Koty orientalne – opis, zdjęcia, wymagania, pielęgnacja
Koty orientalne są jedną z najciekawszych ras kotów na całym świecie. Jaki mają charakter oraz do których kotów są podobne? Jaka jest cena za kota orientalnego i w jaki sposób odbywać się powinna ich prawidłowa pielęgnacja? Oto najważniejsze informacje na temat rasy orientalnej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach rasowych.
Koty orientalne – informacje, które warto znać
Skąd pochodzą koty orientalne?
Kot orientalny po raz pierwszy pojawił się w Wielkiej Brytanii, mniej więcej w latach 50-tych XX wieku. Kiedy zakończyła się Wojna Światowa, rozpoczęto pieczołowite próby krzyżowania ze sobą różnych ras kotów. W ten sposób, skrzyżował się np. kot syjamski, różne odmiany kotów bengalskich i kot rosyjski niebieski. Potomstwo, jakie później udawało się uzyskać z takich połączeń, znów klasyfikowano jako kot syjamski. Ciężko było bowiem mało wprawnym okiem odróżnić kocięta syjamskie od „tych innych”. Dopiero po upływie czasu zaczęto dostrzegać między nimi różnice – głównie w umaszczeniu.
W między czasie, pojawiło się wiele różnych umaszczeń kotów orientalnych. Na samym początku hodowla nadawała nazwę rasy kotu według koloru sierści właśnie. Kiedy okazało się jednak, że kot może być czarny, niebieski, biały czy liliowy, postanowiono wyodrębnić jedną rasę i nazwać ją tak samo – kot orientalny. Jedyny podział, jakiego dochowano, to rozdzielenie kota według długości sierści. Kot orientalny jest więc:
- krótkowłosy,
- długowłosy.
Opis wyglądu kotów orientalnych
Sylwetka kota orientalnego jest bardzo wdzięczna, mimo że dość „mizerna”. Koty są smukłe, ale jednocześnie bardzo zwinne i eleganckie. Kot żyje zazwyczaj między 10, a nawet 20 lat. Zarówno kot, jak i kotka mają wzrost ok. 30 cm, a swój finalny rozmiar osiągają mniej więcej w okolicy 12-stego miesiąca życia. Waga kotki to ok. 2-5 kg, zaś waga kota to ok. 3-6 kg. Jak już wspominaliśmy koty orientalne dzielono dawniej według umaszczenia. Okazuje się bowiem, że rasa bogata jest w kolory. Zarówno kot orientalny długowłosy, jak i krótkowłosy może być zatem:
- czarny,
- biały,
- niebieski,
- czekoladowy,
- złoty,
- dymny,
- cynamonowy,
- rudy,
- kremowy,
- liliowy.
Cena za kota jest nieco wyższa niż cena kota syjamskiego. A więc, kot orientalny kosztuje średnio od 2500 do 3000 zł, podczas kiedy cena kota syjamskiego to wydatek rzędu 1200-2500 zł. Oczywiście, wiele zależeć będzie od hodowli, wieku, płci czy rodowodu kota, a także długości jego sierści oraz ilości kociąt w miocie. Są to wyznaczniki ceny niezależne od tego, czy kupujesz różne odmiany kotów bengalskich, syjamskich czy kotów orientalnych. Sprawdź także ten artykuł o kocie orientalnych krótkowłosym.
Jaki charakter mają koty orientalne?
Koty orientalne są bardzo przyjacielskie, towarzyskie i żywiołowe. W porównaniu do syjamskich, orientalne kocięta są dużo spokojniejsze i nie wykazują aż tak dużych tendencji dominacyjnych. Są skoczne, wesołe i bardzo lubią się bawić. Jeżeli zapewnisz kotu zajęcie, nie będzie on wykazywał destrukcyjnych zachowań, np. niszczył wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu jego pazurków. Jak każdy kot, orientalny również bardzo chętnie się wspina. Warto będzie zapewnić pupilowi wysoki i rozłożysty drapak z podestami, z którego będzie mógł codziennie korzystać i obserwować otoczenie.
Kot zazwyczaj wybiera sobie wyłącznie jedną osobę za przewodnika. Mimo to, zawsze chętnie będzie nawiązywać kontakty również z innymi domownikami czy gośćmi w mieszkaniu. Trzeba jednak zapewnić kotu odpowiednią socjalizację, by nie obawiał się nieznajomych. Czworonóg uwielbia pieszczoty i sprawia mu to niemałą radość. Będzie też potrzebował wiele ruchu, więc powinieneś mu zapewnić dużo zabawy, połączonej z wysiłkiem intelektualnym. Nie możesz jednak zapomnieć o tym, że koty orientalne mają bardzo silny charakter i czasem może się zdarzyć, że będą one chciały podporządkować sobie domowników.
Koty orientalne są bardzo i inteligentnymi stworzeniami, które wykazują się zaradnością i niezwykłym sprytem. Mimo to, samotność potrafi niezbyt korzystnie na nie wpłynąć. Jeżeli zostawiasz kota samego w domu na kilka godzin warto, by po powrocie zapewnić mu jakieś kreatywne zajęcie. W przeciwnym razie, kociak może zacząć rozrabiać. Nie zapominaj jeszcze o jednej kwestii. Kot orientalny wyjątkowo lubi korzystać ze swojego głosu, więc wrażliwi na miauczenie kotów ludzie powinni zdecydować się na inną rasę.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Opinie na temat kotów orientalnych
Usposobienie kotów orientalnych
Jeżeli chodzi o mieszkanie kotów orientalnych z innymi, generalnie nie powinno być z tym większego problemu pod warunkiem, że wcześniej zapoznasz koty ze sobą. W przypadku mieszkania z psem pod jednym dachem, również nie powinno być kłopotu – o ile zapoznasz zwierzaki ze sobą. Najlepiej, żeby socjalizacja z innymi zwierzakami odbywała się mniej więcej na tym samym etapie rozwojowym, czyli np. kiedy kocięta i szczeniaki będą miały tyle samo tygodni lub miesięcy.
Chcesz, aby kot orientalny stał się przyjacielem dziecka? Okazuje się, że może to być utrudnione zadanie. Orientalna rasa wymaga naprawdę wiele cierpliwości i szacunku, więc najpierw trzeba nauczyć dziecko obchodzenia się z pupilem. Młodsze i mniej świadome dziecko może mieć o wiele większy problem z zaprzyjaźnieniem się z kotem, niż starsze i bardziej zorientowane pociechy. Kot nie nadaje się również do życia ze starszymi osobami, które mają problem z poruszaniem się. Orientalny kot to mieszanka aktywności i donośnego miauczenia, z czym starsze osoby niekoniecznie będą mogły sobie poradzić.
Pielęgnacja i zdrowie kotów orientalnych
Koty orientalne nie wymagają szczególnie skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy, że co tydzień będziesz szczotkował koty. Zarówno koty długowłose, jak i krótkowłose nie wykazują tendencji do nadmiernego linienia. Oczywiście, w okresie linienia sierść będzie wypadała bardziej obficie, niż normalnie i trzeba się na to przygotować. Nie zapominaj również o kalendarzu szczepień swojego kota nawet wtedy, gdy nie wypuszczasz go na podwórko. Sprawdzaj też uszy pupila i przycinaj mu pazurki przynajmniej raz na jakiś czas zwłaszcza, jeżeli nie potrafi zrobić tego samodzielnie.
Jak już wspominaliśmy, kot orientalny może żyć ok. 10-20 lat. Opinie właścicieli często wskazują jednak na to, że jest to mniej więcej 15 lat. Koty orientalne bardzo nie lubią niskiej temperatury, ponieważ nie mają podszerstka – tutaj cierpią szczególnie długowłose koty. Niestety, ale orientalne koty często też chorują. Oto kilka przypadłości, które im się przytrafiają:
- zanik siatkówki (PRA) – niestety, to choroba dziedziczna i często doprowadzająca do całkowitego oślepnięcia kota. Może pojawić się nie tylko w podeszłym wieku pupila, ale nawet na początku jego życia
- amyloidoza nerek – niestety, to choroba również dziedziczna. Jej objawy przypominają niewydolność nerek. Choroba jest jednak w przypadku kotów bardzo rzadko występująca
- choroby jamy ustnej oraz przyzębia
- deformacja szczęki
- zez
- gangliozydoza – spowodowana niedoborem enzymów
- niewłaściwa liczba palców
Warto wiedzieć, że…
Kocury syjamskie mają bardzo mocno rozwinięty instynkt płciowy. Rzadko kiedy może się zdarzyć, że dwa reproduktory zaakceptują siebie nawzajem. Jak na kota, rasa ta wyjątkowo wcześnie dojrzewa. Ciąża kotek orientalnych zazwyczaj trwa nie więcej, niż 70 dni – jest więc to też dłużej, niż u innych kocich ras. Zarówno kotka, jak i kocur będą opiekować się małymi kociakami. Aby kocięta mogły prawidłowo rozwijać się psychicznie, będą potrzebowały jednak pobyć z mamą i rodzeństwem trochę dłużej, niż inne rasy. Właśnie dlatego hodowla często nie może wydawać swoich kotków przed ukończeniem przez nie 12-stego tygodnia życia.
Do ciekawostek należy jeszcze fakt, że często kojarzy się ze sobą kota syjamskiego i orientalnego. W jakim celu? Otóż, by poprawić kolor oczu kota orientalnego. Jako, że w jednym miocie z takiego połączenia mogą urodzić się kocięta zarówno rasy syjamskiej, jak i orientalnej, hodowcy korzystają z tego fakt i łączą koty w pary.