Charakterystyka rasy – kot munchkin

Jaki charakter ma kot tej rasy?


Mogłoby się wydawać, że skoro ma krótkie łapki, to jest bardzo spokojnym kotkiem. Nic bardziej mylnego! Kot munchkin uwielbia zabawę oraz polowanie. Nie jest tak skoczny, jak koty z dłuższymi nogami, ale za to szybko biega i nigdy nie przepuści okazji, aby się pobawić. Jednak po całym tym szaleństwie lubi sobie odpocząć.

Jest inteligentny. Można nauczyć go różnych sztuczek. Łatwo przyzwyczaja się do zmian i szybko akceptuje obcych. Kot munchkin może podróżować. Powinien chętnie chodzić na szelkach, jeśli zostanie do nich przyzwyczajony. Zazwyczaj nie ma skłonności do ucieczek, ale podróżujący munchkin może zacząć nudzić się w domu i będzie próbował się wymknąć, aby zbadać otaczające go terytorium. Kotek ten nie może być wychodzący, ponieważ sam nie poradzi sobie na dworze.

Kot munchkin jest przede wszystkim wielkim pieszczochem. Ten wesoły kotek jest bardzo czuły wobec swojego właściciela i domaga się pieszczot. Uwielbia być głaskany. Najchętniej w ogóle nie schodziłby z kolan człowieka. Lubi też spać razem z nim w łóżku. Jest przyjaźnie nastawiony do innych. Powinien zaakceptować inne zwierzęta mieszkające w domu. Nadaje się dla dzieci, ale należy stale nadzorować to, czy dzieci obchodzą się z nim w odpowiedni sposób. Munchkin jest towarzyskim kotem, który źle znosi samotność. Jeśli planujesz zakup kota, sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla kota krok po kroku.

Kot munchkin - opis, pielęgnacja sierści i choroby – co warto wiedzieć?

Munchkin to młoda rasa kota. W stanie Luizjana w latach 90. XX wieku urodziła się kotka, która miała krótkie łapki. Później przekazał tę cechę swojemu potomstwu. Odpowiadający za to gen okazał się dominujący. W 1994 roku organizacja TICA (The International Cat Association) oficjalnie uznała rasę, ale najbardziej znana Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFe do dziś się na to nie zdecydowała.

W tej rasie dochodzi do dużej śmiertelności płodów. Zwykle powodem tego jest skrzyżowanie dwóch kotów o krótkich nogach. Kot munchkin może być kojarzony tylko z kotem o nogach normalnej długości. Zaczęły pojawiać się krzyżówki munchkina z innymi rasami kotów. Kocięta z takich skojarzeń mają krótkie łapki, ale przypominają rasę, z którą munchkin został połączony. Napoleon to krzyżówka z kotem perskim, a Bambino ze sfinksem.

Średnia długość życia kota tej rasy to ok. 15 lat. Lordoza to schorzenie, które zdarza się u kotów tej rasy częściej niż u innych. Kocięta z takim schorzeniem przeważnie nie dożywają 12 tygodni. Munchkin może żyć, jeśli cierpi jedynie na łagodną postać lordozy, ale podczas wysiłku fizycznego mogą pojawić się duszności. Niekiedy koty tej rasy cierpią także na silne bóle reumatyczne.

Jest to kot średniej wielkości. Kocur powinien ważyć 3-4 kg, a kotka 2-3 kg. Kot munchkin określany jest jako „kot-jamnik”. Nie jest on atletycznej budowy. Jego oczy są w kształcie migdałów, a uszy są szerokie u podstawy i lekko zaokrąglone na końcach. Głowa tego kota ma zaokrąglone kontury i jest proporcjonalna do ciała.

Kot munchkin biały podczas spaceru na tle zieleni, a także jego charakter i hodowla
Jaki charakter ma kot munchkin i co warto wiedzieć o jego wychowaniu
Karma wspierająca zdrową skórę i sierść kota na wiosnę

Można oczywiście ograć kwestią odpowiedzialnej pielęgnacji, składników diety, niezbędnego żywienia w trosce o szatę. Tutaj prosiłabym o prezentację karmy suchej Brit Care Haircare dla kotów.

Dowiedz się więcej!

Munchkin występuje w różnych umaszczeniach. Niedopuszczalna jest tylko maść bursztynowa (i też jasnobursztynowa), ponieważ ta występuje jedynie u kotów norweskich leśnych. W tej rasie dopuszczalne są wszystkie kolory oczu. Ten kot może być krótkowłosy lub długowłosy. W przypadku pierwszej odmian włos wierzchni kota jest pluszowy, krótki i lśniący, a podszerstek umiarkowanie gęsty. Jego pielęgnacja nie jest czasochłonna. Wystarczy wyczesywać go raz na tydzień, a tylko w okresie linienia (wiosna, jesień) warto robić to nieco częściej. Długowłosy munchkin ma delikatny kołnierz i sierść jedwabistą w dotyku. Jego włosy mogą się kołtunić, dlatego warto szczotkować go regularnie. Należy także sprawdzać stan jego uszy, oczy, zębów i pazurów.

Hodowla rasowych kotów munchkin – sprzedaż, cena, opinie

Ile kosztuje kot z krótkimi nogami?

Cena za rasowe koty nie jest odgórnie ustalona, ale na ogół kocięta nie są tanie. Ostateczna kwota zależy od tego, w jakim stopniu zwierzak wpasowuje się w ramy wzorca, więc tak naprawdę wszystkie kocięta z miotu mogą być w różnych cenach. Znaczenie ma także renoma hodowli. Istotne jest, czy rasa jest ogólnodostępna w kraju. Na cenę ma wpływ to, z jakiej linii genów wywodzi się kociak. Ważny jest również wiek kota.

W Polsce cena za rasowego kota waha się od 2000 do 4000 zł. Kot burmski kosztuje zazwyczaj 3000 – 3500 zł. Jednak kot munchkin nie jest dostępny w naszym kraju. Jedyna hodowla tej rasy zakończyła swoją działalność w 2018 roku. Za granicą kot munchkin kosztuje 1000 – 2000 dolarów. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że sprawdzenie kota z innego kraju wiąże się z dodatkowymi kosztami (m.in. za transport).

Dorosłe osobniki nie są tak drogie, jak kocięta. Zwykle są to koty, które z jakiegoś powodu zostały wyłączone z planu hodowlanego, a hodowca nie może pozwolić sobie na ich zatrzymanie. Wtedy jest to kwestia 1000 – 1500 zł.

Pseudohodowle działają nieco inaczej. Niektórzy wystawiają kocięta na sprzedaż drożej, ale zwykle to właśnie niską ceną chcą zachęcić do zakupu kociaka. Z racji tego, że kotki rozmnażane są przez cały czas (po urodzeniu kociąt kotka może ponownie dostać rujkę i zajść w ciążę), mają dużo kociaków. Wolą sprzedać je tanio, ale szybko. Zwykle oddają je do nowych domów, gdy te mają 6-8 tygodni, aby zmniejszyć koszty związane z ich utrzymaniem. Cena kotka z pseudohodowli to kwestia 500 – 1500 zł.

Legalna a nielegalna sprzedaż kota munchkin – po czym poznać pseudohodowlę?

Cena nie jest jedyny wyznacznikiem tego, czy mamy do czynienia w legalną hodowlą. Niektóre kocięta mogą być sprzedane taniej. Zwykle dotyczy to osobników, które nie wpasowują się w ramy wzorca rasy i są już nieco starsze. A niekiedy to pseudohodowcy próbują wmówić, że posiadają wyjątkowe kocięta, za które należy zapłacić 5000 zł.

Podczas przeglądać ogłoszeń, w oczy rzucają się także zdjęcia. Warto wiedzieć, że wcale nie muszą przedstawiać warunków, w jakich na co dzień żyją koty. Odpowiedni kadr może sprawić, że kotek będzie wyglądał na zadbanego i zdrowego. Jednak można to zweryfikować jedynie podczas spotkania w hodowli. Kotek może zostać wydany, gdy będzie mieć 12 tygodni. Musi być dwa razy odrobaczony, dwa razy zaszczepiony i musi mieć wszczepiony CHIP. Każdy kotek z miotu otrzymuje kilkupokoleniowy rodowód, nawet jeśli kot odbiega nieco od wzorca.

Szczególną uwagę należy zwrócić na nagłówek i opis. Kotek nie może być w tzw. typie rasy. Oznacza to, że nie jest rasowy, a tylko go przypomina. W opisie powinny znajdować się informacje o sprzedawanym kotku (m.in. data urodzenia, charakter, umaszczenie, rodzice) i o hodowli, z jakiej pochodzi. W Polsce działają trzy organizacje felinologiczne: FIFe, TICA i WCF. Stowarzyszenie, do którego należy hodowla, powinno być zrzeszone w jednej z nich.

Kot munchkin to wesoły i towarzyski kotek. Uwielbia pieszczoty i zabawę. Mimo krótkich nóżek należy dbać o to, aby w ciągu dnia miał odpowiednią dawkę ruchu. Nadaje się zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Nie jest trudny w pielęgnacji. Rasa nie jest uznana przez organizację FIFe, ale uznaje ją TICA. W Polsce nie istnieje hodowla tych kotów, dlatego trzeba sprowadzić go z zagranicy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny