Kot syberyjski neva masquerade – charakterystyka i opis rasy

Neva masquerade – historia rasy

Rasa tych kotów powstała najprawdopodobniej przez skrzyżowanie kotów syberyjskich z kotami syjamskimi. Miało to miejsce w Rosji na terenach nad rzeką Newą, która to przepływa przez Petersburg. Jest to miejsce, w którym wyprawiano okazałe bale maskowe. Ze względu na to, że ta rasa miała charakterystycznie ubarwienie pyszczka przypominające maskę, połączono obie rzeczy. W ten sposób powstała nazwa neva masquerade.

Hodowanie kotów syberyjskich ze znaczeniami zaczęto dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku, a w 1990 roku rasa ta dotarła również na zachód Europy. Jednak przez długi czas była to rasa nieuznana przez FIFe. Zmieniło się to dopiero w 2010 roku za sprawą polskich hodowców, którzy złożyli odpowiedni wniosek do organizacji o uznanie tych kotów za siostrzaną rasę kotów syberyjskich.

Z tego względu określenie tych zamaskowanych kotów „kot syberyjski neva masquerade” jest błędne, ponieważ tak naprawdę są to już dwie odrębne rasy, choć wyglądem i charakterem neva masquerade przypomina koty syberyjskie. Podobnie niewłaściwe jest nazywanie ich skrótem „maskarada”. Używa się po prostu „neva”.

Jak wygląda sierść kota neva masquerade – kolory umaszczenia kotka

Wszystkie kocięta rodzą się białe, bez kolorowych znaczeń. Wychodzą one dopiero później. Ta rasa ma charakterystyczne barwienie tzw. colourpoint. Oznacza to, że pyszczek, uszy, ogon i kończyny są ciemniejsze niż reszta ciała.

Dopuszczalne są kolory takie jak:

 • niebieski,
 • czerwony/rudy,
 • kremowy,
 • brunatny/seal,
 • niebieski szylkretowy,
 • brunatny szylkretowy.

Może być to umaszczenie:

 • point,
 • dymny,
 • pręgowany point,
 • srebrny pręgowany point,
 • złoty pręgowany point.

Wszystkie te umaszczenia mogą być z kolorem białym lub bez niego. Jeżeli jednak ta barwa jest, to występuje w formie:

 • van – kolorowe plamy są na głowie i ogonie,
 • arlekin – zajmuje od 1/4 do 1/2 powierzchni ciała, kolorowe plamy są rozsiane po całym ciele,
 • bicolour – stosunek białego i koloru jest równomierny,
 • nieokreślonej ilości białego – biały kolor jest w różnych miejscach i ciężko określić jego ilość.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Nawiązując do pytania z początku – tak, istnieje zarówno kot syberyjski rudy, jaki i neva masquerade. Jednak niezależnie od koloru, neva może mieć tylko niebieskie oczy. Jest to jedyna dopuszczalna barwa oczu (za to różne odcienie), co stanowi cechę charakterystyczną dla tej rasy. Masz alergię na sierść? Sprawdź także ten artykuł o rasach kotów bez sierści.

Kot syberyjski Neva masquerade – opinie, cena, choroby, pielęgnacja

Charakter kota neva masquerade – opis, opinie

Koty tej rasy są ciekawskie i inteligentne. Do tego mają duży temperament. Są ruchliwe i uwielbiają wspinaczki oraz wszelkie ćwiczenia. Lubią przebywać w grupie kotów i bardzo źle się czują, gdy przez cały dzień są skazane tylko na siebie. Przywiązują się do właściciela i wręcz potrafią wyczuć jego nastrój. Neva masquerade jest kotem bardzo komunikatywnym i głośnym, ale jego melodie są miłe dla ucha.

Kocięta potrzebują dużo uwagi ze strony właściciela. Bliski kontakt z właścicielem sprawi, że kot odpowiednio się socjalizuje i jako dorosły nie będzie stwarzał większych problemów. Neva jest bystrym zwierzakiem. Te kotki szybko uczą się zasad panujących w domu i na ogół nie mają tendencji do niszczenia mebli ani innych rzeczy.

Zarówno kotki, jak i kocury tej rasy są bardzo cierpliwe. Dorosły osobnik nie będzie się denerwował, gdy dzieci za mocno go przytulą czy pozwolą sobie na zbyt intensywne głaskanie. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będzie starał się uspokoić płaczące dziecko.

Hodowla kotów syberyjskich Neva masquerade z maską na twarzy

Cena za kota rasowego wynosi od 2500 do 8000 zł (aktualizacja cen 21-07-2021). Wyższa cena dotyczy kotów z przeznaczeniem hodowlanym. Zdarza się, że osobniki można kupić w nieco niższej cenie (2000 – 2500 zł), ale jeżeli znajdziesz ogłoszenie, w którym kot kosztuje 1000 zł, to miej się na baczności. Najprawdopodobniej trafiłeś na pseudohodowlę. Bardzo rzadko zdarza się, aby hodowca sprzedawał po tak niskiej cenie. Nawet kocięta, które nie do końca wpasowują się w wzorzec rasy, nie są sprzedawane tak tanio, a jeżeli trafi się, że kot wrócił do hodowli, to przeważnie jest on oddawany za darmo (ze względu na swój wiek etc.).

Mały kot syberyjski neva masquerade oraz jego pielęgnacja i porady
Kot syberyjski neva masquerade, a także jego charakterystyka, pielęgnacja i choroby

Dlaczego rasowe koty tyle kosztują? Im kociak bardziej wpasowuje się w ramy wzorca, tym droższy. W rasie neva masquerade ważne są oczy – im ciemniejszy odcień niebieskiego to osobnik jest cenniejszy. Istotne jest także to, czy jego rodzice zdobywali osiągnięcia na kocich wystawach. Cena wynika również z tego, że prowadzenie hodowli to czasochłonna praca. Hodowca musi zdobyć odpowiednią wiedzę na temat kotów danej rasy, właściwego sposobu ich odżywiania, chorób czy wychowania. Wszystkie kocięta zostają przebadane, zaszczepione i odrobaczone, a także otrzymują wszczepiony im CHIP. Wszystko to udokumentowane jest w książce zdrowia kota, która nowy właściciel otrzymuje wraz z rodowodem i wyprawką. Po kupieniu kota hodowca zobowiązany jest to upewnienia się, co do warunków, w jakich żyje kot oraz służy radą nowemu opiekunowi.

Szukasz hodowli kotów neva masquerade? Musisz liczyć się z tym, że w okolicy może nie być danej hodowli lub aktualnie nie będzie żadnych dostępnych miotów. Warto rozejrzeć się dalej, ponieważ wymarzony kot może się tam kryć. Samo ogłoszenie – zdjęcie i informacje na temat hodowli i kociaka – nie wystarczą. Najlepiej pojechać i na miejscu ocenić, czy kociak wychowuje się w odpowiednich warunkach, jest zadbany oraz jak zachowuje się w stosunku do ludzi.

Kot syberyjski neva masquerade - choroby i pielęgnacja

Neva masquerade jest rasą kotów wyjątkowo odporną na choroby. Nie oznacza to jednak, że ten kot nigdy nie choruje. Poza możliwym przeziębieniami, kocim katarem czy zaraźliwymi chorobami, neva masquerade może cierpieć na kardiomiopatię przerostową serca czy też wielotorbielowatość nerek. Szacowana długość życia tego kota to 12 lat.

Jest to kot całkiem sporych rozmiarów. Jego waga powinna wynosić od 4 do 7 kg. Mają półdługą sierść, jednak pielęgnacja nevy nie jest problematyczna. Kotka wystarczy wyczesywać raz w tygodniu. Latem, gdy linieje, można robić to częściej, aby pozbyć się martwego podszerstka.

Od czasu do czasu można pokusić się na pudrowanie lub kąpiel. Regularnie należy sprawdzać, czy w uszach nie zalega woskowina i w razie potrzeby wyczyścić je mokry wacikiem lub specjalną chusteczką. Mniej więcej raz na miesiąc trzeba przycinać im pazury.

Czym się różni Ragdoll od neva masquerade?

Neva masquerade często jest kojarzony z kotem syberyjskim albo Ragdollem. Podczas gdy z tymi pierwszymi wyróżnia się właściwie dwie różnice (niebieskie oczy oraz umaszczenie ze znaczeniami), to z Ragdollami jest tego więcej.

Ragdoll jest spokojny i flegmatyczny. Gdy człowiek bierze go na ręce, ten staje się bezwładny. Do tego jest to kot, który nieszczególnie lubi wspinaczkę czy skoki. Zdecydowanie częściej choruje niż neva, ale jego średnia długość życia jest większa, bo 15-18 lat.

Neva masquerade jest idealnym kotem dla rodzin z dziećmi. Nawet jeżeli mają dość pieszczot, głaskania i ściskania, to nie wykazują agresji w stosunku do ludzi, a po prostu odchodzą. Warto tylko pamiętać, że uwielbiają się wspinać, więc należy zaopatrzyć się dla nich w drapak pod sam sufit.

ikona podziel się Przekaż dalej