Pochodzenie, charakter, wygląd – jaki jest kot Minskin?

Jest to kot o krótkich nogach, który ma większą warstwę kaszmirowego futerka na punktach (masce, nogach, ogonie, uszach), a mniejszą na brzuchu, szyi i grzbiecie. Kot Minskin jest mały lub średni z dużymi uszami szerokimi u podstawy oraz okrągłymi i dużymi oczami. Powinien być szczupły, ale dobrze umięśniony. Kot Minskin nazywany jest też Teddy Rex.

Ten kot został wyhodowany przez Paula McSorleya w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 90. XX wieku. Rasa powstała w wyniku pewnych krzyżówek. Na początku został połączony kot munchkin i sfinks. Po tym pierwszym potomek odziedziczył krótkie łapki, a po tym drugim brak sierści. Taka krzyżówka została nazwana Bambino. Paul McSorley nie poprzestał na tym i włączył do krzyżówki kota burmskiego oraz devon rexa. Pierwszy Minskin urodził się w 2000 roku, a parę lat później organizacja TICA (The International Cat Association) zdecydowała się na uznanie rasy.

Pomimo tylu krzyżówek, kot Minskin okazał się zdrową rasą. Jego pielęgnacja nie jest trudna, ale należy pamiętać o tym, że szybko marznie, więc wychodząc z nim na dwór w chłodny dzień, kot powinien mieć założone specjalne ubranko. W domu należy unikać przeciągów. Kot Minskin nie może przebywać zbyt długo na słońcu, ponieważ może doznać poparzenia słonecznego. W przypadku tej rasy niezbędne są regularne kąpiele, dlatego warto szybko przyzwyczajać Minskina do takich zabiegów pielęgnacyjnych. Zazwyczaj nie gubi sierści.

Minskin jest niezwykle czuły i ciekawski. Ten wesoły kotek jest łagodny wobec ludzi i innych zwierząt. Może mieszkać zarówno z dziećmi, jak i z osobą starszą. Najważniejsze jest to, aby poświęcać mu czas, ponieważ ten kot potrzebuje stałego kontaktu z opiekunem, do którego się przywiązał. Minskin to towarzyski kotek, który bardzo szybko akceptuje nowych gości. Mimo krótkich nóżek ten kot lubi się bawić, więc nie należy zapominać o wspólnych zabawach. Nie jest rozgadany. Na co dzień to spokojny i cichy kotek.

Kot Minskin a hodowla rasowych kotów – opinie

Kot Minskin jest rzadko spotykanym kotem w Europie. Hodowle tej rasy istnieją głównie w Stanach Zjednoczonych. Decydując się na jakiegokolwiek rasowego kota, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze hodowli.

Kocięta opuszczają hodowlę dopiero po skończeniu 12 tygodni. Do tego czasu muszą być 2-3 razy odrobaczone i 2-3 razy zaszczepione. Każdy kociak ma wszczepiany pod skórę CHIP. Część hodowców decyduje się na wykastrowanie kociąt przed oddaniem ich do nowego domu. W takim wypadku kotek zostaje w hodowli o 2-4 tygodnie dłużej, aby został poddany zabiegowi i przeszedł okres rekonwalescencji. Z racji tego, że zdjęcia nie zawsze przedstawiają rzeczywiste warunki, w jakich żyją koty, warto odwiedzić wybraną hodowlę.

Ważne jest to, gdzie jest zrzeszona hodowla. W Polsce obowiązują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. Za granicą można kupić koty z hodowli przynależących do innych organizacji, ale należy upewnić się, że są częścią WCC. Każdy rasowy kotek posiada kilkupokoleniowy rodowód opatrzony niezbędnymi pieczątkami, podpisami, znakiem wodnym i wytłoczeniem.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kocię rasy Minskin, a także informacje o rasie, pielęgnacja, pochodzenie, cena kociaków z rodowodem
Kot rasy Minskin krok po kroku, czyli informacje o rasie: opis, usposobienie, pielęgnacja, wygląd oraz pochodzenie, historia i zastosowanie kota

Koty, które wyjeżdżają za granicę, pozostają w hodowli dłużej, ponieważ muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Takie szczepienie jest możliwe od 3. miesiąca życia i jest ważne dopiero po upływie 21 dni. Niezbędny jest także paszport z poświadczeniem weterynarza o ważności szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz CHIP. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o rasach kotów bez sierści.

Kot Minskin - jaka jest cena za rasowe kocięta?

Jest to kwestia indywidualna. Hodowca sam ustala cenę, za jaką sprzedaje swoje kocięta. Każdy kociak z miotu może kosztować inaczej, ponieważ w różnym stopniu mogą wpasowywać się w ramy wzorca rasy. Znaczenie mają także: renoma hodowli, linia genów, osiągnięcia rodziców, wiek, płeć i przeznaczenie kotka. W pseudohodowlach koty sprzedawane są zarówno za 500 – 1500 zł, jak i za 5000 zł, dlatego cena nie jest jedynym wyznacznikiem legalności hodowli.

Kot hawański nie został uznany przez organizację FIFe za odrębną rasę, a tylko za kota orientalnego krótkowłosego o brązowym umaszczeniu. Jego cena to kwestia ok. 2500 – 3000 zł. Kot burmski kosztuje ok. 3000 – 3500 zł. Kot munchkin dostępny jest za granicą w cenie ok. 1000 – 2000 dolarów. Za kota rasy Minskin trzeba zapłacić podobnie.

Kot Minskin nie jest popularny w Polsce. Jeśli zależy ci na przedstawicielu tej rasy, musisz sprowadzić go ze Stanów Zjednoczonych, więc do ceny za kota należy doliczyć m.in. koszt transportu. Mimo że ten łagodny kotek ma krótkie łapki, uwielbia biegać za zabawkami i polować. Zazwyczaj jest spokojny i cichy. Mocno przywiązuje się do człowieka i potrzebuje dużo czułości oraz uwagi w ciągu dnia. Lubi się przytulać i nie boi się obcych.

ikona podziel się Przekaż dalej