Krótkowłosy kot brytyjski - charakterystyka rasy

Jak wygląda kot brytyjski? Koty brytyjskie i opis rasy


Ten piękny, angielski kot (a nie kot belgijski jak jest czasem nazywany) jeszcze kilkadziesiąt lat temu był zagrożony wyginięciem. Podjęto się wtedy próby ratowania tej rasy kotów, korzystając z jego krzyżówek z innymi rasami. Rozmiary przedsięwzięcia były dość szerokie i pozwoliły na odzyskanie populacji kotów brytyjskich. Wykorzystywano wtedy geny kotów perskich oraz niebieskich rosyjskich, dzięki którym krótkowłosy kot brytyjski wygląda obecnie tak, jak wygląda. Hodowla nastawiona została także na uzyskanie odpowiedniego umaszczenia i trzeba przyznać, że niebieski brytyjczyk ma inny odcień niż np. niebieski kot rosyjski.

Opis wzorca rasy zawiera informacje o jego mocnej i krępej budowie. Ogon kota powinien być grubszy u nasady i zaokrąglony na końcu. Duża głowa charakteryzuje się wyraźnymi policzkami i szeroko rozstawionymi, małymi uszami. Charakterystyczny jest także mały, prosty nos. Jego sierść powinna być gęsta i przyjemna w dotyku.

Brytyjczyk to kot ważący 4-8 kilogramów. Szczególnie duży jest oczywiście kocur, który w swojej posturze dominuje nad bardziej subtelną w budowie kotką. Rozmiary wahają się także osobniczo, co częściowo związane jest z niestabilnością wzorca rasy związaną ze wspomnianymi już krzyżówkami z innymi rasami.

Oczy kota brytyjskiego są duże i szeroko rozstawione. Warto także zwrócić uwagę, że oczy kota brytyjskiego mają barwę skorelowaną z umaszczeniem sierści i występują w takich kolorach jak miedziany lub bardziej pomarańczowy, niebieski, czy niebiesko-zielony. Przykładem może być czarny kot brytyjski, który ma praktycznie zawsze oczy w kolorze miedzi, co tworzy unikalne i przyciągające uwagę połączenie.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj najnowszą linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie, podkreślającym aromat i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Najpopularniejszy jest zdecydowanie niebieski krótkowłosy kot brytyjski, ale występuje także umaszczenie liliowe, czarne, białe, szylkretowe, szynszylowe i ponad sto innych kolorów sierści. Kot brytyjski może być także pręgowany klasycznie lub tygrysio, a nawet cętkowany. Kolor niebieski to inaczej szary odcień stanowiący rozcieńczenie czarnego barwnika. Pięknego wyglądu różnych umaszczeń nie są w stanie oddać jednak żadne zdjęcia.

Dorosły kocur powinien mieć dwa jądra zstąpione do moszny. Brak jednego lub obu w wieku 7-8 miesięcy definitywnie oznacza wnętrostwo, a niezstąpione jądra muszą zostać usunięte operacyjnie, gdyż ich pozostanie w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym grozi późniejszym nowotworzeniem. Kastracja kocurka odbywać się może  praktycznie w każdym wieku, najczęściej jednak przeprowadzana jest około 6-8 miesiąca życia. Kocur, który nie zostanie wykastrowany, może znaczyć teren moczem, który ma nieprzyjemny zapach.

Krótkowłosy kot brytyjski jako mały kociak, a także angielski kot niebieski i opieka nad nim
Malutki krótkowłosy kot brytyjski niebieski, czyli angielski kot i jego charakter

Warto wiedzieć, że wśród tej rasy kotów istnieje także kot brytyjski długowłosy, który do tej pory pozostawał w cieniu krótkowłosego "brata", ale obecnie zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Nie różni się on ani ogólną budową, ani charakterem od kota krótkowłosego, a pozornie większy rozmiar wynika jedynie z charakteru sierści. Jeśli szukasz dodatkowych informacji, sprawdź także ten artykuł o usposobieniu kota brytyjskiego.

Koty brytyjskie i ich charakter - jaki jest brytyjczyk?

Ten angielski kot ma bardzo przyjemny charakter, który odpowiada wielu osobom. Jest przyjazny, wierny i bardzo inteligentny. Zwykle nie ma problemów z tolerowaniem dzieci oraz innych zwierząt. Nie wykazuje oznak agresji, a wręcz wydaje się oazą spokoju i cierpliwości.

Brytyjczyk lubi kontakt z człowiekiem, ale niekoniecznie chce być noszony lub przytulany. O wiele bardziej preferuje głaskanie, ale nigdy nie jest także nachalny, a od czasu do czasu lubi także pobyć w samotności.

Jako mały kociak jest zwykle bardzo aktywny, czego nikt się nie spodziewa, patrząc na dorosłego, statecznego kota. Nawet ten "kanapowiec" potrzebuje jednak zabawy, którą warto zapewniać mu w kilku krótkich seriach dziennie. Koty te zwykle chętnie podejmują zabawę, co stymuluje je psychicznie i działa pozytywnie na ich ciało (jako profilaktyka nadwagi i otyłości).

