Szary czy błękitny – jak wygląda niebieski kot angielski?

Tak naprawdę jest to kot brytyjski i jest on nie tylko niebieski. Określenie „kot belgijski” jest błędne. Jest to duży kot. Dorosły kocur może ważyć 7-8 kg. Kotka jest mniejsza i zazwyczaj jej waga nie przekracza 5 kg. Kot ten rozwija się długo, bo nawet do 3 lat. Kot brytyjski jest krótkowłosy, ale w wyniku krzyżówki z persami powstał także długowłosy, a rasa została wstępnie uznana przez FIFe.

Brytyjczyk ma sierść miękką i gęstą, choć czasami może wydawać się twarda w dotyku. Ten kot występuje w 150 odmianach umaszczenia! Może być jednolity: niebieski (nie jest to kolor szary ani nie jest to błękitny), liliowy, czarny, rudy, biały, kremowy i czekoladowy. Odmiany dwubarwne określa się: van, arlekin, bicolour. Kotki mogą być szylkretowe (trzykolorowe). Kot brytyjski może być także dymny, srebrzysty, złocisty, pręgowany i colorpoint (pyszczek, uszy, ogon i łapy są ciemniejsze od reszty ciała). Kot występujący w reklamie Whiskas to brytyjski krótkowłosy srebrny klasycznie pręgowany.

Ten angielski kot ma muskularne ciało, zaokrąglone krótkie łapki oraz szeroką klatkę piersiową. Głowa tego kota jest okrągła, duża i szeroka. Policzki powinny być wyraźne, a czoło dobrze zarysowane. Nos jest krótki, szeroki i prosty. Głowa jest osadzona na krótkiej szyi. Uszy powinny być szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach. W zależności od umaszczenia, oczy (duże i okrągłe) tego kota mogą być: niebieskie, szmaragdowe, złociste/pomarańczowe/miedziane/bursztynowe lub różnobarwne. Ogon jest zaokrąglonym na końcu i gruby u nasady, a powinien mierzyć 2/3 długość ciała kota.

Kot brytyjski krótkowłosy - jaki charakter ma brytyjczyk?

Kot brytyjski jest łagodny. Nie ma w nim agresji. Potrafi zaprzyjaźnić się z różnymi zwierzętami, ponieważ akceptuje każde stworzenie. Dogada się nie tylko z drugim kotem, ale także psem czy papugą. Jest przyjaźnie nastawiony również do dzieci. Ze względu na to, że na co dzień jest bardzo spokojny, nadaje się dla osób starszych.

Brytyjczyk lubi być blisko człowieka, ale ten kot nie jest typowym pieszczochem. Kot brytyjski nie lubi ściskania czy brania na ręce. Może przypominać pluszowego misia, ale przeważnie akceptuje jedynie głaskanie. Lubi obserwować właściciela i się nie narzucać.

Ten kot nie potrzebuje dużo miejsca do życia. Może mieszkać w małym mieszkaniu. Z brytyjczykiem nie trzeba chodzić na spacery. Jest inteligentny, więc można nauczyć go paru sztuczek. Kocięta tej rasy są bardziej ruchliwe, ale dorosłe osobniki są opanowane i nie sprawiają większych problemów. Należy jedynie zadbać o to, aby kot brytyjski krótkowłosy, czyli brytyjczyk miał miejsce do chowania się oraz kilka zabawek. Warto zakupić duży drapak, ponieważ do małej budki ten kot się nie zmieści. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o niebieskim kocie brytyjskim.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Ile kosztuje niebieski kot angielski?

Rasowe koty kosztują różnie. Ostateczna cena zależy od tego, w jakim stopniu kociak wpasowuje się w ramy wzorca rasy, więc często w jednym miocie znajdą się kotki droższe i tańsze. Znaczenie ma to, czyje geny przekazuje kociak i czy jego rodzice mają wysokie osiągnięcia na kocich wystawach. Istotna jest renoma hodowli, ale także dostępność rasy w kraju.

Niebieski kot angielski lub kot brytyjski na białym dywanie, a także charakter, hodowla i cena w Polsce
Jaki charakter ma niebieski kot angielski czy też brytyjski, czyli co warto wiedzieć o rasie

Przeważnie za rasowe koty trzeba zapłacić od 2000 do 3000 zł, a tylko niektóre osobniki kosztują 4000 zł. Cena kota birmańskiego, podobnie jak kota brytyjskiego, mieści się w tym przedziale, ale tego drugiego czasami można kupić także za 5000 zł. Pseudohodowcy rzadko wystawiają kocięta za takie kwoty. Zwykle można u nich kupić kota za 500 – 1500 zł.

Hodowcy umieszczają zdjęcia miotów na swoich stronach internetowych (w tym fanpage na Facebooku). Jeśli nie znasz jeszcze żadnej hodowli, możesz skorzystać ze specjalne wyszukiwarki lub przejrzeć ogłoszenia na portalu ogłoszeniowym (np. olx.pl). Zwróć uwagę nie tylko na cenę czy zdjęcia, ale przede wszystkim na informacje zawarte w opisie. To, że na zdjęciach kotek wygląda na zadbanego, wcale nie oznacza, że żyje w dobrych warunkach. Możesz to zweryfikować dopiero w czasie spotkania w hodowli. W ogłoszeniu powinien znajdować się opis kociaka (data urodzenia, umaszczenie, charakter, rodzice etc.) oraz nazwa hodowli i to, gdzie przynależy. W naszym kraju funkcjonują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA.

Brytyjczyk jest polecany dla osób, które cenią sobie spokój. Ten kot nie jest nachalny, ale też nie lubi ściskania. Nie będzie pchał się na kolana, ponieważ woli obserwować właściciela z boku. Niska cena może kusić, ale rasowe kocięta nie są sprzedawane tanio. Warto pamiętać, że każdy rasowy kotek ma rodowód.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny