Margaj - tajemniczy kot

Wygląd i występowanie

Margaj jest stosunkowo małym kotem o gabarytach mniej więcej takich, jak kot doński sfinks. Waży między 3 a 5 kg. Jego sierść jest żółtopomarańczowowego koloru, pokryta charakterystycznymi plamami, które mogą zlewać się w pręgi. W niewoli margaj dożywa piętnastu - dwudziestu lat, czyli tyle samo, ile jego domowy kuzyn.

Występowanie margaja? Głównie na obszarach leśnych różnych krajów Ameryki Południowej. Ocelot nadrzewny - jak sama nazwa wskazuje - przebywa głównie w koronach drzew. Jest do tego przystosowany - długi ogon pomaga mu utrzymać równowagę, podobnie jak specyficzna pozycja, którą przyjmuje podczas skakania z gałęzi na gałąź. Margaj, jako jedyny kot, potrafi schodzić z drzew głową w dół.

Młody samiec osiąga dojrzałość płciową około 2 -3 roku życia, samica około 1 roku życia. Obserwacje te poczyniono na przykładzie zwierząt trzymanych w niewoli. Margaje są wyłapywane z naturalnego srodowiska podobnie jak serwal afrykański. Cena, jaką zwierzęta te płacą za niewolę, jest bardzo wysoka. Nie mogą przejawiać naturalnych zachowań, co często kończy się stresem i śmiercią.

Usposobienie margaja

Usposobienie ocelota nadrzewnego jest typowe dla kotowatyh - jest samotnikiem, który styka się z innymi osobnikami swojego gatunku wyłącznie w celach prokreacyjnych.

Zachowanie tego małego kota jest również dość typowe. Większość życia spędza na polowaniu na niewielkie kręgowce i ssaki. Ciekawostką jest, że nie gardzi również owocami, które jednak nie stanowią dużej części jego diety. Na pewno nie nadaje się na domowego pupila, tak samo zresztą jak serwal afrykański.

Margaje potrzebują drzew, żeby żyć i realizować swoje potrzeby. Dorosły margaj śpi i rozmnaża się w dziuplach i generalnie może w ogóle nie schodzić na ziemię. Ma niezwykle duże oczy, które ułatwiają śledzenie ofiar niezależnie od pory dnia czy nocy. Jednak podobnie jak większość kotowatych - margaje najlepiej czują się o zmierzchu.

Margaj - ciekawostki

Naśladowanie dźwięków

Młody margaj szybko uczy się naśladowania dźwięków, które mogą mu ułatwić przetrwanie w dżungli. Zaobserwowano, że oceloty nadrzewne potrafią wydawać dźwięki podobne do tych, które wydają niewielkie małpki - tamaryny dwuczubej. Tak zwana mimikra dźwiękowa podnosi skuteczność łowiecką ocelota nadrzewnego.

Dorosły margaj nie pogardzi świnkami morskimi, wiewiórkami czy oposami. Spektrum jego ofiar jest więc szerokie, ale skuteczność łowiecką trudno ocenić. W przypadku kota domowego szacuje się, że około 32 na 101 polowań kończy się złapaniem ofiary. Nawet wyjątkowo agresywny dziki kot raczej nie ma w tym zakresie więcej szczęścia.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Cena pięknego futra

Margaj posiada przepiękne futro, dla którego niegdyś był zabijany. Futro z egzotycznego ocelota stanowiło niezwykłą ozdobę. Na szczęście dzisiaj coraz rzadziej się to zdarza, między innymi dzięki uchwaleniu w 1973 r. Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

Ten mało agresywny kot, wielkości jak kot doński sfinks, jest aktualnie zagrożony wyginięciem ze względu na postępującą wycinkę lasów Ameryki Południowej. Niszczenie naturalnego habitatu sprawia, że margaj nie ma gdzie się rozmnażać, a jego terytorium gwałtownie się kurczy.

Jest to szczególnie przykre, biorąc pod uwagę, jak wiele dzikich kotów człowiek zmiótł z powierzchni ziemi czy doprowadził na skraj wyginięcia. Na liście gatunków zagrożonych, oprócz margaja, znajdują się jeszcze inne ciekawe gatunki, takie jak kot z Borneo, kot andyjski, ale również dobrze nam znany tygrys.

Margaj na drzewie, czyli ocelot nadrzewny i jego występowanie oraz opis gatunku i najważniejsze informacje
Margaj, czyli ocelot drzewny, ciekawy dziki kot i jego opis oraz występowanie gatunku, a także ciekawostki i hodowla

Koty były i są zabijane głównie dla pięknego trofeum, ale również z powodu próżności człowieka. Zabicie groźnego lwa czy tygrysa (zazwyczaj na odległość i z nowoczesnej broni) daje niektórym ludziom silne poczucie wyższości i mocy. Jest to trend smutny, który może doprowadzić do tego, że niektóre duże, dzikie koty będziemy oglądać tylko w ogrodach zoologicznych. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak zaplanować wakacje z kotem?

Margaj - daleki kuzyn domowych mruczków

Dzika spuścizna

Obserwowanie dzikich kotów w ich naturalnym środowisku sprzyja refleksji, że nasze domowe koty są do nich nadal bardzo podobne. Nie tylko w sferze fizycznej, ale również psychicznej, choć w obu tych dziedzinach zachodzą powolne zmiany wynikające z udomowienia.

Margaj jest samotnikiem, który doskonale czuje się we własnym towarzystwie. Kot domowy też taki jest i tak jak jego kuzyn z Ameryki Południowej potrzebuje wysoko położonych kryjówek, z których mógłby obserwować otoczenie. Posiada również dużą dozę niezależności i silną potrzebę polowania. Sukcesy łowieckie podnoszą jego pewność siebie.

Jedyne czego nie możemy przełożyć z dzikich kotów na domowe to ich potrzeby relacji z ludźmi. Jest to niezaprzeczalny dowód na to, że udomowienie jednak zmieniło kota. Nasza opieka czy delikatny dotyk bardzo często (choć nie zawsze) sprawia mu przyjemność. Z obserwacji dzikich przodków nie dowiemy się więc jak głaskać kota, ale na pewno dowiemy się, jak dużej dozy niezależności potrzebuje.

Świadoma opieka

Jak zatem widać, od ocelota nadrzewnego do domowego buraska wcale nie jest aż tak daleko. Mając tę świadomość, możemy lepiej przykładać się do ochrony wszystkich kotów, również tych dzikich, na całym świecie.

Ograniczenie naszych zachcianek mogłoby im znacząco pomóc. Niekupowanie futer, niehodowanie egzotycznych gatunków, zniwelowanie chęci posiadania pięknego zwierzęcia w domu - to dobry sposób na ocalenie margaja i innych kotów, których populacja gwałtownie się kurczy.

ikona podziel się Przekaż dalej