Charakterystyka rasy – kot tonkijski (tonka)

Wygląd, pielęgnacja – co warto wiedzieć o tym kocie?

Rasa powstała w wyniku skrzyżowania kota syjamskiego i kota burmskiego. Świadomie połączono te dwie rasy w drugiej połowie XX wieku w Stanach jednoczonych. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) do dziś nie uznała kota tonkijskiego, ale wiele innych organizacji na świecie dopuszcza tę odmianę kota.

Kot tonkijski ma krótką, błyszczącą, miękką i przylegającą do ciała sierść. Dopuszczalne są trzy typy umaszczeń: solid (sepia, sobolowe – mało kontrastowe), norka (średnio kontrastowe) i point (typ syjamski, mocno kontrastowe). Maść kota tonkijskiego może mieć kolor: niebieski, kremowy, czekoladowy (szampański), rudy (miodowy), naturalny (ciemnobrązowy), liliowy (platynowy). Ten kot może być pręgowany, szylkretowy, szylkretowo-pręgowany.

Jest to kot średniej wielkości. Waga przedstawicieli tej rasy mieści się w granicy 3-5 kg. Jest elegancki, ale też dobrze umięśniony. Jego kończyny są smukłe, a tylne powinny być nieco dłuższe od przednich. Łapy tego kota są owalne i małe. Ogon kota tonkijskiego zwęża się ku końcowi i ma nieco zaokrągloną końcówkę. Jego głowa powinna być trochę wydłużona i w kształcie zaokrąglonego klina. Nos tego kota jest dość długi, a kości policzkowe wydatne. Kot tonkijski ma lekko pochylone do przodu uszu, które są nieco zaokrąglone na końcach i wysoko osadzone. Jego oczy są skośne i w kształcie migdałów. W zależności od umaszczenia powinny być niebieskie (point), akwamarynowe (norka) albo złotawo-zielone (solid).

Pielęgnacja kota tonkijskiego nie jest czasochłonna. Nawet w okresie linienia nie gubi zbyt dużo sierści. W zupełności wystarczy szczotkować go raz na kilka dni i przecierać szmatką, aby jego futro ładnie lśniło. Raz w tygodniu można podawać mu smalec z gęsi lub kaczki, aby zapobiec zaleganiu kul włosowych w przewodzie pokarmowym. Regularnie trzeba sprawdzać stan jego zębów, oczu i uszu, a pazurki należy przycinać mniej więcej co 3 tygodnie.

Jaki jest charakter tego kota?

Kot tonkijski uchodzi za bezkonfliktowego kota. Jest przyjaźnie nastawiony zarówno do nowych gości, jak i zwierząt. Powinien szybko zaakceptować nie tylko innego kota, ale również psa, ale zwierzęta warto zapoznawać ze sobą stopniowo. W tym celu dobrze powinna sprawdzić się metoda socjalizacji z izolacją.

Ten kot jest bardzo czuły i nie zachowuje się zaborczo. Nie ma w zwyczaju faworyzować jednego członka rodziny, ponieważ przywiązuje się do wszystkich domowników. Uwielbia pieszczoty i przesiadywanie na kolanach. Bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi. Kot tonkijski ma duży temperament i nie jest polecany dla osoby starszej. W ciągu dnia trzeba zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Jest bardzo aktywny i nigdy nie odmawia wspólnej zabawy. Jest nieco gadatliwy. Lubi zwracać na siebie uwagę opiekunów.

Jest to inteligentny kot, którego łatwo można nauczyć chodzenia na szelkach. Kot tonkijski lubi podróżować i jest bardzo ciekawski, ale przez to należy dobrze go pilnować, ponieważ potrafi niepostrzeżenie wymknąć się z domu. Najlepiej zabezpieczyć wszystkie okna i balkon. Jeśli masz ogród, dobrym pomysłem dla kota tonkijskiego będzie woliera. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tabletkach uspokajających dla kota?

Prawidłowe żywienie kota tonkijskiego – co mogą, a czego nie mogą jeść koty?

Koty są mięsożerne, dlatego niektórzy właściciele preferują tzw. dietę BARF. W tej diecie koty karmione są surowym mięsem, które wzbogacone jest o suplementy. Zanim wprowadzisz ten model żywienia w życie, musisz zdobyć odpowiednią wiedzę w tym zakresie, ponieważ złe proporcje mogą przyczynić się do złego stanu zdrowia kota.

Istnieją gotowe tzw. wysokomięsne karmy, które mogą stanowić podstawę diety. W Ich składzie znajduje się odpowiednio wysoki procent mięsa oraz wszystkie niezbędne minerały i witaminy. Karmy filetowe można podawać kotu co jakiś czas jako zdrową przekąskę. Na rynku dostępny jest także pokarm suchy, ale kot, który spożywa tylko taką karmę, powinien pić bardzo dużo wody.

Dzienna porcja pożywienia powinna być dobrana indywidualnie pod kota, biorąc pod uwagę jego aktywność, wiek i zdrowie. Producenci karm zamieszczają na opakowaniach proponowaną dawkę, ale ona może okazać się za duża lub za mała. Należy stale kontrolować wagę kota, aby nie doprowadzić do jego nadwagi.

Pewne produkty nie są wskazane dla kota. Nie należy mu podawać:

 • mleka,
 • zbóż,
 • wędzonych ryb,
 • ciastek, czekolady i cukru,
 • białka jajka,
 • wieprzowiny,
 • gotowanych kości,
 • rodzynek i winogron,
 • czosnku, cebuli, szczypiorku, poru,
 • herbaty, kawy.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Hodowla a pseudohodowla kotów – opinie, informacje, cena

Kot tonkijski - opis czy zdjęcia – na co zwrócić uwagę?

Nie każda hodowla kotów okaże się legalna. Pseudohodowcy stosują coraz lepsze chwyty marketingowe, przez co na pierwszy rzut oka może wydawać się, że wszystko jest w porządku. Zanim jednak zdecydujesz się na danego kota, warto wiedzieć, jak nie dać się oszukać. Możesz także sprawdzić opinie o wybranej hodowli na forum miłośników rasy na Facebooku.

Zdjęcia przykuwają wzrok, jednak wcale nie muszą przedstawiać warunków, w jakich żyją kocięta. W ogłoszeniu najważniejsze są zwarte w nim informacje. Kocięta nie mogą zostać wydane do nowego domu przed ukończeniem 12 tygodni. Duża część hodowców decyduje się na wczesną kastrację, więc przetrzymują kocięta jeszcze 2-4 tygodnie, aby poddać je zabiegowi. Młode koty muszą być co najmniej dwa razy odrobaczone i dwa razy zaszczepione. Ważne jest także to, aby miały wszczepiony CHIP. Nowy właściciel kotka otrzymuje jego kilkupokoleniowy rodowód. Dokument powinien być opatrzony odpowiednimi podpisami i pieczątkami, znakiem wodnym i tłoczeniami.

Bialy kot tonkijski siedzący na ziemi oraz informacje: pielęgnacja, żywienie, wygląd
Kot tonkisjki krok po kroku: wymagania co do żywienia, pielęgnacja, a także opis i charakter

Opis powinien zawierać także informacje o hodowli: jej nazwę oraz do jakiego stowarzyszenia przynależy. W naszym kraju działają trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. W przypadku kota tonkijskiego hodowle mogą być zrzeszone w dwóch ostatnich.

Hodowla kota tonkijskiego w Polsce:

 • Dumka*PL
 • Azymut*PL
 • Urok Życia*PL
 • Glanfulness*PL
 • Nefertiti House*PL

Kot tonkijski - ile kosztują rasowe koty?

Cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem tego, czy hodowla jest legalna, ponieważ zarówno pseudohodowcy, jak i odpowiedzialni hodowcy sprzedają kocięta różnie. Jednak bardzo niska cena (z przedziału 500 – 1500 zł) powinna wzbudzić podejrzenia, chociaż zdarzają się różne sytuacje, które uzasadniają taką kwotę.

Na cenę ma wpływ wiek, płeć i przeznaczenie kociaka. Kilkuletnie koty, które zostały wyłączone z planu hodowlanego, sprzedawane są taniej. Z kolei kotki do hodowli są zwykle dwa razy droższe od tych „na kolanka”. Istotna jest renoma hodowli, a także dostępność rasy w kraju. Za koty, które są sprowadzane zza granicy, trzeba zapłacić więcej, bo dochodzą różne koszty. Ważna jest linia genów oraz stopień wpasowania się w ramy wzorca rasy przez danego kociaka.

Zazwyczaj cena za rasowe kocięta mieści się w przedziale 2000 – 4000 zł. Za kota tonkijskiego trzeba zapłacić 2500 – 3000 zł. Kot lykoi kosztuje ok. 3000 – 7000 zł, ale przeważnie można natknąć się na te droższe oferty. Chausie to hybryda kota domowego i kota dzikiego, przez co jest jedną z droższych ras. Cena za te kocięta waha się od 4000 do 20000 zł.

Kot tonkijski jest bardzo energicznym i dość gadatliwym kotkiem, więc nie jest polecany dla osób spokojnych, które cenią sobie ciszę. Ten kot jest bardzo czuły i bardzo lubi przesiadywać na kolanach człowieka. Jego pielęgnacja nie jest trudna ani czasochłonna, wystarczy wyczesywać go co kilka dni i regularnie sprawdzać stan uszu, zębów, oczu i pazurków. Ten kot ma łagodne usposobienie i dobrze dogaduje się z dziećmi.

ikona podziel się Przekaż dalej