Krótka charakterystyka rasy – kot nebelung

Nebelung - jaki charakter ma ten kot?

Kot nebelung bardzo mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Jest czuły nie tylko dla niego, ale i dla wszystkich domowników. Do obcych zachowuje dystans i jest nieśmiały, ale wystarczy dać mu trochę czasu, aby się do nich przekonał. Źle znosi samotność. Najchętniej przez cały czas przebywałby ze swoim opiekunem, ale dobrze czuje się też w towarzystwie innych kotów, ale o podobnym temperamencie. Zazwyczaj bez problemu akceptuje także psy, ale głównie te niehałaśliwe.

Ten kot ceni sobie cisze i spokój. Choć uwielbia się bawić i w ciągu dnia potrzebuje ruchu tak samo, jak inne koty, to jednak przez większość czasu jest spokojny. Nie odnajdzie się w gwarnym miejscu, dlatego nie jest polecany do domu z małymi dziećmi. Nadaje się dla osoby starszej, która wiedzie spokojne życie.

Ma cichy i melodyjny głosik, ale na ogół nie jest gadatliwy. Nie ma skłonności do ucieczek, ponieważ najlepiej czuje się w miejscu, które już zna, a zamiast przygód woli spokój. Warto jednak zadbać o zabezpieczenie balkonu oraz okien. Nie lubi zmian, więc może potrzebować czasu, aby odnaleźć się po przeprowadzce.

Jak wygląda kot nebelung?

Rasa narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Kot nebelung jest spokrewniony z kotem rosyjskim niebieskim, ale osobniki, które zapoczątkowały rasę, urodziły się z dachowej kotki i przypominającego turecką angorę kocura. Organizacje TICA i WCF zezwalają na to, żeby krzyżować te koty z kotem rosyjskim niebieskim w celu zwiększa puli genetycznej. Rasa nie została uznana przez FIFe.

Jest to długowłosy kot średniej wielkości. Waga przedstawicieli tej rasy waha się od 3 do 6 kg. Dopuszczalne jest tylko jedno umaszczenie. Kot nebelung ma jedwabistą i gęstą sierść w kolorze niebieskim ze srebrnym połyskiem. Młode osobniki mają żółto-zielone oczy, ale później stają się intensywnie zielone.

Mimo długiej sierści pielęgnacja tego kota nie jest czasochłonna. Jego włos nie ma tendencji do kołtunienia się. Warto jednak wyczesywać go raz lub dwa razy w tygodniu, aby zmniejszyć ilość włosów zjadanych przez niego podczas mycia. W okresie linienia warto szczotkować kotka codziennie. Należy kontrolować stan jego uszu, oczu, zębów i pazurków. Ten kot w miarę dobrze znosi niskie temperatury. Rasa uchodzi za zdrową. Średnia długość życia nebelunga to 14-16 lat.

Kot ten ma ciało muskularne i długie, ale porusza się z gracją. Jego ogon jest długi, mocno owłosiony i szeroki u nasady i nieco zaokrąglony na końcu. Kończyny nebelunga są długie, a łapy owalne. Jego głowa powinna być nieco spłaszczona, ale czoło i nos muszą tworzyć kąt wypukły. Oczy mają kształt migdałów i są szeroko zostawione. Uszy tego kota są duże, skierowane do przodu i zaokrąglone na końcach. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat charakteru i hodowli kota balijskiego?

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Co warto wiedzieć o hodowli rasowych kotów?

Zdjęcia, cena czy opis kota nebelunga – na co zwrócić uwagę w ogłoszeniu?

W każdej rasie można natknąć się na pseudohodowlę. Choć rzadko zdarza się to w tych mało znanych rasach, warto wiedzieć, jak ją rozpoznać i nie dać się oszukać. Pseudohodowcy stosują różne chwyty marketingowe, aby zamydlić oczy potencjalnych klientów.

Zdjęcia przykuwają wzrok, ale tak naprawdę nie można sugerować się tylko nimi. Czasami hodowcy, którzy dbają o swoje koty, nie potrafią wykonać dobrego zdjęcia, a czasami widoczne na nich warunki życia znacznie odbiegają od rzeczywistości. Najważniejszy jest opis. W ogłoszeniu powinny znajdować się informacje o sprzedanym kocie (wiek, charakter, umaszczenie, badania, rodzice etc.) oraz o samej hodowli.

Kot nebelung na trawniku, a także jego wychowanie, opis, charakter i cena
Jaki charakter ma kot nebelung, czyli opis rasy, usposobienie i hodowla

Kocięta mogą opuścić hodowlę, jak skończą 12 tygodni. Muszą być dwa raz odrobaczone oraz dwa razy zaszczepione (trzy, jeśli ich pobyt w hodowli się przedłużył np. przez kastrację). Obowiązkowo każdy kociak ma wszczepiany CHIP, a jego numer zamieszczony jest na rodowodzie.

Hodowla powinna należeć do odpowiedniego stowarzyszenia, ponieważ wiąże się to z koniecznością przestrzegania przez hodowcę różnych przepisów. W naszym kraju działają trzy organizacja felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. Pierwsza z nich jest najczęściej wybierana przez hodowców, ale nie każda rasa (jak np. kot nebelung) została przez nią uznana.

Ile kosztuje rasowy kociak nebelung?

Kwota za każdego kota z miotu może być inna, ponieważ mogą w różnym stopniu wpasowywać się w ramy wzorca rasy. Znaczenie ma to, czyje geny przekazują. Istotna jest renoma hodowli, a także dostępność rasy w kraju. Ważny jest wiek sprzedawanego kota. Dorosłego osobniki zwykle sprzedawane są za ok. 1000 – 1500 zł.

Kot nebelung nie jest popularną rasą, ale w Polsce istnieje kilka hodowli tych kotów. Jego cena waga się od 2000 do 5000 zł. Devon rex kosztuje ok. 3000 – 4000 zł. Z kolei kot z krótkimi łapkami nie jest dostępny w naszym kraju. Jedyna hodowla tych kotów zakończyła swoją działalność w 2018 roku. Kot munchkin za granicą kosztuje od 1000 do 2000 dolarów, ale sprowadzając kota zza granicy, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami m.in. za transport.

Niektórzy pseudohodowcy sprzedają kocięta za ok. 500 – 1500 zł, ponieważ w ten sposób chcą się ich szybko pozbyć i zmniejszyć koszt związane z ich utrzymaniem. Takie koty zwykle oddawane są, gdy mają 6-8 tygodni, do tego nie mają szczepień, a nowy właściciel nie otrzymuje ich rodowodu. Z kolei inni pseudohodowcy zapewniają, że ich kocięta są wyjątkowe i próbują sprzedać je za ok. 4000 – 5000 zł.

Kot nebelung jest bardzo czuły i uwielbia pieszczoty. Mocno przywiązuje się do właściciela i źle znosi długą rozłąkę. Dobrze dogaduje się z innymi kotami oraz psa o spokojnym usposobieniu. Na ogół jest cichy i spokojny, ale w ciągu dnia należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Jest łakomczuchem, więc należy pilnować jego diety, aby nie doprowadzić do nadwagi. Ten kot szczególnie polecany jest dla osób starszych.

ikona podziel się Przekaż dalej