Charakterystyka rasy: leśny kot norweski

Leśny kot norweski, norweg – krótka historia rasy

Jest to rasa kotów, która powstała naturalnie, bez ingerencji człowieka. Jej początki miały miejsce w gęstych lasach w Norwegii. Można spotkać się z potoczną nazwą tego kota, jaką jest określanie go po prostu „norweg”.

Nie ma pewność co do tego, jak ta rasa powstała. Zakłada się, że mogli przyczynić się do tego wikingowie, którzy przywieźli krótkowłose koty na statkach. Inna teoria mówi o długowłosych kotach, które dotarły do Skandynawii w czasie wypraw krzyżowych.

Był czas, kiedy populacja tej rasy niebezpiecznie zmalała. Przyczyniły się do tego krzyżówki z innymi kotami. W latach 30. ubiegłego wieku zauważono to i za sprawą hodowców udało się odtworzyć ich pierwotny wygląd. Jest udowodnione, że norweg nie jest spokrewniony z żadną obecnie istniejąca rasą kotów.

Pierwszy klub rasy został otwarty w 1975 roku, ale dopiero dwa lata później organizacja felinologiczna FIFe uznała tego kota jak odrębną rasę. Do Stanów Zjednoczonych trafiły w 1979 roku, a do Polski w 1990 roku. W 1987 roku nieco zmieniono wzorzec rasy, aby wyodrębnić najbardziej charakterystyczne cechy dla tych kotów i uniemożliwić ewentualną pomyłkę z innymi rasami. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o leśnym kocie norweskim.

Norweg – jak wygląda leśny kot norweski?

Nie jest to mały kot ani krótkowłosy. Gdy chodzi o rozmiar, określa się te koty jako duże. Ich głowa ma kształt trójkąta równobocznego. Linia od czoła do końca nosa powinna być prosta, płaska, bez przełomu. Norweg ma duże owalne oczy, lekko skośne. Ich kolor zależny jest od futra. Kot norweski leśny może mieć oczy dwubarwne (jedno pomarańczowe, drugie niebieskie). Uszy tego kota są szerokie i duże, do tego szeroko rozstawione. Powinny mieć na ich końcach pędzelki takie jakie ma ryś, a także włosy po wewnętrznej stronie. Ogon jest długi i zawsze puszysty (nawet w okresie linienia). Ze względu na rozmiar kończyn (są długie) ten kot może wydawać się mały lub smukły w porównaniu do innych dużych ras, ale leśny kot norweski może ważyć nawet 10 kg. Koty są przeważnie większe. Kotki mają mniejsze wymiary. Ich waga skupia się w granicach 5-8 kg.

Kot norweski leśny ma półdługą sierść, która jest zarówno wodoodporna, jak i mrozoodporna, a także dwuwarstwowa, co pomogło mu przetrwać w surowym klimacie. Pomiędzy palcami rosną kępki włosów. Jego sierść nie jest miękka w dotyku, a szorstka.

Ten kot może występować w wielu umaszczeniach. Możliwe kolory kota norweskiego to:

 • czarny,
 • biały,
 • niebieski,
 • bursztynowy,
 • kremowy,
 • rudy,
 • szylkret czarny,
 • szylkret niebieski,
 • szylkret bursztynowy,
 • szylkret jasny bursztynowy.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Zabarwienie włosa może być: dymne, srebrne, złote. Dopuszczalne są cztery rodzaje pręgowania (tabby): klasyczne, tygrysie, cętkowane, ticked. Kot norweski leśny może być dwukolorowy, ale jednym kolorem zawsze jest biały. Ze względu na rozmieszczenie koloru białego i zajmowana przez niego powierzchni ciała kota rozróżnia się określenia: van, arlekin, bicolour oraz nieokreślona ilość koloru białego. Szylkretowe (trzykolorowe) mogą być tylko kotki.

Leśny kot norweski nie powinien mieć umaszczenia w kolorze: czekoladowym, liliowym, płowym oraz cynamonowym. Nie uznawane są również oznaczenia typu point (ciemne łapy, pyszczek, uszy, ogon). Szary kolor nie występuje. Czasami mylnie określa się kolor niebieski jako kolor szary, ale jest to błąd. Także zabarwienie włosa może być srebrne, jednak nie określa się go jako kolor szary. Nazewnictwo tego jest istotne, ponieważ każdy kolor futra ma przypisane konkretne oznaczenie wg FIFe.

Charakter norweskiego kota leśnego

Kot norweski leśny ma łagodny charakter. Nie wykazuje agresywnego zachowania względem innych. Nie przepada za nadmiernymi pieszczotami i raczej będzie trzymał się na dystans. Jeżeli nie chcesz natrętnego kota, to właśnie taki jest ten zwierzak. Norweg nie narzuca się człowiekowi. Początkowo może być nieufny, ale z czasem staje się przyjacielski i towarzyszy właścicielowi przy czynnościach, które ten wykonuje.

Uwielbia się wspinać, dlatego najlepiej zapewnić mu wysoki drapak lub słupek przy ścianie. W przeciwnym razie upodoba sobie chodzenie po szafkach. Jest bardzo skoczny i zwinny. Lubi też wszystko sprawdzać, jest ciekawski, więc wchodzi w każdy możliwy kąt. Nie pogardzi zabezpieczonym balkonem, wolierą na ogrodzie, a także spacerami na smyczy.

Leśny kot norweski jest inteligentny i nudzi się, jeżeli nie ma się czym bawić. Może wtedy niszczyć różne rzeczy. Trzeba zapewnić mu odpowiednią ilość zabawek oraz często się z nim bawić. Z racji tego, że ma zakorzeniony silny instynkt łowiecki, mniejsze domowe zwierzęta może potraktować jako posiłek. Powinien dogadać się z psem.

Norweg i jego pielęgnacja oraz choroby kota norweskiego

Pielęgnacja leśnego kota norweskiego nie jest skomplikowana. Można nawet śmiało powiedzieć, że stanowi na co dzień mały problem. Leśny kot norweski ma sierść, która nie powinna się kołtunić, dlatego wystarczy wyczesywać go raz w tygodniu. Tylko w okresie linia należy to robić częściej, aby w ten sposób też odciążyć kota w jego codziennej pielęgnacji. Aby zjedzona sierść nie zalegała mu w brzuchu, można podać kotu środek odkłaczający. Należy być ostrożnym podczas czesania ogona. Wyrwane z niego włosy okrywowe odrastają bardzo powoli.

Regularnie trzeba sprawdzać uszy i w razie potrzeby wyczyścić zwilżonym wacikiem lub specjalnie przeznaczoną do tego chusteczką. Należy również kontrolować zęby. Pazury wystarczy obcinać średnio raz na miesiąc. Leśny kot norweski nie potrzebuje kąpieli, ponieważ jego gęsta sierść właściwie ją uniemożliwia.

Szacuje się, że te koty żyją 14-16 lat. Jest to rasa kota, który posiada silną odporność. Sprawiły to warunki atmosferyczne, w których się rozwijały. Norweg to wyjątkowo zdrowa rasa. Zdarza się jednak, że te koty mają chorobę Andersena. Choroba spichrzeniowa glikogenu typu IV (GSD IV) jest wadliwą mutacją, którą kocięta mogą odziedziczyć po obojgu rodzicach. Powoduje postępowe upośledzenie ciała kota – zarówno układ nerwowy, jak i mięśnie i narządy ulegają wyniszczaniu. Jest to choroba śmiertelna. Chore osobniki rzadko żyją więcej niż rok. Od 2012 roku hodowcy tych kotów mają obowiązek przeprowadzać testy genetyczne, aby uzyskać certyfikat. Bez niego kocięta nie mogą otrzymać rodowodów.

Leśny kot norweski – charakterystyka hodowli, cena, opinie

Kot norweski leśny - jaka jest cena za rasowe koty?

Rasowe koty kosztują. Cena za kocięta wynosi od 2500 do 4000 zł. Zdarza się, że rasowy kot z dobrym pochodzeniem będzie kosztował 2000 zł, ale może też 8000 zł (aktualizacja cen 21-07-2021). . Od czego zależy cena? Jeżeli jest to kociak przeznaczony do dalszej hodowli, wtedy jego koszt jest większy. Przeważnie nie jest to kwota mniejsza niż 5000 zł. Ten niższy próg cenowy (2500-4000 zł) zaś dotyczy kociąt, które są sprzedawane „na kolanko”. Oznacza to, że kot nie może być dalej rozmnażany. Przeważnie hodowcy kastrują koty i kotki zanim te trafią do nowych domów, ale może zdarzyć się tak, że mały kot zostanie sprzedany jeszcze przed zabiegiem. Jeżeli nowy właściciel nie chce kastrować swojego pupila, nie musi tego robić. Jednak nigdy nie może on zostać rozmnożony. Hodowcy rzadko zgadzają się na takiego rozwiązanie. Jeżeli kociak nie został wykastrowany w hodowli, to nowy właściciel powinien poddać go temu zabiegowi w przeciągu 7 miesięcy i podesłać hodowcy stosowny papier potwierdzający jego wykonanie. Gdy kotek opuszcza hodowlę bez kastracji, jego cena jest przeważnie obniżona o kwotę zabiegu.

Leśny kot norweski w lesie na pieńkach drzew, a także jego cena i charakterystyka
Leśny kot norweski krok po kroku, czyli jego charakterystyka, cena i opinie

Cena za kocięta zależy także od tego, czy młode wpasowują się we wzorzec rasy oraz, czy ich rodzice byli nagradzani na wystawach kotów. Wielkość hodowli również ma znaczenia, a także jej sława. Jeżeli ktoś dopiero zaczyna, może sprzedawać kocięta trochę taniej – w okolicach 1500-1800 zł.

W ogłoszeniach powinny być nie tylko zdjęcia, ale także opis hodowli i miotu lub konkretnego kociaka. W niektórych znajduje się też charakterystyka rasy. Przeważnie też można znaleźć jej opis na stronie hodowli. Tam również powinny znajdować się inne zdjęcia kociaka, pokazujących jego rozwój, odkąd był mały. Na fanapage na Facebooku często zamieszczone są opinie o hodowcy.

Najbardziej znane w Polsce hodowle kotów tej rasy to:

 • Omahkatayo*PL
 • New Moon*PL
 • Forest Gate*PL
 • Mrau*PL
 • Z Ogrodu Lorien*PL

Kot norweski leśny - co warto wiedzieć o hodowli kotów rasowych?

Zanim wybierze się kota, trzeba dobrze przyjrzeć się ogłoszeniu i hodowli. Mały kot może być oddany do nowego domu, dopiero gdy skończy 12 tygodni, a niektórzy hodowcy przetrzymują kociaka nawet do 16 tygodnia jego życia. Przy odbiorze zwierzaka obowiązkowo powinno się otrzymać jego rodowód oraz książeczkę zdrowia, w której zaznaczone będą szczepienia, odrobaczenia oraz numer CHIP. Ważne jest, aby hodowla należała do odpowiedniego stowarzyszenia lub klubu.

Można trafić na ogłoszenie, w którym kociak kosztuje 500 zł. Mało prawdopodobne, że będzie to rasowy kot, mimo że będzie tak napisane. Może wygląd jak kot z poszukiwanej rasy, ale tak naprawdę nim nie jest. Tylko w pseudohodowlach sprzedane są zwierzęta w tak niskiej cenie. Prowadzenie hodowli pochłania czas, a także kosztuje. Trzeba zapewnić zwierzakom odpowiednią karmę, opiekę weterynaryjną oraz zadbać o socjalizowanie miotów.

W pseudohodowli ważna jest wielkość tego miejsca, a nie jakość. Kocięta są produkowane wręcz masowo, a kotki nie mają wytchnienia pomiędzy jedną ciążą a drugą. Do tego kojarzone są ze sobą osobniki, które są ze sobą blisko spokrewnione, w wyniku czego kocięta często cierpią na różne choroby. Mały koszt za kociaka, ale duży za jego leczenie.

Opinie o danej hodowli można przeczytać na różnych forach, w tym na grupach skupiających się na wybranej rasie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że w Internecie może wypowiedzieć się każdy, a niektórzy chcą tylko zaszkodzić danemu człowiekowi. Najlepiej przekonać się na własnej skórze, w jakich warunkach wychowywany jest kociak, jakie jest jego zachowanie oraz jak wyglądają jego rodzice. Dlatego niezmiernie ważne jest odwiedzenie hodowli jeszcze zanim postanowi się kupić kota.

Nie ma znaczenia, czy to będzie biały, rudy czy czarny leśny kot norweski, bo każdy będzie kochał w ten sam sposób. Nadaje się dla dzieci ze względu na swoją łagodność. Jednak decydując się zakup kota, pamiętaj, że trzeba zadbać o jego właściwą dietę i pilnować regularnych wizyt u weterynarza.

ikona podziel się Przekaż dalej