Jak wyglądają koty tajskie? Ogólny opis kota tajskiego

Koty orientalne budzą duże zainteresowanie i od wielu lat cieszą się w naszym kraju nieustającą popularnością. Koty tajskie i syjamskie posiadają dość charakterystyczny wygląd, który trudno pomylić z innymi rasami.

Koty tajskie przybierają średnią wielkość. Dorosły, prawidłowo zbudowany kot tej rasy waży około 4 – 5 kg, a kotka około 3 kg. Wśród rasy występuje krótkie, bardzo gęste futro oraz postura przypominająca koty syjamskie. Według opisu rasy, koty orientalne posiadają charakterystyczną głowę w kształcie klina, zawsze niebieskie oczy oraz szerokie u podstawy, zaokrąglone na końcach uszy.

Koty tajskie mogą posiadać różny kolor futra. Wzorzec dopuszcza umaszczenie typu seal point z ciemnobrązowymi znaczeniami oraz niebieski, czekoladowy, rudy, kremowy, szylkretowy i pręgowany. Kotki rasy tajskiej mogą także posiadać futro w odcieniu liliowym. Bez względu na odcień futra, powinno być ono najjaśniejsze w obrębie tułowia i coraz ciemniejsze na końcach ciała.

Kot tajski - prawdziwy charakter kociaków na sprzedaż

Koty tajskie i kot syjamski posiadają bardzo zbliżony charakter. Obydwie rasy silnie przywiązują się do człowieka, lubią spędzać z nim czas i łakną jego uwagi. Ze względu na silny stopień przywiązania, źle znoszą zmianę właściciela.

Warto wiedzieć, że koty orientalne niekiedy przypominają w swoich zachowaniach psy. Koty tajskie i kocięta syjamskie lubią podążać za swoim właścicielem krok w krok. Bywają dość głośne, a ponadto domagają się uwagi ze strony domowników. Kot może być niekiedy delikatnie zaborczy i zazdrosny. Ze względu na duże przywiązanie, nienajlepiej znosi długotrwałą samotność.

Koty tajskie i kocięta syjamskie posiadają także wysoki stopień inteligencji. Mogą nauczyć się prostych sztuczek, o ile właściciel będzie potrafił zmotywować je do nauki. Ich żywiołowy charakter wymaga także aktywności fizycznej, dlatego warto umieścić w domu stymulujące zabawki, które umożliwią długą, atrakcyjną zabawę.

Opisując charakter kotów tajskich, warto także wspomnieć o ich relacjach z innymi zwierzętami. Koty orientalne dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, o ile pozostaną w centrum uwagi. Przedstawiciele tej rasy potrafią być zazdrosne i zaborcze. Zaakceptują innego czworonożnego domownika tylko wtedy, jeśli zapewnimy im dostatecznie dużą uwagę i czułość. Sprawdź także ten artykuł o kocie syjamskim długowłosym.

Koty syjamskie - pielęgnacja i prawidłowe żywienie kotów syjamskich

Kot syjamski czy kotki tajskie nie są trudne w pielęgnacji. Pupile pozostające w hodowlach przeważnie są przyuczone do czesania. Możemy tego dokonać w formie zabawy, przeczesując krótką okrywę włosową. Regularne czesanie pozwoli na pozbycie się martwego włosa, co z kolei zmniejszy jego ilość na naszych meblach czy podłogach.

Młode i starsze kotki wymagają odpowiedniego żywienia. Warto dostarczać im pełnowartościowy pokarm z dużą zawartością białka. W ofertach branży zoologicznej znajdziemy wiele wilgotnych lub suchych karm na sprzedaż. Warto przeanalizować ich skład i wybierać produkty bez zbędnych konserwantów czy wzmacniaczy smaku. Cena lepszej jakości karmy może wydawać się dość wysoka, jednak kot syjamski czy kotki tajskie nie jedzą zbyt dużo, a miesięczny koszt żywienia nie okaże się wygórowany.

Kot tajski na szarym tle oraz koty tajskie, ich charakter i hodowla
Jaki charakter mają koty tajskie, czyli co warto wiedzieć o rasie

Kot syjamski i tajski należą do dość zdrowych ras. Średnia długość życia wynosi około 16 lat. Dobrze odżywiony, sprawny fizycznie kot może niekiedy żyć znacznie dłużej. Wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki życiowe i zadbać o odpowiednią kondycję.

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Cena za kotki tajskie i cena kota bengalskiego – ile kosztują pupile na sprzedaż?

Cena kota bengalskiego i kota tajskiego będzie uzależniona od renomy danej hodowli. W ofertach kociaków na sprzedaż zauważymy duże różnice w kosztach zakupu. Wyższa cena przeważnie dotyczy kociąt w bardziej znanych hodowlach, zapewniających najlepsze warunki.

Przyjmujemy, że cena za kocięta tajskie z dobrego skojarzenia wynosi przynajmniej 3000 zł. W niektórych hodowlach, cena za małe kotki na sprzedaż wynosi 3000 – 4500 zł. Pupile z przeznaczeniem wystawowym to wydatek w granicach 5000 – 10000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021).

Cena kota bengalskiego również nie należy do najniższych. Minimalna stawka w godnych uwagi hodowlach wynosi przynajmniej 3000 zł. Cena kota bengalskiego ze sprawdzonego źródła przeważnie waha się w przedziale 3500 – 5000 zł. Kotki z najlepszych skojarzeń mogą okazać się jeszcze droższe. Cena kota bengalskiego na sprzedaż niejednokrotnie dochodzi do kwoty 10000 zł za zwierzaki wystawowe.

Inne popularne rasy, ile kosztuje kot szkocki zwisłouchy?

Wybierając kocięta, chętnie interesujemy się także takimi rasami jak kot szkocki zwisłouchy. Cena zakupu małego kociaka z rodowodem będzie tu uzależniona od konkretnej hodowli. Pochodzący ze sprawdzonego źródła kot szkocki zwisłouchy może kosztować od 1800 zł w górę.

Kot szkocki ze sprawdzonej hodowli przeważnie kosztuje 2000 – 3000 zł. Niekiedy cena za małe kotki jest jeszcze wyższa. Dotyczy to głównie kociąt z renomowanych hodowli i z dobrymi rokowaniami wystawowymi.

Cena za takie rasy jak kot szkocki zwisłouchy czy kocięta tajskie może być niekiedy znacznie niższa. Mowa tu o pupilach bez rodowodu. Niestety tego typu zakup to także największe ryzyko. Kupując kota bez udokumentowanego pochodzenia, nie mamy pewności, że nie pochodzi z chowu wsobnego. Osobniki sprzedawane bez umowy mogą posiadać liczne choroby i wady genetyczne. Co więcej, większość z nich nie prezentuje cech typowych dla danej rasy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny