Opis, pielęgnacja – jak wygląd kot lykoi?

Pierwsze kocięta o tym nietypowym umaszczeniu przyszły na świat w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych. Zainteresował się nimi Johnny Gobble. Po serii badań, które wykluczyły możliwość, że mutacja niesie za sobą skłonność do chorób, przystąpiono do poszerzania puli genów przez krzyżówki z krótkowłosymi kotami domowymi. Do rasy wprowadzane są także inne zdrowe koty, u których pojawiła się mutacja lykoi.

Kot wilkołak jest dość mały. Kotka waży ok. 2-3 kg, a kocur 3-4 kg. Przedstawiciele tej rasy mają szczupłe ciało, ale umięśnione. Ten kot ma średniej wielkości głowę. Jego oczy są duże i w kształcie orzecha. Najbardziej pożądany kolor oczu to złoty. Uszy tego kota są duże i spiczaste. Powinny być wysoko osadzone. Kot lykoi ma średniej długości kończyny, owalne łapy i długie palce.

Sierść tego kota jest krótka lub średniej długości. Powinna być dość przerzedzona, aby było przez nią widać czarną lub różową skórę. Kot wilkołak miejscami nie ma włosów. Nie powinien mieć sierści wokół oczu, nosa, uszu i pyszczka, a także częściowo na szyi. Umaszczenie tego kota składa się z czarnych i białych włosów.

Pielęgnacja tego kota nie jest skomplikowana. W zupełności wystarczy delikatnie przeczesywać jego futerko raz w tygodniu. Większą uwagę należy zwrócić na jego uszy oraz oczy. Pazurki warto przycinać mniej więcej co 3 tygodnie (w zależności od tego, w jakim stopniu kotek sam je stępi). Raz na tydzień można podawać kotu łyżeczkę smalcu z gęsi lub kaczki, aby zapobiec zaleganiu kul włosowych w przewodzie pokarmowym.

Rasa nie ma stwierdzonych wad wrodzonych, ale z racji na małą ilość sierści, kot ten nie jest odporny na niskie temperatury. W mieszkaniu należy uważać na przeciągi. Jeśli musisz zabrać go do weterynarza w chłodniejszy dzień, ociepl transporter kocykiem lub ubierz kotu specjalne ubranko.

Jakie usposobienie ma kot wilkołak?

Jest to aktywny kotek, który zawsze jest chętny do zabawy. Kot lykoi jest bardzo inteligentny i można nauczyć go różnych sztuczek (np. aportowania). Niektórzy uważają, że zachowuje się jak pies, ponieważ lubi machać ogonem i węszyć. Do tego bardzo często wita swojego właściciela na progu, gdy ten wraca do domu.

Ten kot przywiązuje się do swojego opiekuna, a niektóre osobniki są wręcz zaborcze. Uwielbia być w centrum zainteresowania i przesiadywać na kolanach człowieka. Nie jest zbyt gadatliwy, zwykle bardzo mało miauczy. Lykoi ma bardzo wyczulony węch.

Kot wilkołak ma łagodny charakter. Jest bardzo towarzyski i dobrze czuje się w towarzystwie dzieci. Powinien dogadać się z innymi kotami, a także psami, ale zwierzęta należy zapoznać ze sobą stopniowo. Warto wypróbować metodę socjalizacji z izolacją. Jeśli planujesz zakup kociaka, sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla kota krok po kroku.

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Hodowla kotów lykoi – jaka jest cena za rasowe kocięta?

Cena każdego kota dobierana jest indywidualne. Znaczenie ma stopień wpasowania do wzorca rasy i to, czy kociak jest wybitny. Ważna jest renoma hodowli oraz dostępność rasy w kraju. Istotna jest linia genów. Znaczenie mają także tytuły zdobyte przez rodziców kociaka na kocich wystawach. Na ostateczną cenę wpływa również wiek, płeć oraz przeznaczenie kotka.

Mały kot wilkołak lykoi a także pielęgnacja, pochodzenie i opis rasy lykoi
Kot wilkołak lykoi oraz pochodzenie i charakter rasy, a także pielęgnacja skóry i futra

Rasowe kocięta nie są tanie. Kot lykoi kosztuje ok. 3000 – 7000 zł, ale ta niższa granica jest rzadko spotykana. Kocięta rasy burmilla można kupić za ok. 3000 – 4000 zł. Z kolei khao manee nie jest dostępny w Polsce. Jest to kot jeszcze droższy od kota wilkołaka. Cena tych kociąt to kwestia ok. 7000 – 11000 dolarów.

Zwróć uwagę na to, gdzie przynależy dana hodowla. W naszym kraju funkcjonują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. Pierwsza z nich jest najczęściej wybierana przez hodowców, ale Międzynarodowa Federacja Felinologiczna nie uznaje rasy lykoi. W przypadku kota wilkołaka należy rozglądać się za hodowlami zrzeszonymi w TICA. Pierwszą hodowlą tych kotów w naszym kraju jest MoonCats*PL.

Kocięta nie mogą opuścić hodowli zbyt szybko. Młode koty mogą zostać wydane do nowego domu, gdy skończą 12 tygodni, ale często przetrzymywane są nieco dłużej i poddawane są zabiegowi kastracji. Kocięta muszą być dwa razy zaszczepione i dwa razy odrobaczone, a także muszą mieć wszczepiony CHIP. Niezwykle ważny jest rodowód kota. Powinien być kilkupokoleniowy i opatrzony odpowiednimi pieczątkami i podpisami.

Kot wilkołak ma łagodne usposobienie i nadaje się dla rodzin z dziećmi. Jest to energiczny kotek, który uwielbia się bawić. Jest bardzo inteligentny i niekiedy zachowuje się jak pies. Lubi aportować, machać ogonem i widać opiekunów po ich powrocie z pracy. Rasa jest młoda i na świecie nie ma zbyt wiele hodowli tych kotów, ale już pojawiły się w Polsce. Z racji na to, że jest to dość rzadki kot, jego cena jest wysoka. Najczęściej kocięta tej rasy kosztują ok. 7000 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny