Charakterystyka rasy – kot somalijski (somali cat)

Wygląd, pielęgnacja – co warto wiedzieć o tym kocie?

Początkowo wykluczono z hodowli długowłose kocięta, które rodziły się w miotach kotów abisyńskich, ale hodowcy w Stanach Zjednoczonych zainteresowali się nimi i ostatecznie wyodrębnili jako nową rasę. W latach 70. XX wieku najpierw uznała ją organizacja CFA, a później FIFe.

Waga tego kota mieści się w granicy 3-5 kg. Kot somalijski ma średniej długości tułów, długie i smukłe kończyny oraz owalne małe łapy. Jest dobrze umięśniony, ale sprawia wrażenie eleganckiego. Jego głowa jest w kształcie trójkąta, ale kontury ma miękkie. Kot somalijski ma szeroko rozstawione duże uszy, które powinny być porośnięte kępkami włosów wewnątrz oraz mieć pędzelki na lekko zaokrąglanych końcach. Jego oczy mają kształt migdałów. Mogą być zielone lub bursztynowe (żółte). Ogon tego kota jest długi i obficie owłosiony.

Sierść kota somalijskiego jest jedwabista, miękka w dotyku i gęsta. Na udach tworzą się tzw. portki, a na szyi tworzy się tzw. kołnierz. Wzdłuż kręgosłupa aż do końca ogona biegnie ciemna pręga. W tej rasie występuje umaszczenie ticked. Włosy mają na przemian ułożone ciemne i jasne prążki (od 4 do 6) oraz ciemną końcówkę. Kot somalijski może być ruddy (zajęczy, dziko umaszczony), sorrel (cynamonowy), płowy i niebieski. Dopuszczalne są także umaszczenia srebrzyste.

Pomimo długiej sierść kot ten nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, ponieważ jego włosy nie mają skłonność do kołtunów. Zwykle nie linieje zbyt mocno. Wystarczy wyczesywać go co 2-3 dni. Warto jednak pamiętać o kontrolowaniu stanu jego oczu, zębów, uszu i pazurów, a także o wykonywaniu kontrolnych badań.

Średnia długość życia kota somalijskiego to 13-15 lat. Ile żyją koty dachowce? Trudno to jednoznacznie ocenić. Inaczej jest szacowana długość życia dla kotów dzikich, a inaczej dla wychodzących i niewychodzących. Znaczenie ma nie tylko rasa, ale również odporność organizmu, aktywność, właściwa dieta, regularne badania, szczepienia oraz geny (zwłaszcza przekazane choroby). Jeśli szukasz ciekawych inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polecanych zabawkach dla kotów.

Kot somalijski - jaki charakter ma kot tej rasy?

Ten długowłosy kot uwielbia zabawę i praktycznie przez cały czas jest w ruchu. Potrzebuje wysokiego drapaka oraz różnych słupków z podestami, na które będzie mógł się wspinać. Jest bardzo aktywny i nigdy nie brakuje mu energii do zabawy. Ma duży temperament. Do tego jest bardzo ciekawski, więc chętnie uczestniczy w życiu domowym.

Kot somalijski mocno przywiązuje się do człowieka. Potrafi być namolny i domagać się zainteresowania ze strony właściciela. Niekiedy ten kot lubi sobie pogadać, ale ma melodyjny głos, który jest przyjemny dla ucha. Trzeba mu poświęcać dużo uwagi w ciągu dnia. Nie jest typem samotnika i źle znosi dłuższą samotność. Nie jest polecany dla osób starszych ze względu na swoją niespożytą energię, ale powinien być odpowiednim kompanem dla dziecka.

Ten kot jest przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt. Jest pozbawiony agresji i w sytuacjach konfliktowych woli uciec i się schować, niż zaatakować. Do nieznajomych podchodzi z rezerwą. Trzeba dać mu nieco czasu, aby im zaufał. Powinien zaakceptować inne koty oraz psy, ale warto zadbać o ich stopniowe zapoznanie się ze sobą. Kot somalijski jest bardzo inteligentny. Można nauczyć go chodzenia na szelkach i zabierać go na spacery.

Żywienie, wymagania – co powinien jeść kot somalijski?

Z racji tego, że koty są mięsożerne, ich głównym składnikiem diety jest mięso. Warto zadbać o to, aby wyeliminować wszelkie zboża i cukry, ponieważ one są całkowicie zbędne. Dzienna porcja karmy powinna być odpowiednio dobrana pod kota, biorąc pod uwagę jego zdrowie, wiek i aktywność.

Wysokomięsna karma mokra może stanowić podstawie codziennej diety, ponieważ zawiera odpowiednio wysoki procent mięsa i wszystkie potrzebne suplementy. Z kolei karma filetowa może być podawana co jakiś czas jako smaczny przysmak. Pokarm suchy trzeba przechowywać w szczelnym pojemniku. Kot, który je suchą karmę, musi pić bardzo dużo wody.

Niektórzy właściciele mruczków decydują się na tzw. dietę BARF. Ta dieta opiera się na podawaniu kotu surowego mięsa i suplementów. Wcześniej należy dobrze rozeznać się w tym modelu żywienia kota, ponieważ źle dobrane witaminy i minerały mogą przyczynić się do złego stanu zdrowia zwierzęcia.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Legalna hodowla a pseudohodowla – opinie, informacje, cena

Opis czy zdjęcia kota domalijskiego – na co zwrócić uwagę w ogłoszeniu?

Zazwyczaj hodowcy informują o kociętach na swoich stronach internetowych. W przypadku, kiedy nie znasz jeszcze żadnej hodowli, możesz skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki, która wyszykuje hodowle w wybranym przez ciebie rejonie. Może jednak okazać się tak, że w pobliżu nie będzie żadnej hodowli lub nie będzie w niej wolnych kociąt. Warto rozejrzeć się po portalach ogłoszeniowych (m.in.: olx.pl, sprzedajemy.pl), ale zanim zdecydujesz się na konkretnego kota, upewnij się, czy nie trafiłeś na pseudohodowlę.

Zdjęcia przykuwają wzrok, ale dopiero podczas wizyty w hodowli możesz ocenić, czy koty żyją w odpowiednich warunkach. Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje o sprzedawanym kociaku oraz o miejscu, w jakim zrzeszona jest hodowla. W naszym kraju obowiązują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. Opinie o wybranej hodowli możesz poczytać na grupach miłośników kotów na Facebooku.

Kot somalijski profil rasy
Jaki charakter ma kot somalijski, czyli opis rasy, usposobienie i hodowla

Kocięta mogą opuścić hodowlę, jak skończą 12 tygodni. Do tego czasu muszą być dwa razy odrobaczone i dwa razy zaszczepione. Na trzecie szczepienie zazwyczaj decydują się hodowcy, którzy przetrzymują nieco kocięta, aby poddać je zabiegowi kastracji. Każdy rasowy kotek otrzymuje kilkupokoleniowy rodowód. Jest to dokument potwierdzający, że kotek jest rasowy i przysługuje każdemu kociakowi z miotu (nawet temu, który nie do końca wpasowuje się w ramy wzorca rasy).

Hodowla kota somalijskiego w Polsce to m.in.:

  • Ven*PL,
  • Lwi Pyszczek*PL

Wszystkie hodowle biorące udział w wystawach muszą być legalne, dlatego warto się tam wybrać. Sprzedaż kociąt jest zabroniona podczas wystawy, ale masz możliwość poznać hodowców i porównać ich koty. Kocięta mogą brać udział w wystawie od 4 miesiąca życia.

Ile trzeba zapłacić za rasowe kocięta kota somalijskiego?

Każdy kociak kosztuje inaczej. Wpływa na nią wiek, płeć i przeznaczenie kota. Kocięta sprzedawane do hodowli są znacznie droższe od tych „na kolanka”. Znaczenie ma linia genów, ale także to, w jakim stopniu kociak wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Istotna jest renoma hodowli. Ważne jest to, czy rasa jest łatwo dostępna w kraju. Za koty sprowadzane zza granicy trzeba zapłacić więcej, ponieważ są sprzedawane w innej walucie i dochodzą dodatkowe koszty jak np. transport.

Cena kota somalijskiego wynosi ok. 2500 zł, ale niekiedy te kocięta sprzedawane są za ok. 3500 zł. Kot lykoi od niedawna jest dostępny w naszym kraju. Młode koty tej rasy kosztują od 3000 do 7000 zł. Khao manee jest jeszcze droższy, ponieważ jest bardzo rzadki. W Polsce nie ma hodowli tych kotów. Jego cena to kwestia ok. 7000 – 11000 dolarów.

Kot somalijski jest bardzo energiczny i uwielbia się bawić. Trzeba poświęcać mu dużo uwagi w ciągu dnia. Ten kot źle znosi długą rozłąkę ze swoim właścicielem. Jest przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt, nie ma w sobie agresji. Nie jest polecany dla osób spokojnych, za to powinien dobrze dogadywać się z dziećmi.

ikona podziel się Przekaż dalej