Koty dla alergików – nieuczulające rasy

1. Devon Rex

Należy do grupy kotów, które nie uczulają. Kociak jest błyskotliwy i niezależny, ale też dość emocjonalny. Bardzo lubi swoich opiekunów i błyskawicznie przywiązuje się do rodziny. Kot, kiedy zwiąże się z domownikami, nie będzie żadnego faworyzował.

Posiadając Devona na pewno nie pojawią się żadne alergie, ponieważ sierść kotów jest bardzo krótka i mało linieje. Dzięki obecności Devona w domu zmniejsza się m.in. ilość białka alergizującego w mieszkaniu.

Cena Devona Rexa to minimum ok. 3000 zł (czasem ok. 6000 zł).

2. Cornish Rex

Kot podobny jest do Devona Rexa. Jednak, w przeciwieństwie do Devona, należy go częściej kąpać. Skóra Cornisha częściej się przetłuszcza – podobnie, jak u Sfinksów, które też znajdują się w naszym rankingu.

Podobnie jak Devon Rex, Cornish ma psie zachowania i jest bardzo aktywnym kotem. Ich temperament jest czasem nie do okiełznania, przez co świetnie sprawdzą się jako przyjaciele dzieci. To kot z sierścią antyalergiczną, która sprawdzi się jako… termofor zimą.

Cena Cornish Rexa to ok. 2500 zł.

3. Kot Bengalski

Koty są trochę dzikie z wyglądu, z włosami aksamitnymi w dotyku. To dobry wybór dla alergika, ponieważ ich włosy są nieuczulające. Rasa jest aktywna i bardzo lubi się ruszać. Kot nie wykazuje agresji, nawet wobec nieznajomych osób – choć bywa nieufny.

Kot bengalski jest żywiołowy i przyjacielski, a także lubi się przytulać. Jego sierść jest niealergiczna, co na pewno będzie odpowiadać osobom z alergią. Staraj się nie wprowadzać wielu zmian w ich wychowywaniu, bo koty bengalskie za nimi nie przepadają.

Cena kota Bengalskiego to ok. minimum 2500 zł do 7000 zł.

Kot siedzący na podłodze, a także koty dla alergików, czyli hipoalergiczne rasy kotów
Jakie są koty dla alergików, czyli hipoalergiczne rasy kotów bez sierści

4. Kot Balijski

Mimo, że kocięta nie wyglądają na hipoalergiczne, właśnie takie są. Balijskie koty mają długie włosy, jednak one wcale nie powodują alergii. Rasy balijskie niektórym przypominają słynne koty syjamskie. To bardzo nietypowy kot.

Balijczyk bardzo chętnie się bawi, dużo mruczy i wie, kiedy zmienia się nastrój ukochanego opiekuna. Jesteś smutny? Balijczyk na pewno przyjdzie i położy się na kolanach. Nie da się z nim nudzić!

Cena kota Balijskiego to ok. 2000 zł.

5. Kot Jawajski

To kot z włosami, który nie ma podszerstka. Mimo to, przez kota nie pojawiają się żadne alergie. Z wyglądu koty Jawajskie przypominają nieco rasę Balijską. Jednak, różnice między kotami najlepiej odzwierciedlą zdjęcia.

Jawajski kot będzie oddany właścicielowi. Wykazuje się on ogromną inteligencją i lubi sportowy tryb życia – właśnie dlatego nada się dla alergika, który lubi być aktywny.

Cena kota Jawajskiego to ok. 2000 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polecanych rasach kotów bez sierści.

Orientalny kot na szarym tle, a także koty dla alergików bez sierści lub z włosami
Koty dla alergików, czyli koty bez sierści lub z włosami krok po kroku

Jakie koty dla alergików są najlepsze? Koty z sierścią antyalergiczną

6. Kot Sfinks

W zasadzie koty te są na wpół alergiczne mimo, że nie jest to rasa z włosem. Koty nie mają sierści, jednak alergen znajduje się w ich ślinie i łoju. Nie jest to jednak poziom alergenu bardzo wysoki, więc Sfinks nada się dla osób z małymi problemami alergicznymi. Jak widać, czasem brak włosów u kotów nie świadczy o tym, że będzie on całkowicie wolny od alergenów.

Jaki jest plus kota? Brak sierści i natłuszczona skóra sprawia, że w powietrzu nie fruwa swobodnie martwy naskórek albo włosy. Również fakt, że kota trzeba regularnie kąpać sprawia, że pozbyć można się alergenów z łoju. Sfinksy są bardzo przyjacielskie i wesołe, więc na pewno staną się znakomitymi przyjaciółmi zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Cena kota Sfinksa to ok. 3000 zł.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

7. Kot Orientalny krótkowłosy

To rasa pokrewna Sfinksów. Koty są do nich bardzo podobne, a różnice między rasami najlepiej odzwierciedlą zdjęcia. Od Sfinksów, koty Orientalne odróżniają się kolorem oczu, a także umaszczeniem.

Orientalne koty długo żyją, przez co będą świetnymi towarzyszami rodziny na długie lata. Są wesołe, żywiołowe i czasem lubią coś zbroić. Dobrze będzie zapewnić kotu drapak i półeczki do zabawy, ponieważ lubi się wspinać.

Cena kota Orientalnego krótkowłosego to ok. 2500-3000 zł.

8. Kot Rosyjski niebieski krótkowłosy

Czworonóg wyróżnia się przepięknym niebiesko-srebrnym umaszczeniem i zielonymi oczami. Bardzo lubi przebywać z człowiekiem, chociaż samotność też mu nie przeszkadza. Kot będzie doskonałym kompanem do życia w rodzinie. Dobrze znosi obecność innych zwierzaków.

Kociak bardzo nie lubi przebywać na zewnątrz, jednak spacery z kotem jak najbardziej wskazane są przynajmniej raz w tygodniu. Aby zmniejszyć ryzyko uczulenia, mimo że koty raczej nie uczulają, wprowadź kotu dobrą jakościowo dietę.

Cena kota Rosyjskiego niebieskiego krótkowłosego to ok. 2500 zł.

9. Kot Syberyjski

Jego sierść jest niealergiczna i wymaga odpowiedniego czesania, a także karmienia (by ładnie się błyszczała). Wg. naukowców, aż 75 % osób z alergią nie wykazało objawów na koty Syberyjskie. To piękny i świetny kompan dla rodziny.

Kot Syberyjski ma niemal idealny charakter. Chętnie się bawi, ale też przytula. W dodatku, lubi wodę, przez co łatwiej będzie kąpać kociaka. To inteligentny zwierzak, który wniesie do każdego domu wiele radości.

Cena kota Syberyjskiego to ok. 3000 zł.

10. Kot Masquerade

Przypomina wyglądem Syberyjskiego, jednak różni się umaszczeniem. Posiada dwuwarstwową półdługą sierść, jednak nie jest ona hipoalergiczna. Również w ślinie ma niski procent enzymów, zatem nie powinien wywoływać alergii. Masquerade mają piękne i gęste futro, okalające ich szyję i przypominające kołnierzyk.

Koty Masquerade mogą ważyć nawet 9 kilogramów, jednak są przy tym zwinne i żywiołowe. Lubią przebywać na świeżym powietrzu, ponieważ mają silnie rozwinięty instynkt myśliwski. Zadbaj jednak o to, by zapewnić kotu bezpieczne miejsce do zabaw, uniemożliwiające ucieczkę np. z ogrodu.

Cena kota Masquerade to ok. 3000 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej