Wygląd kota brytyjskiego

Budowa ciała - kilka słów o wzorcu rasy

Liliowy brytyjczyk nie odbiega wyglądem od wzorca rasy. Waży średnio 4-9 kilogramów i ma muskularną budowę ciała. Łapy są silne, choć stosunkowo krótkie. Ogon kota powinien być grubszy u nasady i zaokrąglony na końcu.

Głowa jest duża, uszy szeroko rozstawione, a policzki pełne.  Oczy, również dość szeroko rozstawione, występują w kolorach: niebieskim, złoto-pomarańczowym (miedzianym), niebiesko-zielonym. Kolor sierści i oczu są często powiązane.   

Sierść powinna być gęsta i nie może być ostra w dotyku. Kot brytyjski może być krótkowłosy lub długowłosy. Odmiana długowłosa powstała z krzyżówki kota krótkowłosego z kotem perskim. Długowłosy brytyjczyk budową zbliżony jest do kota krótkowłosego, choć optycznie może wydawać się większy ze względu na swoją sierść.

Liliowy kot brytyjski - umaszczenie

Koty brytyjskie występują w ponad stu umaszczeniach. Kot brytyjski biało-niebieski, biały kot brytyjski, liliowy kot brytyjski, brytyjski szylkretowy kot krótkowłosy to tylko przykłady z nagłówków ogłoszeń hodowców. Kot może być bowiem czarny, szynszylowy, kremowy, czekoladowy, rudy, a także pręgowany (klasycznie lub tygrysio). Kot może być nie tylko pręgowany, ale i cętkowany. Wszystko to świadczy o naprawdę wielkiej różnorodności umaszczeń i wariantów kolorystycznych.

Brytyjski szylkretowy kot krótkowłosy to tak naprawdę prawie zawsze kotka. Umaszczenie szylkretowe związane jest bowiem z płcią zwierzęcia. Za pojawienie się tej wersji kolorystycznej odpowiedzialne są geny, a pojedyncze przypadki szylkretowych kocurów to zwykle efekt mutacji lub wady genetycznej. Szylkret to kolor powstający ze zmieszania kolorów takich jak czarny czy czekoladowy z rudym.

Najbardziej niezwykły wydaje się jednak kolor liliowy. Odcień ten opisać można jako barwę bzu. Idealny kolor jest wyrównany i nie zawiera białych włosów. Biały kot brytyjski to zatem zupełnie inne umaszczenie i nie można mylić tych dwóch kolorów. Jest to zresztą trudne, jeśli choć raz widzieliśmy liliowego kota.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Ciekawostką mogą być informację, że umaszczenie niebieskie powstaje w wyniku rozjaśnienia czarnego pigmentu, a liliowy brytyjczyk powstaje przez nałożenie dwóch alleli i rozjaśnienie koloru czekoladowego. Jeśli planujesz zakup kota tej rasy, sprawdź także ten artykuł o wymaganiach małego kota brytyjskiego.

Liliowy brytyjczyk czy niebieski?

Koty brytyjskie liliowe krótkowłose są nadal mniej popularne niż koty niebieskie. Jest to związane z wcześniejszym nastawieniem hodowli na uzyskanie odpowiedniego szaro-niebieskiego odcienia i spopularyzowaniem tego unikalnego koloru oraz z trudnością w uzyskaniu barwy liliowej. Niebieski odcień tej rasy jest inny niż np. niebieskiego kota rosyjskiego.

Leżący mały liliowy kot brytyjski, a także liliowy brytyjczyk i jego charakter
Liliowy kot brytyjski potocznie zwany liliowy brytyjczyk i jego cechy

Dzisiaj jednak bardziej unikalny i wyjątkowy wydaje się kolor liliowy. Jest subtelny i niezwykły. To wyjątkowo rzadka odmiana, która robi wrażenie. Niewielka ilość osobników w tym kolorze związana jest z genetyką i sposobem jego dziedziczenia.

Liliowy kot brytyjski ma jednak tę wadę, że kocięta w pierwszych miesiącach życia miewają mało atrakcyjny wygląd, gdyż ich sierść przypomina raczej kolor szary. Zwykle wyrastają one jednak na przepiękne, dorosłe osobniki.

Koty brytyjskie liliowe krótkowłose - charakter

Liliowy czy niebieski brytyjczyk charakter ma taki sam. Podobnie jak kot brytyjski biało-niebieski, czy brytyjski szylkretowy kot krótkowłosy.  Rasa jest ogólnie uznawana za spokojną, inteligentną i przywiązaną do człowieka. Koty te niekoniecznie lubią pieszczoty, ale zdecydowanie preferują przebywanie w pobliżu człowieka.

Dorosły osobnik to raczej kanapowiec, ale jako kociak jest aktywny i skory do zabawy. Wybierając kotka z hodowli, warto wybrać tego, który chętnie nawiązuje kontakt z człowiekiem oraz innymi kotami. Ciekawość świata i chęć zabawy oznaczają zwykle zdrowie i pozytywny charakter.

Brytyjczyki zwykle dobrze tolerują dzieci oraz potrafią koegzystować z psami, jeśli są one pokojowo nastawione. Część osób uważa, że powinien mieć towarzystwo. Koty te prawie nigdy nie wykazują zachowań agresywnych i mają w sobie sporo cierpliwości.

Ile kosztuje liliowy kot brytyjski?

Cena liliowego brytyjczyka wynosi około 2000 zł. Jest to jednak zależne od hodowli. Cena zwykle skorelowana jest z jakością hodowli i wkładem jaki został włożony w utrzymanie zwierząt oraz zabiegi profilaktyczne.

Jak już wspomniano, liliowe umaszczenie jest rzadkie. Dzieje się tak, ponieważ jest ono warunkowane przez geny recesywne (gen taki ujawnia cechę fenotypowo tylko w przypadku wystąpienia dwóch alleli recesywnych razem), a uzyskanie takich kociąt jest stosunkowo trudne. Zdarza się zatem, że cena jest trochę wyższa niż bardziej popularnych umaszczeń.

Liliowy kot brytyjski to rzadkie i przepiękne umaszczenie, którego nie potrafią oddać fotografie. Warto poszukać go w swoim otoczeniu lub na wystawach. Można się w nim zakochać!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny