Najmniejsza rasa kota – opis, usposobienie

Umaszczenie, pielęgnacja – jak wygląda kot singapurski?

Zazwyczaj waga kota singapurskiego mieści się w granicach 2-3,5 kg. Ten kot ma mocne i muskularne ciało. Jego grzbiet powinien być lekko wypukły. Głowa jest zaokrąglona i mała, a pyszczek jest płaski. Uszy są duże i powinny być delikatnie zaokrąglone na końcach. Oczy mają kształt migdałów i mogą być brązowe, zielone lub miedziane (złociste). Wszystkie kończyny są średniej długości, a łapy owalne i małe.

Kot singapurski ma krótką, przylegającą do ciała i jedwabistą w dotyku sierść. Pielęgnacja jego futra zajmuje mało czasu. W zupełności wystarczy wyczesywać kota raz na tydzień. Na co dzień singapura gubi mało włosów. Należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu jego oczu, uszu, pazurków i zębów. Średnia długość życia przedstawicieli tej rasy to 15-18 lat.

Sierść kota singapurskiego ma lekki połysk. Jego włosy mają co najmniej dwa pasemka. Dopuszczalne umaszczenie to seal ticked. Jasne futro ma ciemnobrązowe czubki. Pręga grzbietowa powinna przebiegać od nasady szyi do końca ogona. Spód pyszczka, klatka piersiowa i brzuch są wyraźnie jaśniejsze od reszty ciała.

Jaki charakter ma singapura?

Jest to kotek, który mocno przywiązuje się do opiekuna. Lubi być w jego pobliżu i bardzo często zasypia koło niego. Powinien zaakceptować starsze dzieci, ale przed młodszymi może się chować. Przeważnie kot singapurski nie ma problemu z zaakceptowaniem innych zwierząt domowych, w tym także psów. Nie należy zmuszać go do kontaktu, jeśli sam tego nie chce.

Przez jakiś czas może siedzieć sam, ale nie należy zostawić go zbyt długo bez towarzystwa. Ten kot często wita swojego właściciel w progu, ale nie jest zbyt gadatliwy czy głośny. Nadaje się dla osoby, która ceni sobie ciszę. Kot singapurski jest ciekawski i lubi brać udział w życiu domowym. Intrygują go nowi gości i zazwyczaj szybko się do nich przekonuje.

Kot singapurski uwielbia się przytulać i nie odmawia pieszczot. Jednak w ciągu dnia nie może tylko leniuchować. Potrzebuje codziennej dawki ruchu i zabawy. Nie jest wymagający w kwestii zabawek. Potrafi bawić się wszystkim. Kot ten nie potrzebuje dużo miejsca, więc odnajdzie się nawet w bardzo małym mieszkanku. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat charakteru i hodowli kota balijskiego?

Co powinien jeść kot singapurski?

Koty są zwierzętami mięsożernymi, dlatego podstawą ich diety jest mięso. Zboże jest zbędne i najlepiej całkowicie je wyeliminować. Kot singapurski nie ma skłonności do tycia, ale należy stale kontrolować jego wagę. Dzienna porcja karmy powinna być dobrana pod względem wieku, zdrowia i aktywności fizycznej kota.

Podstawę codziennej diety mogą stanowić wysokomięsne puszki. Jest to tzw. karma podstawowa, bytowa. Zawiera odpowiednio wysoki procent mięsa i wszystkie potrzebne minerały oraz witaminy. W diecie kota nie może zabraknąć m.in. tauryny. Mokra karma pomaga także kontrolować ilość płynów, jakie przyjmuje kot. Polecana karma wysokomięsna to: ZiwiPeak, Grau, Gussto, Feringa, Catz Finefood, MAC’s, Animonda.

Istnieje jeszcze karma mokra tzw. filetowa, czyli uzupełniająca. Można ją podawać od czasu do czasu jako smaczny, a zarazem zdrowy przysmak. Nie może stanowić podstawy diety, ponieważ nie zawiera wszystkich potrzebnych składników. Zazwyczaj jest to filet drobiowy lub w rybny w bulionie albo w galarecie. Dobra karma uzupełniająca to np. Cosma, Schesir, Thrive, Applaws.

