Jak ocenić apetyt kota?

Na początek przyjrzyj się dokładnie temu, co i w jakich ilościach oraz o jakich porach otrzymuje do jedzenia Twój kot. Czy dostaje posiłki odpowiedniej wielości? Ile w jego diecie jest przysmaków? Jaki model żywienia stosujesz? Ważny może okazać się także rodzaj miski, czy jej położenie!

Zacznijmy jednak od początku. Pierwszym krokiem powinno być wyliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego Twojego pupila. Wiedząc, ile kalorii powinien otrzymywać w ciągu dnia, zastanów się, czy otrzymuje ich zbyt mało, czy jednak zbyt dużo.

Następnie przeanalizuj, ile posiłków oferujesz swojemu kotu. W naturze zwierzęta zjadają nawet kilkanaście niewielkich posiłków w ciągu dnia, dlatego koci opiekun powinien zapewnić swojemu pupilowi minimum 4-5 porcji jedzenia w ciągu dnia. Co ważne, Twój kot może być głodny także w nocy!

Kolejnym krokiem jest zastanowienie się nad tym, w czym oraz gdzie oferujesz kotu posiłki. Zbyt wysokie brzegi misek przeszkadzają wrażliwym kotom, a plastikowe naczynia mogą zmieniać smak karmy. Miski metalowe bywają hałaśliwe, a te zbyt lekkie uciekają przed kocim pyszczkiem. Kot nie lubi także jeść i pić w tym samym miejscu, dlatego łączone miski na karmę i wodę nie są najlepszym pomysłem. Nie ustawiaj jedzenia kota w rogu lub zbyt blisko ściany. Twój pupil powinien móc podejść do niej z każdej strony i jeść bez poczucia zagrożenia.

Kot niejadek — skąd biorą się wybredne koty?

Opowieści o wybrednych kotach to wręcz nagminny temat w gabinetach weterynaryjnych (i nie tylko). Z moich obserwacji wynika jednak, że część problemów jest związana z brakiem świadomości opiekunów dotyczących żywienia oraz zachowania kotów.

Zacznijmy od tego, że niejadkiem nie jest kot, który je małe porcje karmy kilka razy w ciągu dnia. W naturze zwierzęta te jedzą nawet kilkanaście niewielkich posiłków w dzień oraz w nocy. Jednorazowo koty zjadają zwykle mało, gdyż mają niewielkie żołądki, a w naturze żywią się niewielkimi ofiarami, które zapewniają im 30-70 kalorii na raz.

Powodów kociej wybredności jest całkiem sporo, dlatego zastanów się, czy nie przekarmiasz kota lub nie podajesz mu zbyt dużej ilości smaczków. Być może Twój pupil po prostu nie ma już apetytu, bo i tak je zbyt dużo? Jaką karmę oferujesz kotu i w jaki sposób podszedłeś do jej zmiany? Nie wszystkie koty chcą podążać za “trendami” i jeść to, co ich opiekunowie uważają za najzdrowsze. Warto przekonywać koty do dobrej jakościowo karmy, ale nie wolno ich głodzić! Zwykle koty lubią próbować nowych smaków, ale część zwierząt prezentuje zachowania neofobowe i woli nie próbować nowych pokarmów. U takich osobników zmiana jedzenia musi odbywać się stopniowo, a opiekun musi podejść do tematu z wiedzą, cierpliwością oraz rozsądkiem.

Problemem może być także schemat karmienia. Zostawianie kotu miski z karmą, która jest dostępna przez cały dzień, nie zawsze się sprawdza. Część kotów się przejada, a inne tracą zainteresowanie stale dostępnym jedzeniem. Twój kot potrzebuje namiastki polowania i poczucia “zdobywania” pokarmu. Lepiej podawać pokarm z czasowym dostępem. Połóż miskę z karmą i zabierz ją po 15-20 minutach.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Zwróć także uwagę, że jeśli próbowałeś podawać swojemu kociakowi sporo różnych pokarmów, chcąc sprawdzić, które będzie preferował, mogłeś dać mu poczucie, że zawsze będziesz to robił.

Kiedy zadzwonić do weterynarza? Jeśli Twój kot nagle staje się bardzo wybredny po tym, jak wcześniej nie przejawiał takiego zachowania lub wydaje się, że traci na wadze. Czasami zachowanie, które wydaje się wybredne, może być spowodowane przyczynami medycznymi, takimi jak problemy z zębami, zaburzenia trawienia lub kule włosowe. Sprawdź także ten artykuł a poradami, czym karmić kota, a czego unikać.

Kot łakomczuch – skąd się biorą głodomory?

Inną stroną kociego apetytu jest nadmierny apetyt. Tutaj znów warto się zastanowić co kot je. Czy jego karma jest dobrej jakości i zaspokaja jego potrzeby? Czy może dostarczasz mu zbyt mało kalorii?

Fizjologicznie większy apetyt jest domeną kotów rosnących, czy kotek ciężarnych lub w okresie laktacji. Łapczywe spożywanie posiłków może być jednak związane z:

  • konkurencją z kilkoma zwierzętami w domu,
  • brakiem regularności w podawaniu posiłków przez opiekuna,
  • niedoborami żywieniowymi lub chorobami.

Zanim zastosujesz metody spowalniające jedzenie, udaj się do lekarza weterynarii, by wykluczyć u swojego pupila różne problemy np. choroby endokrynologiczne.

W celu zmniejszenia prędkości spożywania jedzenia przez swojego kota możesz zastosować:

  • miski spowalniające jedzenie,
  • zabawki np. kula smakula,
  • maty węchowe, a także karmienie z ręki.

Pamiętaj, że w przypadku łapczywych kociaków bardzo ważne jest zapewnienie im spokoju w trakcie posiłków oraz trzymanie się stałych pór karmienia. Sposobem rozwiązanie problemu może być również podawanie mniejszych ilości jedzenia w kilku posiłkach w ciągu dnia. Jeżeli masz w domu więcej zwierząt, staraj się karmić je osobno, by nie konkurowały o zasoby. Kot “głodomór” może wyjadać karmę z miski innych zwierząt, które będą odczuwały stres.

Zarówno wybredność, jak i zbyt łapczywe jedzenie to problem. Można sobie jednak z nim poradzić! Najważniejsze jest sprawdzenie stanu zdrowia kota, a następnie wdrożenie właściwego postępowania dietetycznego oraz behawioralnego.

ikona podziel się Przekaż dalej