Najlepsze drzwiczki dla kota – 4 modele przejść, które warto wybrać
Twój kot jest wychodzący, ale męczy cię ciągłe wstawanie i otwieranie mu drzwi? A może chcesz zamykać drzwi do łazienki, w której stoi kuweta? Z pomocą przychodzą drzwiczki dla kota. Wbrew pozorom ich wybór wcale nie jest taki łatwy. Na rynku dostępne są różne rodzaje. Na który się zdecydować? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź na nurtujące cię pytanie.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.
Drzwiczki dla kota – rodzaje
Gdzie można umieścić drzwiczki dla kota?
Ten, kto ma kota, chociaż raz spotkał się z sytuacją, kiedy kotek bardzo mocno prosił, aby otworzyć mu drzwi. Właściciel, który chciał spełnić prośbę pupila, czym prędzej podszedł i uczynił to, co tamten chciał. Kot jednak spojrzał na pana, potem na przejście, odrobinkę zajrzał, możliwe nawet, że stanął w drzwiach, po czym odwrócił się i wcale z tego nie skorzystał. Brzmi znajomo?
Drzwiczki dla kota nie tylko wyręczają przed ciągłym wstawaniem, ale również sprawiają, że kot już więcej nas nie wykiwa. Można je zamontować:
- w drzwiach wejściowych – jeżeli kotek jest wychodzący.
- w drzwiach od łazienki – jeżeli to tam stoi kuweta, a właściciel kota jednak nie życzy sobie, aby drzwi ciągle były otwarte lub zdarza mu się zapomnieć, że jest tam kuweta i zamyka je. Czasami wystarczy zdjąć kratkę wentylacyjną, która jest zamieszczona na dole drzwi i w ten sposób stworzyć kocie wejście. Jeżeli jednak kotek jest dużego rozmiaru, będzie trzeba ją powiększyć.
- w ścianie – jeżeli chce się zrobić przejście do drugiego pokoju.
- w szybie – jeżeli mieszka się w bloku. Należy wtedy pamiętać, aby siatka na balkon dla kota była dobrze przymocowana.
- w meblach – jeżeli chce się zrobić domek dla kota lub ukryć kuwetę w szafce.
Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!
Zrobienie drzwiczek wcale nie oznacza, że kot już zawsze będzie miał możliwość chodzenia w tę i z powrotem. Niektóre drzwi z klapką mają specjalne pokrętło blokujące, które można ustawić w zależności od potrzeb. Przejście może być:
- otwarte w obie strony,
- otwarte tylko w jedną stronę (wejście lub wyjście),
- zamknięte w obie strony.
Typy drzwiczek dla kota
Istnieją różne drzwiczki. Jedno są tańsze, inne droższe. Można podzielić je na:
- drzwiczki z magnesem – zapobiegają możliwym przeciągom i chronią przed deszczem. Dołączona do nich transparentna klapa pozwala kotu wyglądać na drugą stronę.
- drzwiczki z czytnikiem mikrochipu – przez okienko będą mogły przejść tylko zwierzęta z chipem. Musi być wszczepiony pod skórą.
- drzwiczki na podczerwień – niektóre firmy oferują drzwiczki, które działają na zawieszkę z kluczem (podobnie jak z chipem, tylko określa się to jako na podczerwień), którą można dołączyć do obróżki.
- drzwiczki z regulatorem czasu – klapka jest zamykana według własnego harmonogramu. Pozwala to na kontrolowanie wyjść kota. Można zablokować klapkę np. w godzinach szczytu, podczas złych warunków atmosferycznych lub na noc.
Wybór nie jest prosty. Te 4 modele dostępne są w wielu miejscach (np. na stronach takich jak zooplus.pl, karusek.com.pl, bitiba.pl). Klapa przeważnie jest przezroczysta. Model najprostszy, bez czytników i wyświetlaczy, kosztuje ok. 60 zł. Są to drzwiczki magnetyczne, więc powinny być szczelne. Mocniejszy wiatr nie powinien ich otwierać. W podobnej cenie są drzwiczki z regulatorem czasu. Pomimo że mają wyświetlacz LED, gdzie wyświetla się szczegółowy przegląd ustawień, to nie są droższe od tych z magnesem. Zastanawiasz się, co jeszcze możesz kupić dla swojego kota? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla kotów.
Do najdroższych należą drzwiczki z czytnikiem mikrochipu i na podczerwień. Koszt za cały zestaw waha się od 300 do 600 zł. Jednak tutaj istnieje ryzyko, że kot zgubi klucz dołączony do obróżki, a wtedy klapka się nie otworzy i wejście do domu będzie miał uniemożliwione. Sama obróżka też jest dla wychodzącego kota niebezpieczna, ponieważ przez nią kot może gdzieś utknąć i już się nie uwolnić.
Okienko w ścianie może być magnetyczne, choć nie musi chronić przed przeciągami czy deszczem. Jednak, jeżeli zmieni się zdanie i uzna się, że kot nie powinien wchodzić do danego pokoju, kocie wejście będzie można zablokować jednym z pokręteł. Gdyby zrobiło się jedynie otwór, to kot miałby już nieograniczony dostęp. Z kolei domek dla kota nie musi mieć żadnych drzwiczek, bo wystarczy samo dobrze wycięte okienko.
Co warto wiedzieć o drzwiczkach dla kota?
Samodzielny montaż drzwi z klapką dla kota
Nie musisz wołać specjalisty, jeżeli czujesz się pewien swoich zdolności. Tak naprawdę montaż drzwiczek dla kota nie jest skomplikowany. Jedyny wyjątek stanowi szyba. Tutaj lepiej zaufać specjaliście. Szklarz wytnie otwór w taki sposób, żeby nie uszkodzić szyby np. w drzwiach balkonowych. Jednak zamontowanie przejścia dla kota w drzwiach do łazienki lub wejściowych nie powinno stanowić problemu.
Na pewno będzie potrzebować kilka rzeczy. Upewnij się, że masz przy sobie:
- wyrzynarkę,
- miarkę,
- ołówek,
- poziomicę,
- wiertarkę/wkrętarkę.
Jeżeli masz dużego kota, trzeba kupić odpowiednio większe drzwiczki, aby przypadkiem nie utknął. Znając jego wymiar, możesz ocenić, na jakiej wysokości ma być umieszczone dla niego okienko. Następnie należy wymierzyć odległość od ziemi miarką i przyłożyć drzwiczki. Poziomicą trzeba upewnić się, czy jest zachowany poziom. Po sprawdzeniu należy odrysować kontury wejścia, a potem czas na najtrudniejsze zadanie: wycięcie otworu wyrzynarką. Gdy już się z tym uporasz i w drzwiach będzie dziura, upewnij się, czy otwór jest odpowiedniego rozmiaru. Dalsze instrukcje zależą już od samych drzwiczek (firmy i rodzaju). Możliwe, że będzie trzeba dokupić wkręty lub zaopatrzyć się w klej.
Czy warto korzystać z drzwiczek dla kota?
Zdecydowanie się na drzwiczki dla kota na pewno ułatwi życie, bo kot stanie się bardziej samodzielny. Nie będzie już zależny od tego, czy ktoś go wypuści na dwór, czy też nie. Właściciel nie musi być nawet w domu, aby kot mógł wrócić. Posiadanie drzwiczek w drzwiach od łazienki również jest sporym ułatwieniem, ponieważ nie ma wtedy ryzyka, że zamknie się miejsce, w którym stoi kuweta, co mogłoby skutkować znalezieniem niespodzianki na łóżku lub fotelu po powrocie do domu.
Gdy mieszkasz w bloku, możesz pozwolić swojemu kotu wychodzić na balkon. Trzeba tylko pamiętać o tym, że konieczna jest siatka na balkon dla kota, aby zwierzak nie wypadł lub nie wyskoczył za ptakiem. Równie ważne jest zabezpieczanie okien, jeżeli zostawiasz je uchylone. Gdy okno kończy się równo przy ścianie, kot nie ma możliwości się przecisnąć, ale kiedy po uchyleniu zostaje szpara, trzeba ją dodatkowo zasłonić specjalną kratką. Warto również zamontować moskitiery. Dzięki nim do domu nie wleci szerszeń czy osa, które kot mógłby spróbować upolować podczas twojej nieobecności.
Posiadanie kota to przede wszystkim odpowiedzialność. To, czy wypuszczasz kota na zewnątrz, jest tylko i wyłącznie twoją decyzją. Jednak większość hodowców, którzy sprzedają swoje kocięta do nowych domów, zabraniają wypuszczać kota na dwór bez nadzoru. Dobrą opcją jest nauczenie kota wychodzenia na szelkach albo zrobienie woliery na ogródku. Jest to zdecydowanie bardziej bezpieczne i masz wtedy pewność, gdzie znajduje się twój kot. Są też rasy kota, które nie poradziłby sobie na dworze (np. kot sfinks), więc wypuszczanie ich nie wchodzi w grę.