Jak wygląda kot munchkin?

Nie jest to kot atletycznej budowy. Niekiedy można spotkać się z określenie, że jest to „kot-jamnik”. Ma krótkie nóżki i jest średniej wielkości. Zazwyczaj kotka waży 2-3 kg, a kocur 3-4 kg. Uszy tego kota są lekko zaokrąglone na końcach i szerokie u podstawy. Oczy munchkina mają kształt migdałów. Głowa powinna być proporcjonalna do ciała i o zaokrąglonych konturach.

Kot munchkin występuje w dwóch odmianach. Może być krótkowłosy, a wtedy jego włos wierzchni jest lśniący, pluszowy i krótki, a podszerstek umiarkowanie gęsty. Należy wyczesywać go raz w tygodniu, a w okresie linie nieco częściej. Z kolei długowłosy kot z krótkimi nogami ma delikatny kołnierz, a jego sierść jest jedwabista w dotyku. Tę odmianę warto szczotkować nieco częściej, aby nie tworzyły się kołtuny. Dopuszczalne są wszystkie typu umaszczeń oraz kolory oczu.

Jest to młoda rasa kota. W latach 90. ubiegłego wieku w stanie Luizjana urodziła się kotka z krótkimi łapkami, która przekazała swój gen dalej. Organizacja TICA uznała rasę w 1994 roku. Do tej pory Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFe nie zdecydowała się na jej uznanie ze względu na dużą śmiertelność płodów oraz różne problemy ze zdrowiem tych kotów.

Jaki charakter ma kot z krótkimi łapkami?

Mimo krótkich nóżek jest to aktywny kotek. Chętnie się bawi i poluje podobnie jak koty o długich kończynach. Nie jest bardzo skoczny, ale lubi się wdrapywać w różne miejsca. Za to potrafi szybko biegać. Nie nadaje się jako kot wychodzący, ponieważ może sobie nie poradzić w naturalnym środowisku. Nie ma skłonności do ucieczek, ale jeśli z nim wychodzisz, może próbować się wymknąć.

Kot z krótkimi łapkami jest bardzo czuły. Bardzo domaga się pieszczot i korzysta z każdej możliwej okazji, aby ktoś go pogłaskał. Uwielbia spać na kolanach oraz obok swojego opiekuna. Nie ma w sobie agresji i jest doskonałym towarzyszem dla niego starszych dzieci. Jest jednak delikatny i trzeba zwracać uwagę na to, czy dzieci obchodzą się z nim w odpowiedni sposób. Ten wesoły kotek jest bardzo towarzyski. Powinien zaakceptować inne zwierzęta domowe, w tym koty oraz psy. Szybko przyzwyczaja się do obcych osób. Munchkin źle znosi samotność. Nie powinien zostawać sam zbyt długo.

Jest to bardzo inteligentny kotek, który chętnie uczy się różnych sztuczek. Jest do tego łakomczuchem, więc daje się przekupić smaczkami, ale warto je dawkować. Można nauczyć go chodzenia na szelkach i wychodzić z nim na spacery. Łatwo przystosowuje się do zmiany miejsc, więc można z nim podróżować. Nadaje się także dla osoby starszej, ale pod warunkiem, że taka osoba będzie się z nim bawiła. Kotek ma krótkie nóżki, ale potrzebuje codziennej dawki ruchu podobnie jak inne koty. Jeśli planujesz zakup kota, sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki drapak dla kota wybrać.

Hipoalergiczna karma dla kota po zabiegu kastracji lub sterylizacji?

Z Brit Care Sterilized Immunity Support, nowej karmie opartej na świeżej wieprzowinie, pomożesz swojemu kotu nie tylko kształtować silną odporność, ale także wesprzesz prawidłowe trawienie i zdrowie dróg moczowych.

Sprawdź!

Kot munchkin z krótkimi łapkami - ile trzeba zapłacić za rasowego kota?

Cena zależy od tego, czy kociak jest obiecujący (mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy). Ważna jest linia genów. Istotna jest również renoma hodowli. Znaczenie ma to, czy rasa jest ogólnodostępna w kraju. Devon rex kosztuje 3000 – 4000 zł. Cena kota balijskiego to kwestia 2000 – 3000 zł. Kot z krótkimi łapkami nie jest dostępny w Polsce. Przez pewien czas działała jedna hodowla, ale zakończyła swoją działalność w 2018 roku. Można go kupić jedynie za granicą. Cena kota munchkina waha się od 1000 do 2000 dolarów, ale warto wziąć pod uwagę to, że dochodzą koszty m.in. transportu czy dłuższego pobytu kociaka w hodowli.

Mały kot z krótkimi łapkami, czyli kot munchkin, jego charakter, wychowanie i cena
Jaki jest kot z krótkimi łapkami, czyli kot munchkin, opis rasy i hodowla

Nie każda hodowla devon rexa czy jakiejkolwiek innej rasy kota okaże się legalna. Jednak na pseudohodowlę częściej można natknąć się w przypadku popularnych ras, ponieważ więcej ludzi jest zainteresowanych zakupem takiego kota (dotyczy to np. kota brytyjskiego). Hodowla powinna przynależeć do odpowiedniego stowarzyszenia będącego częścią jednej z organizacji felinologicznych (w Polsce są to FIFe, TICA i WCF). Kocięta zostają wydane do nowego domu po skończeniu 12 tygodni. Obowiązkowo muszą być dwa razy odrobaczone, dwa razy zaszczepione i mieć wszczepiony CHIP. Niektóre są również kastrowane, przez co można je odebrać nieco później. Nowy właściciel kociaka otrzymuje jego kilkupokoleniowy rodowód.

Kot munchkin nie jest popularny w Polsce i obecnie w naszym kraju nie istnieje hodowla kotów tej rasy. Jednak kociaka można zakupić za granicą. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jego cena może być duża, a także będzie trzeba na niego trochę poczekać. Jest to bardzo czuły kotek, który mocno przywiązuje się do właściciela. Nigdy nie przepuści okazji, aby wejść właścicielowi na kolana. Uwielbia być głaskany. Mimo że ma krótkie łapki, chętnie poluje na zabawki oraz chodzi na spacery.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny