Wygląd kota brytyjskiego

Budowa ciała - kilka słów o wzorcu rasy

Liliowy brytyjczyk nie odbiega wyglądem od wzorca rasy. Waży średnio 4-9 kilogramów i ma muskularną budowę ciała. Łapy są silne, choć stosunkowo krótkie. Ogon kota powinien być grubszy u nasady i zaokrąglony na końcu.

Głowa jest duża, uszy szeroko rozstawione, a policzki pełne.  Oczy, również dość szeroko rozstawione, występują w kolorach: niebieskim, złoto-pomarańczowym (miedzianym), niebiesko-zielonym. Kolor sierści i oczu są często powiązane.   

Sierść powinna być gęsta i nie może być ostra w dotyku. Kot brytyjski może być krótkowłosy lub długowłosy. Odmiana długowłosa powstała z krzyżówki kota krótkowłosego z kotem perskim. Długowłosy brytyjczyk budową zbliżony jest do kota krótkowłosego, choć optycznie może wydawać się większy ze względu na swoją sierść.

Liliowy kot brytyjski - umaszczenie

Koty brytyjskie występują w ponad stu umaszczeniach. Kot brytyjski biało-niebieski, biały kot brytyjski, liliowy kot brytyjski, brytyjski szylkretowy kot krótkowłosy to tylko przykłady z nagłówków ogłoszeń hodowców. Kot może być bowiem czarny, szynszylowy, kremowy, czekoladowy, rudy, a także pręgowany (klasycznie lub tygrysio). Kot może być nie tylko pręgowany, ale i cętkowany. Wszystko to świadczy o naprawdę wielkiej różnorodności umaszczeń i wariantów kolorystycznych.

Brytyjski szylkretowy kot krótkowłosy to tak naprawdę prawie zawsze kotka. Umaszczenie szylkretowe związane jest bowiem z płcią zwierzęcia. Za pojawienie się tej wersji kolorystycznej odpowiedzialne są geny, a pojedyncze przypadki szylkretowych kocurów to zwykle efekt mutacji lub wady genetycznej. Szylkret to kolor powstający ze zmieszania kolorów takich jak czarny czy czekoladowy z rudym.

Najbardziej niezwykły wydaje się jednak kolor liliowy. Odcień ten opisać można jako barwę bzu. Idealny kolor jest wyrównany i nie zawiera białych włosów. Biały kot brytyjski to zatem zupełnie inne umaszczenie i nie można mylić tych dwóch kolorów. Jest to zresztą trudne, jeśli choć raz widzieliśmy liliowego kota.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Ciekawostką mogą być informację, że umaszczenie niebieskie powstaje w wyniku rozjaśnienia czarnego pigmentu, a liliowy brytyjczyk powstaje przez nałożenie dwóch alleli i rozjaśnienie koloru czekoladowego. Jeśli planujesz zakup kota tej rasy, sprawdź także ten artykuł o wymaganiach małego kota brytyjskiego.

Liliowy brytyjczyk czy niebieski?

Koty brytyjskie liliowe krótkowłose są nadal mniej popularne niż koty niebieskie. Jest to związane z wcześniejszym nastawieniem hodowli na uzyskanie odpowiedniego szaro-niebieskiego odcienia i spopularyzowaniem tego unikalnego koloru oraz z trudnością w uzyskaniu barwy liliowej. Niebieski odcień tej rasy jest inny niż np. niebieskiego kota rosyjskiego.

Leżący mały liliowy kot brytyjski, a także liliowy brytyjczyk i jego charakter
Liliowy kot brytyjski potocznie zwany liliowy brytyjczyk i jego cechy

Dzisiaj jednak bardziej unikalny i wyjątkowy wydaje się kolor liliowy. Jest subtelny i niezwykły. To wyjątkowo rzadka odmiana, która robi wrażenie. Niewielka ilość osobników w tym kolorze związana jest z genetyką i sposobem jego dziedziczenia.

Liliowy kot brytyjski ma jednak tę wadę, że kocięta w pierwszych miesiącach życia miewają mało atrakcyjny wygląd, gdyż ich sierść przypomina raczej kolor szary. Zwykle wyrastają one jednak na przepiękne, dorosłe osobniki.

Koty brytyjskie liliowe krótkowłose - charakter

Liliowy czy niebieski brytyjczyk charakter ma taki sam. Podobnie jak kot brytyjski biało-niebieski, czy brytyjski szylkretowy kot krótkowłosy.  Rasa jest ogólnie uznawana za spokojną, inteligentną i przywiązaną do człowieka. Koty te niekoniecznie lubią pieszczoty, ale zdecydowanie preferują przebywanie w pobliżu człowieka.

Dorosły osobnik to raczej kanapowiec, ale jako kociak jest aktywny i skory do zabawy. Wybierając kotka z hodowli, warto wybrać tego, który chętnie nawiązuje kontakt z człowiekiem oraz innymi kotami. Ciekawość świata i chęć zabawy oznaczają zwykle zdrowie i pozytywny charakter.

Brytyjczyki zwykle dobrze tolerują dzieci oraz potrafią koegzystować z psami, jeśli są one pokojowo nastawione. Część osób uważa, że powinien mieć towarzystwo. Koty te prawie nigdy nie wykazują zachowań agresywnych i mają w sobie sporo cierpliwości.

Ile kosztuje liliowy kot brytyjski?

Cena liliowego brytyjczyka wynosi około 2000 zł. Jest to jednak zależne od hodowli. Cena zwykle skorelowana jest z jakością hodowli i wkładem jaki został włożony w utrzymanie zwierząt oraz zabiegi profilaktyczne.

Jak już wspomniano, liliowe umaszczenie jest rzadkie. Dzieje się tak, ponieważ jest ono warunkowane przez geny recesywne (gen taki ujawnia cechę fenotypowo tylko w przypadku wystąpienia dwóch alleli recesywnych razem), a uzyskanie takich kociąt jest stosunkowo trudne. Zdarza się zatem, że cena jest trochę wyższa niż bardziej popularnych umaszczeń.

Liliowy kot brytyjski to rzadkie i przepiękne umaszczenie, którego nie potrafią oddać fotografie. Warto poszukać go w swoim otoczeniu lub na wystawach. Można się w nim zakochać!

ikona podziel się Przekaż dalej