Na rynku dostępna jest jeszcze karma sucha. Ze względu na to, że zawiera bardzo mało wody, nie jest polecana przez niektórych właścicieli kotów. Koty zazwyczaj nie lubią pić wody, a spożywanie wyłącznie suchej karmy może doprowadzić do odpowiednia organizmu zwierzęcia. Można ją podawać na zmianę z karmą mokrą lub przekonać kota do picia wody za pomocą specjalnej fontanny. Pokarm suchy o dobrym składzie to np.: Acana, Orijen, Purizon, Power of nature, ZiwiPeak, GranataPet.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Hodowla rasowych kotów w Polsce – co warto wiedzieć?

Zdjęcia czy opis kota singapurskiego – jaka jest najważniejsza część ogłoszenia?

W każdej rasie można natknąć się na pseudohodowlę, dlatego należy zachować czujność. Na co zwrócić szczególną uwagę? Zdjęcia nie zawsze przedstawiają warunki, w jakich żyją kocięta, dlatego nie warto sugerować się tylko nimi. W ogłoszeniu najważniejszy jest opis, ale nagłówek również jest ważny. Zwróć uwagę na to, czy gdzieś jest napisane, że kotek jest w tzw. typie rasy, ponieważ oznacza to, że rasowego przypomina, ale nim nie jest.

Istotne jest miejsce, w którym zrzeszona jest hodowla. Przynależenie do odpowiedniego stowarzyszenia wiąże się z koniecznością przestrzegania różnych zasad (np. kotka nie może mieć więcej miotów niż 3 w ciągu 2 lat).

Kot singapurski na fioletowym tle, a także jego wychowanie, opis, charakter i cena
Jaki charakter ma kot singapurski, czyli opis rasy, usposobienie i hodowla

Międzynarodowa federacja World Cat Congress zrzesza 9 organizacji felinologicznych, ale w Polsce działają tylko: FIFe, TICA i WCF. Najczęściej wybierana przez hodowców jest Federation Internationale Féline, której polskim członkiem jest Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia (FPL). W jej skład wchodzi 19 stowarzyszeń i 10 klubów ras.

Rasowy kot ma rodowód. Musi być kilkupokoleniowy i opatrzony odpowiednimi pieczątkami oraz podpisami. Istotny jest wiek kociaka. Młode koty mogą opuścić hodowlę dopiero po tym, jak skończą 12 tygodni. Pseudohodowcy często pozbywają się kociąt jak najszybciej, aby zminimalizować koszty związane z ich utrzymaniem. Kocięta muszą być co najmniej dwa razy odrobaczone i zaszczepione, a także muszą mieć wszczepiony CHIP.

W naszym kraju kota singapurskiego możesz kupić w hodowli:

  • SINGAPORE LOVE*PL
  • SingaLove*PL
  • DOKOcats

Ile kosztuje rasowy kot singapurski?

Cena za każdego kota dobierana jest indywidualnie. Istotna jest linia genów i pochodzenia kociąt, ale w miocie wszystkie maluchy mogą być w innej cenie, ponieważ w różnym stopniu będą wpasowywać się w ramy wzorca rasy. Ważna jest renoma hodowli. Cena zależna jest także od wieku kota, a także jego płci i przeznaczenia. Znaczenie ma to, czy rasa jest łatwo dostępna w kraju.

Kot singapurski nie jest tani. Ta najmniejsza rasa kota jest rzadko spotykana w naszym kraju. Za kocięta tej rasy przeważnie trzeba zapłacić ok. 5500 zł. Cena devon rexa zazwyczaj mieści się w granicy 3000 – 4000 zł. Kot z krótkimi łapkami będzie droższy, ponieważ nie jest dostępny w Polsce. Za granicą kot munchkin kosztuje 1000 – 2000 dolarów, ale przy sprowadzaniu kotka z innego kraju, trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe koszty (np. transport).

Kilkuletni rasowy kot, który z jakiegoś powodu został wyłączony z planu hodowlanego, jest już nieco tańszy. Zwykle jest to kwestia 1000 – 1500 zł. W pseudohodowlach kocięta sprzedawane są różnie. Cena za nie może wynosić zarówno 500 zł, jak i 5000 zł.

Kot singapurski mocno przywiązuje się do człowieka i uwielbia się przytulać. Ten mały kotek polecany jest dla osób starszych, pod warunkiem, że zapewnią mu odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. Kot singapurski lubi się bawić, ale nie jest nadmiernie aktywny. Zazwyczaj nie jest też głośny. Powinien dogadać się ze starszymi dziećmi i zaakceptować inne zwierzęta domowe.

ikona podziel się Przekaż dalej