Krótkowłosy kot brytyjski - zakup i utrzymanie

Ile kosztuje krótkowłosy kot brytyjski?

Kociak brytyjski to koszt około 2000zł. Angielski kot to natomiast koszt około 700 funtów (rozpiętość cen jest jednak dość duża od 400 funtów po nawet 1300 funtów)

Cena kota brytyjskiego zależy przede wszystkim od hodowli, a czasem także od umaszczenia.  Niebieski to właściwie sztandarowy kolor brytyjczyka, który cieszy się największą popularnością, ale jak już wspomniano wśród tej rasy kotów, istnieją równie piękne i o wiele rzadsze umaszczenia, a na kocięta tych barw trzeba czasem długo czekać. Przykładem może być liliowy brytyjczyk.

Cenę kształtują także standardy hodowli, gdyż zawiera ona wszystkie działania profilaktyczne oraz badania kociąt, a także pozostałe koszty opieki nad nimi i ich matką, jak np. żywienie. Hodowcy stosujący lepszej jakości produkty, wykazujący się rzetelnym podejściem do opieki zdrowotnej i socjalizacji mogą oczekiwać wyższych kwot, co jest w pełni zrozumiałe. To właśnie z miejsc o takich standardach powinniśmy kupować zwierzęta, by wyeliminować pseudohodowle i brutalne wykorzystywanie zwierząt w celach zarobkowych.

Ile żyją koty brytyjskie?

Długość życia waha się w granicy 9-12 lat, ale część kotów dożywa nawet 20 lat. Na długość kociego życia wpływa bowiem wiele czynników. Zależy ona od genów i czynników środowiskowych, a każdy właściciel ma realny wpływ na zdrowie swojego zwierzęcia i może wydłużyć jego życie, a także zapewnić mu odpowiedni jego komfort.

Mały kociak brytyjski powinien przejść serię szczepień chroniących koty przed popularnymi kocimi chorobami zakaźnymi. Lekarz weterynarii przekaże także wszelkie informacje o jego żywieniu, odrobaczaniu i szczepieniach dodatkowych np. na białaczkę. Powtarzane regularne szczepienia chronią zwierzę przed najpopularniejszymi chorobami zakaźnymi. Nie wolno bagatelizować roli szczepień u kotów niewychodzących, gdyż istnieje ryzyko przeniesienia patogenów przez człowieka (np. na butach).

Krótkowłosy kot brytyjski niebieski leżący na podłodze, a także jego usposobienie i zalety
Krótkowłosy kot brytyjski, a także usposobienie i charakter brytyjczyka

Waga również odgrywa rolę w długości życia kota. Otyłość prowadzi bowiem do wielu chorób, gorszego znoszenia znieczulenia ogólnego oraz problemów z codziennymi czynnościami. Brytyjczyk wykazuje tendencję do nadwagi, więc od najmłodszych lat należy dbać o jego prawidłowe żywienie, unikać przekarmiania i zapewniać mu odpowiednią dawkę ruchu poprzez liczne zabawy.

Dorosły kot powinien mieć wykonywane badania krwi oraz ogólne badanie kliniczne minimum raz w roku, w celu wykrycia potencjalnych chorób, zanim pojawią się objawy kliniczne. Krótkowłosy kot brytyjski ma genetyczną predyspozycję do chorób nerek, więc warto wykonywać także rutynowe badania USG.

Wykastrowany kocur oraz wysterylizowana kotka żyją zwykle dłużej, gdyż zabieg eliminuje ryzyko takich chorób jak ropomacicze, nowotwory gruczołu mlekowego czy nowotwory jąder.

Opinie o brytyjczykach - charakterystyka rasy oczami właścicieli

Charakter sprawia, że cieszy się opinią rodzinnej rasy kotów. Brak agresji i chęć do zabawy sprawiają, że są one odpowiednie dla dzieci, ale raczej tych starszych. Waga kota i jego mały entuzjazm względem noszenia i nachalnego przytulania nie sprzyjają bowiem do końca kontaktom z najmłodszymi. Często wspomina się także o ich cierpliwości i akceptacji innych zwierząt w otoczeniu, co jest oznaką ich potrzeby kontaktu z innymi osobnikami. Sprawia to, że niektórzy zalecają trzymanie np. dwóch kotów tej rasy razem. Brytyjczyk chwalony jest za duży spokój i nienachalne zachowanie.

Znalazł więc uznanie nie tylko wśród rodzin i posiadaczy psów, ale także w oczach singli i bardziej zapracowanych właścicieli. Jest to zatem rasa, którą można uznać za "uniwersalną" dla wielu stylów życia i charakterów ich opiekunów.

Informacje, które przekazują sobie posiadacze brytyjczyka są bardzo pomocne. Mówią one w dużej mierze o dobrym zdrowiu tych kotów, ale ostrzegają także przed najpopularniejszymi jednostkami chorobowymi. Właściciele powinni zwracać bowiem uwagę na stan nerek swojego pupila oraz kontrolować go kardiologicznie.

Ten angielski kot duży rozgłos zyskał dzięki swojemu urokowi i spokojowi. Ich charakter w połączeniu z przyjemną w dotyku sierścią sprawia, że w oczach wielu ludzi deklasuje inne rasy kotów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny