Charakterystyka rasy – kot pixie-bob


Do powstania rasy przyczyniła się Carol Ann Brewer, która ocaliła kocura o krótkim ogonie. Kocięta po nim miały ciekawe umaszczenie, więc właścicielka zostawiła sobie jednego kociaka. Była nim kotka, którą nazwała Pixie, a od której podchodzi nazwa rasy. Carol Ann odnalazła podobne koty i zwróciła się do organizacji felinologicznej TICA o zarejestrowanie rasy. Ostatecznie kot pixie-bob został uznany w 1998 roku. W rasie dopuszcza się polidaktylie.

Pixie-bob to kot średnich rozmiarów, ale niektóre osobniki mogą być większe. Zwykle kotka tej rasy waży 3-5 kg, a kocur 5-8 kg. Ten kot sprawia wrażenie masywnego i krzepkiego. Jego kończyny są długie (tylne dłuższe od przednich), a łapy duże. Ogon tego kota nie może być krótszy niż 5 cm ani pełny.

Ten domowy kot przypomina dzikiego rysia rudego i często jest do niego porównywany. Pixie-bob może być krótkowłosy, a wtedy jego futro jest krótkie, wełniste i trochę odstające. Przy odmianie długowłosej jego włos nie może być dłuższy niż 5 cm i powinien nieco przylegać do ciała oraz być w miarę miękki. W rasie dopuszczalne są wszystkie odcienie cętek. Najbardziej pożądane kolory tła są od płowego do rudo-brązowego.

Kot pixie-bob jest łatwy w pielęgnacji. Odmiana krótkowłosa może być szczotkowana raz na tydzień, a długowłosa powinna być wyczesywana co kilka dni. Należy kontrolować stan jego uszu, oczu i zębów. Pazurki trzeba przycinać mniej więcej co 3 tygodnie. Raz w tygodniu warto podawać kotu smalec z gęsi lub kaczki, aby zapobiec tworzeniu się kul włosowych w przewodzie pokarmowym.

Jaki charakter ma kot pixie-bob?

Jest to łagodny kotek, który lubi się przytulać. Przywiązuje się do całej rodziny i lubi przebywać blisko człowieka. Pixie-bob jest ciekawski, więc chętnie obserwuje swoich opiekunów przy codziennych obowiązkach. Powinien być dobrym kompanem zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych. Zazwyczaj z zainteresowaniem wita gości.

Pixie-bob ma zrównoważone usposobienie. Lubi się bawić zarówno z człowiekiem, jak i sam. W ciągu dnia należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. To silny kot, który chętnie się wspina, więc warto dać mu wysoki i solidny drapak. To towarzyski kot, ale może zostać sam w domu, jeśli będzie miał zapewnione jakieś zajęcie. W tym celu dobrze sprawdzają się zabawki interaktywne, ale też odsłonięte okno.

Ten przyjazny kot powinien zaakceptować inne koty oraz psy, ale warto zapoznawać je ze sobą za pomocą metody tzw. socjalizacja z izolacją. Pixie-bob rzadko miauczy, ale często wydaje z siebie różne inne dźwięki, jak np. ćwierkanie czy gruchanie. Jest inteligentny i szybko się uczy. Można wychodzić z nim na spacery na szelkach, ale zazwyczaj ten kot lubi domowe zacisze i nie próbuje wymykać się z mieszkania. Jeśli planujesz kupić kociaka, sprawdź także ten artykuł z polecanymi imionami dla kota.

Chcesz zadbać o odpowiednie nawodnienie swojego kota?

Niskokaloryczne i bezzbożowe smakołyki Inaba Churu są nie tylko niezwykle apetyczne, ale także stanowią dodatkową porcję wody dla kotów mało pijących.

Sprawdź!

Hodowla kotów – informacje, cena

Warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać przez pseudohodowcę. W ogłoszeniu powinny znajdować się informacje o sprzedawanym kocie (data urodzenia, usposobienie, umaszczenie, rodzice, badania etc.) i o samej hodowli. Istotne jest to, do jakiego stowarzyszenia przynależy hodowla. Przy wyborze kota sprawdź, czy ma kilkupokoleniowy rodowód, ponieważ każdy rasowy kot ma taki dokument. Rodowód musi być opatrzony odpowiednimi pieczątkami, podpisami, znakiem wodnym i wytłoczeniami.

Kocie Pixie Bob o burej sierści i krótkim ogonie oraz cena za kocięta do hodowli i do domu
Kot rasy Pixie Bob krok po kroku, czyli informacje o pochodzeniu, charakterystyka i pielęgnacja

Kocięta, które zostają wydane do nowego domu, muszą być 2-3 razy zaszczepione i 2-3 odrobaczone. Obowiązkowo muszą mieć wszczepiony CHIP. Nie mogą opuścić hodowli przed ukończeniem 12 tygodni. Część hodowców wydaje kocięta dopiero po zabiegu kastracji i okresie rekonwalescencji.

Ostateczna cena za kota zależy od kilku czynników. Znaczenie ma stopień wpasowania w ramy wzorca rasy przez kota. Istotna jest linia genów, a także tytuły rodziców. Na cenę wpływa wiek, płeć i przeznaczenie kotka. Ważna jest renoma hodowli, ale znaczenie ma również to, czy rasa jest ogólnodostępna w kraju.

W Polsce nie ma hodowli kota rasy pixie-bob. Najczęściej hodowany jest w Stanach Zjednoczonych, ale można kupić go także w Wielkiej Brytanii. Jego cena waha się od 2500 do 4500 zł. LaPerm kosztuje ok. 600 – 1200 euro, a amerykański bobtail 900 – 1200 euro. Obie rasy, podobnie jak pixie-bob, nie są dostępne w naszym kraju. Przy sprowadzaniu kociaka zza granicy należy doliczyć także dodatkowe koszty m.in. za transport.

Kot pixie-bob ma spokojny charakter. Jest ciekawski, inteligentny i łagodny. Lubi się wspinać i obserwować otoczenie z góry. Nadaje się jako towarzysz dla dzieci. Zazwyczaj nie ma nic przeciwko innym kotom. Ten towarzyski kotek lubi pieszczoty i przebywanie blisko człowieka, ale może też zostawać sam w domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny