Kot syberyjski rudy, biały i czarny – opis, wychowanie, opinie
Dawniej kota syberyjskiego uważano za zwykłego dachowca. Jednak dziś jest to jedna z najbardziej ulubionych ras ludzi na całym świecie – nie tylko ze względu na charakter i wygląd kota, ale też fakt, iż kot syberyjski rudy, biały, srebrny, czarny czy szary praktycznie nie uczula alergików! Czym wyróżnia się ten krótkowłosy bądź długowłosy kocur? Jak powinno się o niego zadbać? Ile kosztuje kot syberyjski? Oto najważniejsze informacje na temat rasy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.
Kot syberyjski rudy, biały i czarny
Opis wyglądu kota syberyjskiego
Kot syberyjski zalicza się do kotów półdługowłosych. Jego futro jest niezwykle miękkie, lśniące i gęste, jednak nie za długie. Rasowe koty syberyjskie charakteryzują się piękną grzywą – przez co często porównywane są do „małych lwów”. W zależności od miotu, kot syberyjski może być długowłosy bądź krótkowłosy. Jednak, w każdym przypadku, koty posiadają przylegające do ciała włosy, a pod spodem mięciutką skórę. Jest ona na tyle gruba, że kocięta niemal od małego zapewnioną mają dzięki niej odporność na mróz.
Warto wiedzieć, że niebieskie, rude bądź innej maści koty syberyjskie rzadko powodują alergię u ludzi. Jeżeli jesteś więc osobą podatną na uczulenia, warto będzie zakupić kota, zwłaszcza gdy marzysz o pupilku z dłuższą sierścią „do miziania”. Rzecz jasna, nie znaczy to wcale, że koty są dla alergików bezpieczne w 100 %. Po prostu, trzeba będzie reakcje na kota sprawdzić na „własnej skórze” i przekonać się, czy jego sierść nie wywoła niechcianej choroby alergicznej.
Czarno biały czy szary kocur syberyjski zazwyczaj waży maksymalnie do 7 kg – przy czym samce są znacznie cięższe od samic. Jest to leśny typ kota, zatem jego uszy są nieco pochylone do przodu i porastają je niewielkie kępki włosów. Koty posiadają duże i owalne oczy, które są skośne – najczęstsza ich barwa to zieleń lub bursztyn (kocięta mają niebieskie oczy). Warto zwrócić również uwagę na ogon kota – jest on bardzo długi i puszysty.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Jeżeli chodzi o umaszczenie, rasowe koty mogą mieć naprawdę różną barwę sierści. Wyróżnia się aż 9 z nich – jednak, często zależy to od miotu i połączenia reproduktorów w pary. Najczęstsze kolory syberyjczyków to: kot syberyjski rudy, koty niebieskie, czarno biały, srebrny, liliowy i cynamonowe koty. Ostatnimi czasy bardzo modne stały się rude koty syberyjskie, poniekąd zastępując niebieskie. Cena kota syberyjskiego również zależeć będzie od tego, jakiej będzie on maści. Przed decyzją o posiadaniu pupila, sprawdź także ten artykuł o wadach kota syberyjskiego.
Koty syberyjskie - informacje na temat pielęgnacji kotów syberyjskich
Każdy kot syberyjski neva masquerade – mały czy też duży – wymaga regularnego czesania. Wystarczy robić to raz w tygodniu, ponieważ włosy syberyjczyków nie kołtunią się i są dość twarde. Rzecz jasna, w okresie linienia należy robić to o wiele częściej. Możesz kota kąpać – nie ma obaw przed wejściem do wody. Częstą przypadłością kotów, ze względu na sierść, są też choroby oczu – należy więc przemywać je od czasu do czasu wilgotnym wacikiem (nasączonym letnią wodą albo płynem fizjologicznym). Warto też zatroszczyć się o uszy, pazurki, a także zęby kota – poprzez regularne czyszczenie i podawanie mu odpowiedniej karmy.
Długowłosy kot nie jest wybredny, jeżeli chodzi o żywienie. Rasy syberyjskie szybko przyzwyczajają się do diety jednak warto pamiętać o tym, by była ona możliwie urozmaicona. Możesz podawać swojemu kotu np. suchą karmę i surowe mięsko w postaci cielęciny, królika, drobiu bądź wołowiny. W grę wchodzą również gotowane ryby, jogurt czy twaróg, ale też warzywa i podroby.
Opis kota syberyjskiego
Charakter syberyjskich kotów
Leśny kot syberyjski posiada nie tylko piękne futro, ale też ogromną grację w poruszaniu się. Jest to zwierzę bardzo sprytne, skoczne i zwinne – wszak to przecież leśna odmiana kota. Czworonogi te uwielbiają ludzi i okazywanie im swoich uczuć. Bardzo lubią towarzystwo człowieka, jednak to one o nim decydują – np. komunikując chęć bycia pogłaskanym lub zostawionym w spokoju. Zawsze starają się przebywać jak najbliżej swojego właściciela, lecz nie zawsze siadają mu na kolana. Wszystko zależeć będzie od tego, jaki aktualnie mają humor.
Kot syberyjski jest nieco dziki, ale da się go bez większego problemu udomowić. Mimo, że jest samodzielny, to chętnie spędza czas z człowiekiem. Syberyjskie koty są bardzo ciekawskie, więc spodziewaj się go „dużo i wszędzie”. Pamiętaj o tym, że koty te często się wspinają – należy im więc przygotować teren pod wspinaczkę i przesiadywanie na najwyższych punktach w mieszkaniu. Mimo, że rasa ta należy do odważnych i pewnych siebie, to nie ma dla kotów problemu z przystosowaniem się do zupełnie nowego otoczenia. Oczywiście, każdy kot to indywidualny charakter – czasem może więc zdarzyć się wśród nich nieśmiały kociak.
Koty syberyjskie - podsumowanie
Cena kota syberyjskiego zależy głównie od umaszczenia i budowy kota, a także ostatecznej decyzji hodowli. Musisz więc przygotować się na wydatek minimum 2500 zł (lipiec 2021). Weź jednak pod uwagę fakt, że w cenie tej otrzymasz dobrze wychowanego kotka, który będzie odpowiednio przygotowany na nowy dom.