Co warto wiedzieć o obrożach dla kota?

Rodzaje obróżek – jakie są obroże dla kotów?

Obroże dla kota można znaleźć wszędzie. Są praktycznie w każdym supermarkecie, choć w ograniczonych ilościach, ale w sklepach zoologicznych (internetowych i stacjonarnych) masz bardzo duży wybór. Możesz wybrać najładniejszą, a do tego praktyczną.

Dostępne na rynku obróżki i obroże dla kotów to:

 • obroża nylonowa,
 • obroża dla małego kota (dla kociąt),
 • obroża XL dla dużego kota,
 • obroża z lampą błyskową,
 • obroża odblaskowa,
 • obroża z cekinami i dzwoneczkiem,
 • obroża błyszcząca,
 • obroża świecąca w nocy,
 • obroża silikonowa,
 • obroża skórzana,
 • obroża plastikowe podszyta filcem,
 • obroża imienna,
 • obroża z lokalizatorem GPS,
 • pierścień z lampą.

Obróżka może być m.in. czerwona, różowa, niebieska, ale poza zwykłymi kolorami, są również takie z różnymi motywami. Obroża dla kota może być świąteczna, w czaszki, w kotki, w serduszka etc. Wybór jest szeroki. Można dobrać obrożę pod kolor oczu zwierzaka albo taką, która ładnie zgrywa się z barwą futra zwierzaka np. rudemu kotkowi ubrać fioletową lub błękitną.

Obroża dla kota czy szelki dla kota – co wybrać?

Na co się zdecydować, wybierając się na spacer? Czy obroża dla kota wystarczy? Niestety, niekoniecznie. W poniższej tabeli możesz porównać obroże i szelki.

Obroża vs. szelki dla kota - wady i zalety

Rodzaj

Zalety

Wady

obroże

Możesz zapisać na niej numer telefonu. Jest to przydatne w momencie, gdy niewychodzący kot w jakiś sposób zerwie się z szelek i ucieknie.

Nie masz kontroli nad zwierzęciem. Kot może chodzić tam, gdzie chce. Nie masz również możliwości, aby go łatwo złapać.

szelki

Masz kontrolę nad tym, na jaką odległość oddala się twój kot. Jeżeli się czegoś przestraszy, możesz go złapać i uspokoić.

Kot ma ograniczony dystans (długości smyczy). Zbyt małe szelki będą się wbijały w ciało kota.

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Gdy wybierasz się na spacer z pupilem, warto założyć obie rzeczy. Najlepiej, aby miały w sobie odblaski, bo w ten sposób kot jest bardziej widoczny. Szelki pozwalają ci kontrolować kota, a obróżka będzie zabezpieczeniem na wypadek, gdyby zwierzak mimo wszystko wyrwał się i uciekł. Uprząż może być: welurowa, nylonowa, z siateczką, bawełniana oraz mieć specjalne zapięcie do wpięcia w samochodzie (sprawdza się przy krótkich podróżach np. na działkę).

Jeżeli wypuszczasz swoje kotki na dwór, powinieneś wziąć pod uwagę to, że nie każda obroża będzie dla nich dobra. Zwierzęta te lubią przeciskać się przez różne miejsca oraz wpychać w każdy kąt. Niektóre obróżki mogą się o coś zaczepić i uwięzić kota w pułapce bez wyjścia. Warto rozejrzeć się za obróżką z bezpiecznym zatrzaskiem. Te z innymi zapięciami mogą być zakładane w domu, kiedy masz oko na pupila. Na wystawach, podczas oceny kota, zwierzak nie nosi obróżki, ale niektórzy zakładają je po ocenie, gdy ten wraca do klatki i zostaje tam do końca trwania wydarzenia. Jeśli szukasz więcej cennych informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bezpieczeństwie zwierząt.

Ważne akcesoria dla kota – co warto mieć?

Szelki i obroża dla kota – ile kosztują?

Nie są to drogie produkty. Zwykła odblaskowa obróżka kosztuje ok. 5-8 zł. Cena za obróżki imienne to koszt ok. 30 zł, podobnie jak za modele silikonowe. Drogie są obroże z lokalizatorem GPS. Ich cena waha się od 170 do 200 zł. Jednak zdecydowana większość mieści się w przedziale 10-20 zł. Czasami droższa może być obróżka, która jest świąteczna lub ma inny motyw, podczas gdy czerwona, różowa, czarna etc. będzie po prostu tańsza.

Niektóre szelki są w podobnej cenie. Szeroki wybór oferuje firma Trixie. W ofercie mają szelki dla kociąt, które kosztują 13 zł oraz szelki dla dużego kota w cenie 20 zł. Ładne i praktyczne szelki ma również marka All For Cats. Ich produkty są wykonane z mocnego materiału i podszyte siateczką, dzięki czemu skóra kota oddycha nawet wtedy, gdy ma na sobie te szelki. Do tego mają wszyte całkiem sporo odblasków. Ich paski są regulowane, więc można dopasować rozmiar pod konkretne kotki. Jednak cena tych szelek to już koszt ok. 67-73 zł.

Rudy kot w szelkach podczas spaceru, a także obroża dla kota czy szelki dla kota
Co warto wybrać, czyli obroża dla kota versus szelki dla kota

Warto przeglądać różne oferty w sklepach internetowych lub wybrać się na targi z akcesoriami dla zwierząt, bo tam często można natknąć się na promocje. Szukając właściwych szelek, można natrafić na oferty, które określają, że są to również szelki dla psa. Dlaczego? Jest to produkt w miarę uniwersalny, dlatego pasuje i dla kota i dla małego psa.

Do czego służy transporter dla kota?

Szelki dla kota zapewnią bezpieczeństwo podczas spaceru, a obróżka z adresem umożliwi łatwiejsze odnalezienie pupila, gdy ten ucieknie. W momencie, gdy twój zwierzak nie jest przyzwyczajony do spacerów, a musisz zabrać do na kontrolę do weterynarza, warto rozważyć zakup transportera lub torby transportowej. Dotyczy to również długiej podróż.

Torba transportowa ma różne wzory i łatwiej się ją przechowuje, ze względu chociażby na to, że można ją złożyć. Jednak nie zaleca się przewozić w niej kota np. w pociągu, ponieważ nic go nie chroni w momencie, gdy spadają inne walizki. Plastikowy transporter zapewnia większe bezpieczeństwo. Trzeba dobrać go tak, aby zwierzak mógł się w nim swobodnie obrócić. Nie może być za duży, bo istnieje ryzyko, że będzie się w nim ślizgał. Do transportera warto włożyć kocyk lub podkład higieniczny (na wypadek małej wpadki) oraz zabawkę kota lub poduszkę z kocimiętką.

Należy zadbać o to, aby kotek nie miał przykrych doświadczeń z transporterem. W przeciwnym razie zwierzak ucieknie, gdy tylko go zobaczy. Warto więc przyzwyczaić zwierzaka do samego transportera. Możesz postawić go niedaleko jego ulubionego legowiska, włożyć do niego kocyk i parę przysmaków, aby zachęcić kota do zbadania tego miejsca. Nie należy kłaść transportera obok kuwety lub zostawiać go pustego w miejscu, gdzie wcześniej stała kocia toaleta. Zwłaszcza gdy kotek korzysta z kuwety zamykanej. Może się pomylić lub uznać, że od tej pory ma załatwiać swoje potrzeby w transporterze.

Niezbędne rzeczy dla twojego kota

Szelki, obróżka i transporter służą do przewożenia kota z miejsca na miejsce lub aby wychodzić z nim na spacer. Mają na celu jego bezpieczeństwo. Jednak istnieją jeszcze inne akcesoria, które warto mieć np. wspomniana wyżej kuweta.

Kuweta dla kota może być otwarta, zamknięta, z podwójnym dnem, narożna, samoczyszcząca, zabudowana oraz podróżna. Ta ostatnia sprawdza się, gdy wybierasz się z kotem na dłuższą przejażdżkę. Nie zajmuje sporo miejsca, ponieważ jest składana. Inne jednak kuwety są znacznie większe. Trzeba dobrać taką, która będzie najlepsza dla konkretnego kota. Kocięta nie mogą mieć kuwety o zbyt wysokich brzegach, a duże koty nie powinny załatwiać się w za małej zamykanej kuwecie.

Twój kot nie lubi pić wody? Możesz spróbować go do tego namówić poprzez kocią fontannę. Jest polecana przez wielu właścicieli kotów. Te zwierzęta często nie przepadają za piciem wody stojącej w miskach, dlatego fontanna tak dobrze się sprawdza. Znajdująca się w niej woda jest w ciągłym obiegu i przypomina strumień, co zachęca koty do picia z niej.

Decydując się na kota, stajesz się jego opiekunem. Na twoich barkach spoczywa teraz odpowiedzialność za niego, dlatego musisz zadbać o to, aby podczas spacerów mieć go zawsze blisko siebie. Dobrze dobrane szelki ci w tym pomogą, a obróżka będzie stanowiła ładny i praktyczny dodatek.

ikona podziel się Przekaż dalej