuje w dwóch głównych odmianach umaszczenia. Jest to umaszczenie o marmurkowym oraz cętkowanym odcieniu. Zarówno kot marmurkowy jak i cętkowany może posiadać charakterystyczne dla rasy kolory. FIFe uznaje kolor srebrny, śnieżny oraz brązowy.

Co ciekawe, rasa może także przybierać kolor niebieski, czarny i dymny, jednak nie są to odmiany barwowe uznane przez FIFe. We wszystkich odmianach umaszczenia istotne będzie, aby kolor tła i znaczeń na ciele posiadał jak największy kontrast. Dzięki temu rasa zyskuje bardzo charakterystyczne, niespotykane u innych kotów domowych umaszczenie.

Kot bengalski brązowy

W hodowlach najczęściej spotykamy koty bengalskie w kolorze brązowym. Odmiana barwowa przechodzi przez różne odcienie brązu, od bardzo jasnego miodowego, aż po ciemny. Kot w kolorze brązowym przeważnie posiada zielony kolor oczu.

Brązowy kot bengalski zawsze posiada czarną końcówkę ogona. Ważną cechą jest także cętkowany brzuszek, mogący przybierać nieco jaśniejszy odcień niż umaszczenie pozostałych fragmentów ciała. Niektóre koty posiadają biały odcień podbrzusza i wewnętrznej części łap. Jest to tak zwana odmiana white belly.

Wielkość i usposobienie rasowych kotów w kolorze brązowym nie różnią się od innych odmian. Domowy kot w owym kolorze zyskuje przychylne opinie dzięki bardzo atrakcyjnemu wyglądowi, najmocniej przypominającemu umaszczenie dzikich zwierząt.

Kot bengalski śnieżny

Dużą popularnością w hodowlach cieszy się kot bengalski śnieżny. Odmiana występuje w trzech różnych tonacjach nasycenia koloru. Jest to umaszczenie typu snow lynx, snow mynk oraz snow sepia.

Kot bengalski śnieżny lynx posiada niemal biały odcień futra. Znaczenia posiadają kolor kawy z mlekiem i muszą silnie wyróżniać się na prawie białym tle. Kot bengalski śnieżny typu snow lynx posiada też ciemno brązową lub czarną końcówkę ogona i zawsze niebieskie oczy.

Kot bengalski śnieżny typu snow mynk nie jest niemal biały, a jego szata przybiera odcień kości słoniowej. Znaczenia mogą wpadać w kolor od kawy z mlekiem aż po brąz. Kolor końcówki ogona musi być ciemno brązowy lub czarny. Z kolei barwa oczu niebiesko zielona i tak zwana wodna.

Kot bengalski śnieżny typu snow sepia posiada umaszczenie koloru sepia z ciemnobrązowymi znaczeniami. Opis wzorcowego umaszczenia wskazuje na obecność ciemnobrązowej lub czarnej końcówki ogona. Oczy kota muszą być koloru zielonego bądź złotego.

Kot bengalski śnieżny jest najjaśniejszym przedstawicielami rasy. Jednak nawet niemal biały snow lynx powinien posiadać ciemny pigment na opuszkach łap. Ich kolor powinien być ciemnobrązowy lub czarny. Kolor biały lub różowy jest niedozwolony we wszystkich odmianach umaszczenia rasy. Sprawdź także ten artykuł o hodowlach kota bengalskiego.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot bengalski srebrny

Odmiana barwowa nie cieszy się tak dużą popularnością jak kot bengalski śnieżny czy brązowy, jednak odnajdziemy ją w hodowlach. Rasowy kot srebrny posiada chłodny odcień szary. W większości przypadków dominuje umaszczenie ze znikomą ilością żółtego barwnika.

Nasz domowy kot bengalski srebrny (marmurkowy czy cętkowany) przeważnie posiada umaszczenie jasno stalowe, z ciemnymi często całkiem czarnymi znaczeniami. Kolor ogona tej odmiany zawsze musi być czarny.

Nasz srebrny czy szary kot posiada ceglano czerwony nos, stanowiący charakterystyczną cechę dla tej odmiany umaszczenia. Znakiem rozpoznawczym srebrnych i szarych kotów bengalskich jest także zielone lub złote zabarwienie oczu.

Charakter kota bengalskiego, opinie o rasie i cena zakupu kociaka z rodowodem

Poznaj prawdziwy charakter kota bengalskiego

Rasowy kot bengalski to mały, aktywny rozrabiaka. Z reguły jest stworzeniem bardzo pogodnym, pozbawionym agresji i zawsze chętnym do wspólnej zabawy z człowiekiem. Początki życia z małym kociakiem nie są najłatwiejsze. Nasz marmurkowy, szary czy brązowy towarzysz musi nabrać do nas pełnego zaufania. Z początku może być nieco nieufny, a na miłość trzeba sobie zasłużyć. Jednak odpowiednio traktowany i zadbany kot bengalski odwdzięcza się bardzo dużym przywiązaniem. Wielkość owego przywiązania jest tak znacząca, że rasa wyjątkowo źle znosi zmianę właściciela.

Kot bengalski na tle błękitnego nieba, a także kot bengalski śnieżny i inne odmiany kotów bengalskich
Odmiany kotów bengalskich, w tym kot bengalski śnieżny, jego charakter i umaszczenie

Opisując charakter kota bengalskiego, nie sposób pominąć kwestii aktywności. Szczególnie mały kociak będzie wulkanem energii, którą trudno spożytkować. Nasz rasowy kot wymaga stymulujących zabawek oraz czasu poświeconego przez właściciela. Marmurkowy szary czy brązowy towarzysz lubi być w centrum uwagi, bywa głośny i często wydaje z siebie nietypowe dźwięki. Mocno niezadowolony potrafi nawet warczeć w celu odgonienia intruza.

Towarzyskie usposobienie kota objawia się chęcią podążania za właścicielem. Nasz domowy, mały pupil lubi spędzać czas z domownikami, niekiedy chodzi za nimi krok w krok i domaga się uwagi. Jednocześnie nie przepada za noszeniem na rękach i nie jest typem nadmiernego pieszczocha. W zupełności wystarczy mu przebywanie obok domowników.

Usposobienie kota bengalskiego kontra dzieci i zwierzęta

Jak już wiemy, charakter kota bengalskiego jest dość nieufny. Nasz mały kot może mieć trudności z szybkim nawiązywaniem nowych relacji. Będzie stronił od kontaktu z obcymi dziećmi, jednak do dobrze sobie znanych podejdzie z dużym zainteresowaniem.

Radosne usposobienie i chęć do zabawy sprawia, że rasa świetnie dogaduje się ze starszymi dziećmi, które respektują jej nieco niezależne cechy charakteru. Mały marmurkowy czy pręgowany bengal będzie niezmordowanym towarzyszem przygód, a dzięki dużej inteligencji i chęci współpracy, nauczy się różnych sztuczek. Co ciekawe, rasa łatwo uczy się chodzić w szelkach, dzięki czemu starsze dzieci mogą zabierać je na spacery.

Rasowy kot bengalski może dobrze dogadywać się z innymi psami, a nawet kotami. Wymaga to pewnego doświadczenia ze strony właściciela. Nasz mały, marmurkowy czy srebrny towarzysz dobrze zniesie towarzystwo innego pupila, o ile nie uzna go za zagrożenie. Nasz mały domownik nie może poczuć się zaniedbany czy pominięty. Rasa ma tendencje do zazdrości i zaborczości, dlatego nowy zwierzęcy lokator powinien być wprowadzany do domu z dużą rozwagą. Jeśli zadbamy o prawidłowe relacje z małymi pupilami, kot bengalski dobrze dogada się z innymi kociakiem, a nawet psami (bez względu na ich wielkość).

Najczęstsze opinie o rasie i cena rasowych kociąt. Ogólny opis

Niecodzienny wygląd i średnia wielkość ciała sprawiły, że rasa kotów bengalskich cieszy się dużym zainteresowaniem. Koty z reguły zbierają pozytywne opinie, są uznawane za przyjacielskie, inteligentne oraz chętne do nauki.

Opis hodowców sugeruje, że szary czy brązowy kot bengalski nie jest najlepszym wyborem dla każdej osoby. Nasz charakterystycznie wyglądający pupil posiada silne usposobienie, bywa uparty i wymaga dużej ilości czasu ze strony właściciela. Uparte usposobienie to jeszcze nie koniec problemów. Rasa słynie z bardzo dużej aktywności fizycznej, a opinie niektórych właścicieli sugerują, że może być trudna do opanowania.

Przyjacielski charakter kota bengalskiego sprawdzi się w przypadku rodziny ze starszymi dziećmi. Opis zachowań sugeruje, że koty bengalskie nie są agresywne, a wręcz łagodnie obchodzą się ze znanymi sobie osobami. Dzięki silnemu przywiązaniu do właścicieli, przeważnie posiadają pozytywne opinie wśród miłośników mruczących czworonogów.

Negatywne opinie o rasie są zazwyczaj związane z wysokimi cenami zakupu młodego kociaka. Nasz czarny, srebrny czy brązowy kot domowy może okazać się drogi w zakupie. Cena za kocięta w dobrych hodowlach rozpoczyna się od kwoty 3000 zł. W wielu przypadkach stawka za kociaki z dobrym pochodzeniem okazuje się znacznie wyższa. Cena w przedziale 3000 – 6000 zł (aktualizacja cen: lipiec 2021) jest najczęściej spotykana w wielu hodowlach. Kocięta po utytułowanych rodzicach, pochodzące ze znanych, posiadających dobre opinie hodowli mogą być jeszcze droższe. Cena zakupu niejednokrotnie przekracza kwotę 7000 zł, a jej górna granica okazuje się trudna do ustalenia.

Wybierając koty bengalskie, warto przejrzeć opinie na temat danej hodowli. Wielu godnych uwagi hodowców prowadzi własne strony internetowe. Znajdziemy na nich dokładny opis danej linii hodowlanej, poznamy charakter kota bengalskiego czy zobaczymy zdjęcia małych kociąt w domowych warunkach. Dobry hodowca omówi wielkość rodziców kotka, docelową wielkość kociaka oraz jego usposobienie. Będzie też w stanie doradzić w zakresie żywienia, pielęgnacji i wychowania.

ikona podziel się Przekaż dalej