Charakterystyka rasy – kot Savannah

Co warto wiedzieć o tym kocie?

W początkach tej rasy brały udział koty afrykańskie i domowe. Kot Savannah to hybryda dzikiego serwala i udomowionego mruczka. Po raz pierwszy skrzyżowano te dwa koty w latach 90. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jednak łączenie dwóch osobnych gatunków niesie ze sobą pewne komplikacje. Zazwyczaj kotki okazywały się płodne, ale kocury już nie. Z tego powodu kotki Savannah były kojarzone z innymi domowymi kotami, aż stworzono wystarczająco dużo pokoleń, aby kocur tej rasy był płodny.

Litera „F” i liczba (od 1 do 5) oznacza stopień pokrewieństwa z dzikim serwalem. F1, F2 i F3 to tzw. wczesne generacje, a F4 i F5 tzw. późne generacje. F1 oznacza, że jeden z rodziców był serwal. F2, że jest to drugie pokolenie po serwalu.

Rasa została uznana w 2012 roku. W związku ze zwiększona pulą genową w obrębie rasy obecnie nie zezwala się na kojarzenie kota Savannah z innym kotem domowym. Koty tej rasy można krzyżować jedynie między sobą lub z serwalem. Gdyby jednak doszło do skrzyżowania kota Savannah z przedstawicielem innej rasy, taki miot oznacza się literą „A”. Litera „B” oznacza, że oboje rodziców to Savannah, a litera „C”, że nie tylko rodzice, ale wszyscy dziadkowie są przedstawicielami tej rasy. Jednak tylko koty z oznaczeniem „SBT” (rodzice, dziadkowie i pradziadkowie są Savannah) mogą brać udział w wystawach i otrzymywać tytuły.

Jak wygląda kot Savannah?

Kojarząc te dwa gatunki, próbowano uzyskać wielkość dzikiego kota, ale charakter domowego mruczka. W zależności od stopnia pokrewieństwa z serwalem, koty te będą się różnić między sobą. Kot Savannah jest bardzo duży, a ten z pierwszej generacji może osiągnąć wagę nawet 12 kg, podczas gdy ten z ostatniej jedynie 6 kg. Jednak kocury zawsze są znacznie większe od kotek.

Głowa tego kota jest mała i trójkątna, a jego uszy są duże, zaokrąglone na końcach i wysoko osadzone. Nos powinien być szeroki. Oczy kota Savannah mają kształt migdałów i najczęściej mają zieloną barwę (to o żywszym odcieniu są bardziej pożądane), ale mogą być także złociste, brązowe lub niebieskie. W kącikach oczu powinny być widoczne czarne cętki. Kot Savannah ma długie kończyny (przednie są nieco krótsze od tylnych) zakończone niewielkimi, owalnymi łapkami. Ogon tego kota jest gruby. Powinien zwężać się ku końcowi i być średniej długości. Ma mocny zad i pełną klatkę piersiową, ale wydaje się drobny. Jest bardzo silny, giętki i zwinny.

Kot Savannah ma średniej długości, sztywny i gruby włos okrywowy oraz delikatny podszerstek. Futro tego kota nie jest gęste, ale mocno przylega do ciała. Występuje w kilku umaszczeniach. Może być brązowy tabby, srebrny tabby, czarny (bez jakichkolwiek plamek) i czarny z szarym odcieniem (przypalany). Jego cętki są czarne lub brązowe. Powinny być wyraźne i różnej wielkości. Najmniejsze znajdują się na kończynach i głowie, z kolei z tyłu głowy po barki biegną pręgi.

Ten kot nie jest trudny w pielęgnacji. Zazwyczaj wystarczy wyczesywać go raz na tydzień, a jedynie w okresie linienia warto robić to codziennie. Regularnie należy sprawdzać jego uszy, oczy, zęby i pazury. Warto od małego przyzwyczajać kota do różnych zabiegów pielęgnacyjnych, bo w przeciwnym razie kot może się buntować. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o cenie kota rasy korat.

Charakter kota Savannah – czy te koty mogą być domowe?

Kot Savannah może być trzymany w mieszkaniu, ale lepiej odnajdzie się w domku z ogródkiem i wolierą. W ciągu dnia trzeba poświęcać mu dużo uwagi i aktywnie spędzać z nim czas. Chętnie będzie chodził na spacery na smyczy czy taplał się w wodzie. Nuda sprawi, że zacznie niszczyć wszystko, co wpadnie mu pod łapy. W krótkim czasie potrafi zdemolować całe mieszkanie.

Jest bardzo inteligentny. Potrafi otwierać drzwi szafek czy lodówkę. Ma skłonności do ucieczek, dlatego należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia okien oraz woliery. Potrafi pokonać nawet bardzo wysokie ogrodzenie, dlatego nie należy puszczać go samego na ogród. W chwilach radości biega i wysoko skacze (nawet ponad 2 m!).

Ten wesoły kotek jest niezwykle przywiązany do swojego właściciela. Podąża za nim krok w krok i chętnie towarzyszy opiekunowi przy wszelkich pracach domowych. Kot Savannah przypomina chwilami psa. Potrafi zarówno aportować, jak i wyczekiwać pod drzwiami na swojego właściciela. Nie jest typem kota, która będzie wskakiwał na kolana, ale chętnie będzie spał z człowiekiem w łóżku. Lubi miauczeć i domagać się zainteresowania ze strony opiekuna. Źle znosi rozłąkę.

Kot savannah na białym tle, a także cena kociąt, hodowla i charakter kota
Jaki charakter ma kot savannah, czyli co warto wiedzieć o kotach tej rasy

Na ogół kot Savannah nie ma w sobie agresji. Ma przyjazny charakter i akceptuje zarówno inne koty, jak i psy. Jednak nie nadaje się dla dzieci, ponieważ jest bardzo duży i silny, przez co łatwo może zrobić im krzywdę. Nie jest też najlepszym pomysłem dla osoby starszej, ponieważ wtedy jego żywiołowy temperament może okazać się problematyczny. Kot Savannah potrzebuje odpowiedzialnego opiekuna, który zadba o jego socjalizację. Od małego powinien być przyzwyczajany do kontaktu z człowiekiem i innymi zwierzętami oraz do różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nieco dziksze będę koty z pokolenia F1 i F2.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Legalna hodowla a pseudohodowla – opinie, cena, informacje

Czy w Polsce istnieje hodowla kota Savannah?

Tak, choć jest ich niewiele. Kot Savannah nie jest popularny, ale warto wiedzieć, jak rozpoznać pseudohodowlę. Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę nie tylko na cenę czy zdjęcia, ale także na opis. Jeśli kotek jest w tzw. typie rasy, oznacza to, że nie jest on rasowy, a jego charakter może znacznie odbiegać od tego zapisanego we wzorcu.

Opis powinien zawierać informacje o sprzedawanym kociaku (data urodzenia, charakter, umaszczenie, rodzice, a przypadku tej rasy także stopień pokrewieństwa z serwalem). Ważne jest także to, gdzie przynależy dana hodowla. W Polsce funkcjonują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, TICA i WCF. Choć to pierwsza z nich jest najbardziej znana, to jednak nie uznaje tej rasy. Wzorzec kota Savannah zaakceptowany został przez organizację TICA. Legalna hodowla powinna przynależeć właśnie do niej.

Istotny jest wiek wydawanego kociaka. Kot musi mieć co najmniej 12 tygodni. Do tego czasu powinien być dwa razy odrobaczony i dwa razy zaszczepiony, a także mieć wszczepiony CHIP. Wszystkie rasowe kocięta otrzymują rodowód (bez względu na liczbę kociąt w miocie oraz ich stopień wpasowania w ramy wzorca).

Ile kosztuje kot Savannah?

Rasowe kocięta nigdy nie są tanie. Jednak to, ile dany kot kosztuje, zależy od kilku czynników. Znaczenie ma to, czy mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Istotne jest, czyje geny przekazuje. W przypadku kota Savannah znaczenie ma stopień pokrewieństwa z serwalem. Ważna jest renoma hodowli, jak i dostępność rasy w kraju. Koty sprowadzane zza granicy są droższe, ponieważ dochodzą różne koszty (np. za transport).

Zazwyczaj rasowy kot kosztuje od 3000 do 5000 zł. Kot birmański, kot kartuski i cornish rex najczęściej mieszczą się w tym przedziale, choć czasami można je kupić także za 6000 zł. Cena kota Savannah jest większa. Przeważnie waha się od 3500 do 10000 zł, ale niektóre osobniki mogą kosztować nawet 20000 zł (aktualizacja cen: lipiec 2021). Cena za rasowe koty nie powinna być zbyt mała. Tylko pseudohodowcy sprzedają kocięta za 500 – 1500 zł.

W Polsce hodowla kota Savannah nie jest popularna, ale istnieje możliwość jego zakupu. Jednak nie jest to kot dla wszystkich. Charakter i wielkość kota Savannah w dużej mierze zależy od pokolenia i stopnia pokrewieństwa z serwalem. Dziksze i większe będą te pokolenia oznaczone symbolem F1 i F2. Choć niższa cena może kusić, warto zakupić kota z legalnego miejsca. Opinie o danej hodowli możesz znaleźć na grupie miłośników rasy na Facebooku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny