Krótki opis rasy – kot kurylski bobtail

Kurilian bobtail pochodzi z Wysp Kurylskich. Rasa powstała bez udziału człowieka. Charakterystyczny ogon tego kota jest wynikiem niezależnej mutacji, a dominujący gen i izolacja wyspy sprzyjały w samoistnym zwiększeniu się populacji tych kotów. Istnieją przesłanki, że kot kurylski bobtail mógł powstać z krzyżówki kota syberyjskiego i kota japońskiego bobtail.

Rasą zaczęto się interesować od 1990 roku, kiedy pani Tatiana Boczarowa-Michajłowa przywiozła na wystawę kota nieznanej rasy. Nazwę zaproponowali naukowcy z Selected Feline Federation (SFF) w 1992 roku, ale kot kurylski bobtail dopiero kilka lat później został uznany przez WCF, a w 2002 roku przez FIFe i TICA. Obecnie jest to bardzo popularna rasa w Rosji.

Kot kurylski bobtail ma łagodny charakter. Jest to bardzo towarzyski kotek, który nie ma nic przeciwko podróży, pod warunkiem, że razem z nim jest jego opiekun. Kurylski bobtail przywiązuje się do jednej osoby. Zazwyczaj z zaciekawieniem wita nowych gości. To aktywny kotek. Lubi się wspinać, ale też bardzo chętnie bawi się w wodzie. W naturalnym środowisku często poluje na ryby. Powinien dobrze dogadać się z innym kotem oraz psem, ponieważ jest nauczony życia w stadzie. Ten inteligentny kot może być dobrym towarzyszem dla dzieci, jeśli te będą odnosiły się do niego z szacunkiem.

Jak wygląda kot kurylski bobtail (kurilian bobtail)?

Istnieją dwie odmiany tej rasy. Ten kot może być krótkowłosy lub długowłosy. Kot kurylski bobtail ma gęstą i nieco twardą sierść oraz miękki podszerstek. W rasie dopuszczalne są prawie wszystkie kolory i typy umaszczeń, z wyjątkiem typu point oraz koloru liliowego, czekoladowego, płowego oraz cynamonowego.

Jest to kot muskularny, zwarty i dobrze zbudowany. Ma silne kończyny o umiarkowanej długości (tylne trochę dłuższe od przednich), a jego łapy są niewielkie. Jego głowa jest w kształcie trapezu, duża. Uszy tego kota są szerokie u nasady i nieco zaokrąglone, a na ich koniuszkach mogą być pędzelki. Nos nie powinien mieć wyraźnego przełomu. Kot kurylski bobtail ma szeroko rozstawione oczy w kształcie migdałów. Najczęściej są koloru od żółtego do zielonego.

Każdy kot z tej rasy ma niepowtarzalny ogon. Może być różnej długości i kształtu. Rozróżnia się cztery typy ogona:

  • snag – składa się z 2-8 kręgów, które są ze sobą sztywno zrośnięte, przez co ogon wygląda jak jednolita masa.
  • spiral – ten typ ogona jest najbardziej pożądany. Składa się z 5-10 kręgów, które skręcają się różne strony. Ogon może przypominać znak zapytania lub muszlę ślimaka. Kot może nim machać, ponieważ kręgi nie są zbite. Ogon powinien mieć długość od 3 do 8 cm.
  • whisk – złożony z 5-15 kręgów, więc osiąga długość 5-13 cm. Przypomina zwyczajny ogon, dlatego nie jest pożądany.
  • delayed bobtail – ten typ również nie jest ceniony przez hodowców. Ogon rozwija się normalnie do 5-7 kręgu, potem twarzą się zygzaki i różne spirale, a z biegiem lat deformacji ulegają również pierwsze kręgi.

Kot kurylski bobtail na białym tle, a także informacje o rasie, usposobienie i hodowla
Jaki charakter i usposobienie ma kot kurylski bobtail, czyli co warto wiedzieć o rasie

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Jest to zdrowa rasa kotów. Mutacja, która powoduje skrócenie ogona, nie jest szkodliwa. Kot kurylski bobtail jest odporny nawet na bardzo niskie temperatury. Zarówno krótkowłosy, jak i długowłosy nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Kota o krótkich włosach można wyczesywać raz w tygodniu, a tego o dłuższej sierści warto szczotkować co kilka dni. W okresie linienia można robić to częściej. Należy kontrolować stan jego uszu, oczy i zębów, a pazurki przycinać mniej więcej co 3 tygodnie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kocie rasy amerykański bobtail?

Hodowla kotów kurylskich nontail – jaka jest cena za rasowe kocięta?

Każdy kotek kosztuje inaczej. Ostateczna cena zależy nie tylko od jego płci, wieku czy przeznaczenia, ale także od renomy hodowli, dostępności rasy w kraju, wyglądu kociaka oraz jego pochodzenia. W Polsce cena za kocięta kurilian bobtail to kwestia ok. 3000 zł. Kot australijski mist i kot japoński bobtail to rasy niedostępne w naszym kraju, więc trzeba je sprowadzić zza granicy. W legalnych hodowlach może znaleźć dorosłe koty do adopcji (płatnej), ale takie sytuacje nie zdarzają się często.

Podczas przeglądania ogłoszeń, w oczy rzucają się zdjęcia. Warto jednak wiedzieć, że zdjęcia nie zawsze przedstawiają warunki, w jakich żyją koty. Najważniejszy jest opis. Powinien zawierać informacje o sprzedanym kocie, a także o samej hodowli. Legalna hodowla musi być zrzeszona w odpowiednim stowarzyszeniu, a kociak musi mieć rodowód.

Kot kurylski bobtail jest łagodny i towarzyski. Ten kot nie wykazuje agresji i nadaje się dla rodzin z dziećmi. Lubi przebywać obok właściciela i chętnie będzie z nim podróżować. Kot kurylski bobtail może być krótkowłosy i długowłosy. Obie odmiany nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji. Futro tego kota nie ma skłonności do kołtunów. Kurylskie bobtaile to koty warte wyboru.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny