Charakterystyka rasy – ocicat

Wygląd, pielęgnacja – co warto wiedzieć o tej rasie kota?


Rasa powstała przez skrzyżowanie kota syjamskiego i abisyńskiego, a później także amerykańskiego krótkowłosego. Została uznana w 1986 roku przez organizację TICA, a później także przez WCF i FIFe. Do Polski ocicat trafił pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Nazwa rasy nawiązuje do ocelota, do którego ten kot jest podobny.

Jest to kot smukły, gibki i elegancki, ale też dobrze umięśniony. Jego waga waha się od 3 do 7 kg. Ocicat ma średniej długości kończyny i mocne, owalne łapy. Ma długą szyję. Jego głowa ma kształt klina, a sam pyszczek jest szeroki. Nos tego kota powinien mieć lekki garb u nasady. Jego uszy są wysoko osadzone i średniej wielkości.

Ten kot ma krótką, przylegającą do ciała i lśniącą sierść. Nie powinien mieć zbyt dużo podszerstka. Ocicat zawsze jest cętkowany. Cętki muszą być ciemniejsze od podstawowej maści. Występuje w odmianie: czekoladowej, niebieskiej, płowej, liliowej, brązowej, cynamonowej. Każdy z tych kolorów może być srebrzysty.

Na jego długim ogonie powinno być minimum pięć pierścieni, a sam jego koniec powinien być ciemny. Jego oczy są duże i o migdałowym kształcie. Dopuszczalne są wszystkie kolory z wyjątkiem niebieskiego. Wokół oczu ocicat powinien mieć ciemną obwódkę („makijaż”), która będzie otoczona jaśniejszą sierścią.

Ocicat nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Nie traci dużo włosów nawet w okresie linienia. Wystarczy wyczesywać go raz na tydzień. Warto podawać mu raz w tygodniu łyżeczkę smalcu z gęsi lub kaczki, ponieważ to uniemożliwi zaleganie kul włosów w przewodzie pokarmowym kota. Należy regularnie sprawdzać stan jego uszu, oczu i zębów. Pazurki należy przycinać co 2-3 tygodnie.

Ocicat - jaki charakter ma kot tej rasy?

Ocicat jest bardzo energicznym kotkiem. Lubi się wspinać i zawsze jest chętny do zabawy. Uwielbia biegać za wędką i polować. Jest inteligentny, więc łatwo można go nauczyć sztuczek (np. aportowania). Warto zadbać o to, aby ocicat miał wiele zabawek i wysoki drapak, wtedy nie powinien interesować się innymi przedmiotami i meblami.

Jest łagodny i nie zachowuje się agresywnie. Niekiedy lubi sobie pogadać. Nie ma jednak tak donośnego głosu, jak np. kot syjamski. Powinien bez problemu zaakceptować inne koty oraz psy, ale zwierzęta warto zapoznać ze sobą stopniowo. Przydatna może okazać się socjalizacja z izolacją.

Ten wesoły kotek powinien dobrze dogadać się z dziećmi, ale nie jest polecany dla osób starszych. Nie jest to kot łatwy do upilnowania. Jest ciekawski świata i może próbować wymknąć się z domu. Można nauczyć go chodzić na szelkach i zabierać na spacery. Chętnie będzie korzystał z woliery na ogrodzie, a także zabezpieczonego balkonu lub okna w mieszkaniu.

Nie to jest to najczulszy z kotów. W tej rasie to zwykle kocur lubi się przytulać, a kotka jest bardziej nieufna i zdystansowana. Warto pozwolić mu na to, aby on sam decydował, kiedy ma ochotę przyjść do człowieka. Źle znosi samotność i nie powinien być izolowany od rodziny, ale nie zawsze ma ochotę siedzieć na kolanach, za to zazwyczaj podąża za właścicielem krok w krok i chętnie towarzyszy w różnych codziennych obowiązkach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat kota rasy manx.

Legalna hodowla rasowych kotów ocicat – cena, opinie

Ile kosztuje rasowy kot?

Cena ustalana jest indywidualnie pod każdego kota. Znaczenie ma płeć, ale także wiek. Istotne jest przeznaczenie kociaka. Kotek, który trafia do hodowli, jest znacznie droższy od tego „na kolanka”. Ważna jest renoma hodowli, a także to, czy rasa jest łatwo dostępna w kraju. Kociak sprowadzany zza granicy będzie droższy. Istotna jest linia genów, ale przede wszystkim znaczenie ma to, w jakim stopniu kociak wpasowuje się w ramy wzorca rasy.

Ocicat przeważnie kosztuje ok. 2000 – 2500 zł. Selkirk rex jest nieco droższy. Za te koty zazwyczaj trzeba zapłacić ok. 2500 – 3000 zł. Amerykański curl kosztuje ok. 3000 – 4000 zł. W podobnej cenie można kupić kocięta rasy burmilla.

Dorosłe osobniki różnych ras sprzedawane są taniej od kociąt. Jednak nie są to sytuacje częste. Zwykle ma to miejsce, gdy kilkuletni kot zostaje wyłączony z planu hodowlanego, np. ostatni poród kotki był trudny i nie powinna więcej rodzić, a hodowca nie może pozwolić sobie na jej zatrzymanie. W takich przypadkach koszt kota to ok. 1000 – 1500 zł.

Karma wspierająca zdrową skórę i sierść kota na wiosnę

Można oczywiście ograć kwestią odpowiedzialnej pielęgnacji, składników diety, niezbędnego żywienia w trosce o szatę. Tutaj prosiłabym o prezentację karmy suchej Brit Care Haircare dla kotów.

Dowiedz się więcej!

Hodowla a pseudohodowla – różnice, opis ocicat

Hodowcy informują o dostępnych kociakach na swoich stronach internetowych, ale jeśli nie znasz jeszcze żadnej hodowli, możesz przejrzeć portale ogłoszeniowe (np. olx.pl, sprzedajemy.pl). Dobrą opcją jest wybranie się na wystawę kotów, ponieważ udział w niej mogą wziąć jedynie legalne hodowle. Na samej wystawie obowiązuje zakaz sprzedaży kotów, ale tam masz możliwość poznania różnych hodowców, a także porównania ich kotów, aby wybrać, która to linia genów najbardziej ci się podoba.

Cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem legalności hodowli. Zdarzają się pojedyncze sytuacje, w których hodowcy decydują się na sprzedanie rasowego kociaka taniej. A pseudohodowcy nie zawsze sprzedają kocięta za ok. 500 – 1500 zł, ale także i za 5000 zł.

Kocięta rasy ocicat, a także opis, pielęgnacja oraz wymagania, a także cena za kocięta
Kot rasy ocicat, czyli cena kociąt, wygląd, pielęgnacja sierści i usposobienie w domu

W ogłoszeniu najważniejszy jest opis. Zwróć uwagę na to, w jakim wieku oddawany jest kotek. Kocięta mogą opuścić hodowlę po skończeniu 12 tygodni. Muszą być dwa razy zaszczepione, dwa razy odrobaczone i muszą mieć wszczepiony CHIP. Opis ogłoszenia powinien zawierać także informacje o ich charakterze, umaszczeniu i rodzicach. Każdy kociak z miotu otrzymuje rodowód.

Istotne jest miejsce, w jakim zrzeszona jest hodowla. W Polsce obowiązują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. Pierwsza z nich jest najczęściej wybierana przez hodowców. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna zrzesza hodowców z 41 krajów. Jej polskim członkiem jest Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia (FPL).

Wymagania, żywienie – co może jeść ocicat?

Koty są stworzeniami mięsożernymi. Ich głównym składnikiem diety jest mięso. Na rynku dostępne są wysokomięsne karmy, które można podawać kotom codziennie, ponieważ mają wysoką zawartość mięsa i zawierają wszystkie niezbędne suplementy. Karmy podstawowe (bytowe) to np. Gussto, Catz Finefood, Wild Freedom, Feringa.

Istnieją także karmy filetowe, czyli tzw. uzupełniające. Zazwyczaj jest to filet drobiowy lub rybny w galarecie albo w sosie. Ta karma może być podawana co jakiś czas jako zdrowa przekąska. Do tych karm zalicza się m.in.: Cosma, Schesir, Applaws. Dostępna jest również karma sucha. Kot, który spożywa dużo suchego pokarmu, musi pić bardzo dużo wody. Dobry skład ma np.: Acana, Orijen, Purizon, ZiwiPeak.

Niektórzy właściciele mruczków decydują się na dietę BARF, która polega na podawaniu kotu surowego mięsa i odpowiednio dobranych witamin oraz minerałów. Zanim jednak pokusisz się na ten model żywienia, musisz najpierw zdobyć wiedzę na ten temat, bo złe proporcje suplementów mogą przyczynić się do złego stanu zdrowia kota.

Ocicat może się okazać kłopotliwy dla osoby starszej. Jest to bardzo energiczny kotek, który ma skłonności do ucieczek. Lubi zwiedzać nowe miejsca i dobrze czuje się na świeżym powietrzu. Warto zadbać o zabezpieczenie okien i balkonu. Zwykłe ogrodzenie nie stanowi dla niego przeszkody, dlatego lepiej przygotować dla niego wolierę. Ocicat dobrze dogaduje się z innymi kotami oraz psami. Powinien być dobrym towarzyszem dla dzieci. Nie jest typowym pieszczochem, ale przyjdzie do ulubionej osoby, gdy zapragnie czułości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny