Schemat łowiecki kota – co to jest?

Kot jest stworzeniem, które zostało udomowione. Nie oznacza to jednak, że kot wyzbył się swojego łowieckiego instynktu. Każdy kot, nawet ten żyjący wyłącznie w mieszkaniu, czuje potrzebę polowania. Jest to jego naturalny odruch.

Zadaniem właściciela jest zapewnienie kotu nie tylko bezpieczeństwa ogólnego (zabezpieczenie siatką okien i balkonu, usunięcie toksycznych roślin z mieszkania etc.), ale także bezpieczeństwa psychicznego. Oznacza to, że trzeba wiedzieć, jak się z nim bawić. Okazuje się, że można robić to źle.

Istnieje pewien schemat łańcucha łowieckiego kota. Są to etapy, na które można podzielić polowanie. Ważne jest to, aby żaden element nie został pominięty, ponieważ każdy jest tak samo istotny. Łańcuch łowiecki kota prezentuje się w następujący sposób:

  • wytropienie zdobyczy,
  • skradanie się,
  • pościg,
  • schwytanie zdobyczy,
  • zabicie ofiary,
  • rozszarpanie,
  • zjedzenie,
  • kocia toaleta,
  • drzemka, sen (odpoczynek).

Ze względu na to, że koty lubią rutynę, dobrze jest bawić się z nimi o stałych porach. Cała zabawa nie powinna trwać dłużej niż 10-20 min. W naturze kot nie poluje raz i długo. Zazwyczaj jest to ponad 20 razy na dobę, ponieważ nie każde polowanie kończy się zdobyciem pożywienia. Po polowaniu kot musi odpocząć, aby zebrać siły na kolejne. Żołądek kota nie jest zbyt duży, dlatego zazwyczaj kot decyduje się na mysz (zawiera dużo tauryny niezbędnej w diecie kota) lub małego ptaka, ponieważ jest to idealny posiłek. Jeśli planujesz zakupy dla swojego pupila, sprawdź także akcesoria dla kotów w atrakcyjnych cenach.

Zabawki dla kotów – informacje, opinie

Rodzaje zabaw i zabawek – jak powinna wyglądać zabawa z kotem?

Laser dla kota nie spełnia wszystkich elementów z przedstawionego wyżej łańcucha łowieckiego. Co to oznacza w praktyce? Długotrwałe pomijanie niektórych etapów sprawi, że w organizmie kota zacznie wydzielać się hormon stresu. Kiedy spadnie poziom substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie zwierzaka, ten może wykazywać problemy behawioralne (m.in. sikanie na łóżku, rzucanie się na nogi, gryzienie rąk, lęk przed człowiekiem).

Zabawkowy laser może być wykorzystany do zabawy z kotem, pod warunkiem, że zabawa nie kończy się na nim. Może on wypełnić pierwsze etapy łańcucha łowieckiego, aby nieco zmęczyć naszego kota. Później jednak należy skorzystać z zabawki, którą ten będzie mógł złapać i nieco pogryźć. Po zabawie jako nagrodę należy wręczyć mu przysmak lub podać posiłek.

Część zabawek nadaje się do zabawy dla kota, gdy ten zostaje sam w mieszkaniu. Nie mogą jednak być to żadne nitki, w które mógłby się zaplątać czy tasiemki, które mógłby zjeść. Zabawka nie może mieć ostrych elementów ani takich, które kot może łatwo odgryźć. W tabeli poniżej znajduje się spis zabawek, jakie można wykorzystać do wspólnej zabawy z kotem i jakie można zostawić bez nadzoru.

Zabawki dla kotów

Wspólne zabawy z kotem

Zabawki dla kota, gdy ten zostaje sam

Aportowanie lekkiej myszki lub piłki

Szyna z piłką (zabawka interaktywna)

Gonitwa za kijkiem z szeleszczącymi tasiemkami

Sizalowe lub pluszowe myszki albo piłki

Pościg za piórkami na wędce

Szeleszczący tunel

Bieganie za nakręcaną myszką

Poduszki z kocimiętką i walerianą

Gonitwa za myszką (np. ze wszytym dzwoneczkiem) na sznurku

Mata węchowa 

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Nawet duże koty lubią małe i lekkie piłki czy myszki, ponieważ mogą nimi swobodnie podrzucać. Jeśli twój kot często wrzuca zabawki pod dany mebel (np. łóżko), warto zabezpieczyć otwór kocem lub ręcznikiem. Jeśli twój kot nie lubi biegać, warto zachęcić go do tego poprzez jego ulubione przysmaki. Wpłynie to zarówno na jego zdrowie, jak i stan psychiczny.

Akcesoria dla kota – opinie, cena

Obroża czy szelki i smycz dla kota

Obie te rzeczy sprawdzają się w różnych sytuacjach. Jeśli często wychodzisz z kotem na spacer, warto zdecydować się na szelki, do których jest przyczepiona smycz dla kota, ponieważ w ten sposób możesz kontrolować swojego pupila. Szelki powinny być dopasowane, aby kot nie mógł ich ściągnąć, gdy się przestraszy i zacznie wyrywać. Dodatkowym zabezpieczaniem jest obroża z lokalizatorem. Jeśli w jakiś sposób kot jednak zerwie się ze smyczy, łatwo będzie można go odnaleźć. Możesz zdecydować się także na obróżkę odblaskową, aby zapewnić kotu większe bezpieczeństwo w czasie spaceru.

Kot w obroży siedzący na ziemi i oczekujący na zabawę laserem, a także laser dla kota, rodzaje, producenci i zastooswanie
Laser dla kota krok po kroku, a także producenci, rodzaje, opinie, zastosowanie, zabawa laserem dla kotów

Nie należy zakładać kotu obróżki z dzwoneczkiem. W naturalnym środowisku utrudni mu to polowanie lub zdradzi jego położenie napastnikowi (np. psu). Kot ma bardzo wrażliwy słuch, więc wszelkie dzwoneczki zawieszone tak blisko jego uszu mogą wywoływać duży dyskomfort lub zdezorientowanie, a nawet uszkodzić ten czuły zmysł.

Kot wychodzący nie może mieć założonej zwykłej obróżki, ponieważ przez nią mógłby się gdzieś zaklinować lub w coś zaplątać. Obróżka dla takiego kota musi się odpinać już przy minimalnym nacisku. W domu kot nie powinien nosić ani szelek, ani obróżki.

Najzwyklejsze szelki Trixie kosztują ok. 13 – 20 zł. Nadają się zarówno dla kociąt, jak i dużych kotów (podzielone są na rozmiary). Droższe szelki wykonuje All For Cats. Zostały stworzone z myślą o dużych rasach kotów (m.in. Maine Coon). Mają regulowane paski, a do tego są trwałe i podszyte siateczką. Ich cena to kwestia ok. 67 – 73 zł. Cena za obrożę z lokalizatorem waha się od 170 do 200 zł. Odblaskowe obróżki kosztują kilka złotych, zazwyczaj nie więcej niż 10 zł. Za silikonowe i imienne modele trzeba zapłacić ok. 30 zł.

Jaka jest cena za zabawki dla kota?

Największy wybór zabawek dla kotów można znaleźć w internetowych sklepach zoologicznych. Zabawkowy laser firmy PetSafe® FroliCat® Bolt kosztuje ok. 90 zł. To urządzenie można trzymać w dłoniach (tryb manualny) lub ustawić na ziemi (tryb automatyczny). Z kolei czerwony wskaźnik laserowy można kupić już za 10 – 20 zł.

Wędka z szeleszczącymi tasiemkami i kolorowymi piórkami kosztuje ok. 5 zł. Zazwyczaj bardzo często się zużywa (piórka wypadają lub się łamią), dlatego należy ją co jakiś czas wymieniać. Za inne wędki trzeba zapłacić ok. 10 – 30 zł. Cena za tor z piłką wynosi ok. 50 – 80 zł. Poduszki wypełnione kocimiętką i walerianą kosztują ok. 10 – 20 zł. Koszt pluszowej myszki lub sizalowej piłeczki to zazwyczaj kwestia kilku złotych. Za szeleszczący tunel trzeba zapłacić ok. 20 – 40 zł.

Laser dla kota to jedna z chętnie wybieranych zabawek, jednak nie można często z niej korzystać. Zabawa z kotem powinna przypominać polowanie. Schemat łańcucha łowieckiego kota zawiera m.in. takie elementy jak schwytanie i rozszarpanie ofiary. Zabawa laserem nie spełnia tych potrzeb. Laser, choć często polecany, może być stosowany krótko, a potem warto pobawić się z kotem czymś, co jednak może złapać (np. kijkiem z szeleszczącymi tasiemkami). Na koniec należy wręczyć kotu smakołyk lub podać posiłek. Zabawa z dorosłym kotem powinna trwać ok. 10-20 min.

ikona podziel się Przekaż dalej