Jak i czym prawidłowo przycinać pazury kotom?

Jak wygląda obcięcie kocich pazurków?

Małego kota warto przyzwyczajać do tego, że dotyka się jego łapy. Po zabawie, gdy jest zmęczony i senny, należy delikatnie masować mu łapki. Kiedy zaśnie, możesz mu obcinać pazurki i stosować to także, gdy już dorośnie. Bezpiecznie jest zostawiać nieco zapasu, aby na pewno nie skaleczyć kotka.

Warto na czas obcinania pazurków zamknąć się z kotem w łazience. Jeśli czujesz, że kot jest za bardzo pobudzony, możesz zaczekać z obcinaniem paznokci, aż ten będzie senny, ale też możesz poprosić kogoś o pomoc. Kiedy ty będziesz obcinać pazurki kotka, ktoś będzie odwracać jego uwagę za pomocą zabawki (np. kijka z kolorowymi tasiemkami) lub przysmakami.

Najprościej jest umieścić kota na swoich kolanach i przytrzymać go zarówno nimi, jak i ściśniętymi ramionami. Koty, które są bardzo niezadowolone z obcinania pazurków, wyczują, kiedy tylko nieco się rozluźnisz i będą próbowały się wyrwać. Warto mieć to na uwadze i przez cały czas starać się, aby zwierzak pozostał unieruchomiony. Po każdym zabiegu należy nagrodzić kota, aby nie kojarzył łazienki z nieprzyjemnymi sytuacjami, bo wtedy może wpadać w panikę, gdy tylko się z nim tam zamkniesz.

Przycinanie pazurów agresywnemu kotu może być niemożliwe do wykonania. Jeżeli twój kot wpada w szał, gdy próbujesz to zrobić, możesz pokusić się na wizytę u weterynarza. Koszt takiego zabiegu to 10 – 15 zł. Czasami kot w lecznicy uspokaja się na tyle, że weterynarz może obciąć jego pazurki, gdy ten siedzi na twoich kolanach, ale czasami konieczny może okazać się kaftan unieruchamiający zwierzę.

Choć temperatura u kota powinna mieścić się w przedziale 38,1-39,2 stopni Celsjusza, to wizyta u weterynarza często jest bardzo stresująca. Jeżeli przy okazji zabierasz kota na kontrolne badania, pamiętaj, aby nie martwić się tym, że temperatura kota jest nieco wyższa.

Jak obciąć psu pazury? Obcinacze są częściej stosowane przy kotach i małych psach. Jednak mogą nie poradzić sobie przy bardzo twardych pazurach psów średnich i dużych ras. Wtedy należy to robić gilotyną.

Opinie, cena za akcesoria – jak często trzeba przycinać pazury kotom?

Tego zabiegu nie trzeba powtarzać co kilka dni. Obcinanie pazurów u kota zwykle potrzebne jest po upływie 3 tygodni, jednak może się okazać, że kot sam je ściera. Młode osobniki, które dużo biegają, mogą mieć spiłowane pazurki na tylnych łapach, więc wtedy należy przyciąć tylko te na przednich.

Kocięta mają pazurki ostre jak igiełki. Są bardzo delikatne i trzeba to robić ostrożnie, jednak przycinanie pazurków małemu kotu jest niezbędne. Kociak w ferworze zabawy może nas bardzo mocno podrapać, zwłaszcza gdy traktuje ręce jako zabawki.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Właścicielka obcinająca pazury u kota, czyli jak obcinać pazury kotu krok po kroku - praktyczne wskazówki
Obcinanie parurków u kota krok po kroku, czyli jak obciąć pazury kotu - porady dla właścicieli

Można wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje obcinaczy do pazurów dla zwierząt. Dla małych stworzeń dostępne są zakrzywione nożyczki. Ich cena waha się od 8 do 40 zł. Przy psach dobrze sprawdzają się klasyczne obcinaczki. Ich cena to kwestia ok. 50 zł. Z kolei za gilotynę trzeba zapłacić ok. 15 – 30 zł. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kąpieli kota krok po kroku.

Akcesoria dla kotów – co warto wiedzieć?

Pielęgnacja sierści – szczotka, rękawiczka czy furminator dla kota?

Przed przystąpieniem do czesania, upewnij się, że kot nie ma kołtunów. Gdyby tak było, postaraj się je delikatnie rozplątać palcami, ale gdyby to nic nie dało, dobrze jest skorzystać z płynu do ich rozczesywania. Najczęściej kołtuny tworzą się pod pachami, na brzuchu i na portkach.

Szczotka z włosia zbiera jedynie martwe włosy z samego wierzchu oraz nabłyszcza sierść. Rękawiczka do czesania działa w podobny sposób: strona z wypustkami zbiera luźną sierść i masuje, a welurowa część odpowiada za ładne lśnienie futra.

W przypadku kotów, które mają podszerstek, na co dzień najlepiej sprawdza się pudlówka (zgrzebło), ale raz w tygodniu można skorzystać też z furminatora. Ten przyrząd przerzedza włos (gęsty lub cienki) rosnący tuż przy skórze. Podszerstek ochrania przed drobnymi zranieniami i pełni funkcję termoizolacji, dlatego nie należy go zbyt mocno przerzedzać. Jednak w okresie linienia furminator dla kota jest niezastąpiony. Nie tylko zmniejsza ilość włosów na meblach czy ubraniach, ale przede wszystkim kot ich nie zjada w czasie mycia.

Czy potrzebne są zabawki interaktywne dla kota?

Te zabawki przydają się wtedy, gdy zostawiasz swojego kota samego w domu na jakiś czas. Jest to np. szyna z piłką i mata węchowa. Jednak po powrocie do domu należy poświęcić mu czas i pobawić się z nim. Zabawa z kotem nie powinna być długa. Zwykle jest to 10-15 minut, ale ważne jest to, aby w czasie zabawy zostały spełnione wszystkie punkt ze schematu łańcucha łowieckiego kota (m.in. skradanie, złapanie, zjedzenie). Dobrze w tej kwestii sprawdzają się wędki z piłeczkami lub myszkami oraz kijki z szeleszczącymi tasiemkami.

Oznacza to, że laser dla kota nie jest najlepszą zabawką (kot nie może go złapać), ale jeśli masz kota, którego trudno zmęczyć, co jakiś czas możesz pobawić się z nim laserem, aby nieco się wybiegał. Później trzeba wziąć zabawkę, którą będzie mógł fizycznie złapać i pogryźć. Na sam koniec zabawy należy wręczyć mu smakołyk lub podać jedzenie.

Obcinanie pazurów u kota wcale nie musi być trudne, ale zwierzaka trzeba oswoić z tym zabiegiem. Przy kotach niepolecane są duże cążki, a zdecydowanie mniejsze obcinaczki (zakrzywione nożyczki). Możesz wykonywać ten zabieg, kiedy kot śpi, jednak zazwyczaj bierze się kota między nogi lub na kolana i przytrzymuje całym ciałem. Druga osoba może odwracać uwagę pupila. Jeśli zwierzak jest bardzo niespokojny, możesz zlecić ten zabieg weterynarzowi.

ikona podziel się Przekaż dalej