Opis rasy – kot jawajski

Wygląd, pielęgnacja – kot orientalny długowłosy czy Javanais?

Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii. W powstaniu rasy brały udział koty balijskie (długowłose koty syjamskie) i koty orientalne (krótkowłose). Oficjalna nazwa tych kotów to Javanese, ale niektóre federacje felinologiczne (np. FIFe) przemianowały je na koty orientalne długowłose.

Jest to średniej wielkości kot. Jego waga zazwyczaj mieści się w granicy 2-5 kg. Jest smukły, elegancki i pełen gracji. Jego kończyny są muskularne i długie (tylne powinny być nieco dłuższe od przednich). Kot jawajski ma małe łapki. Jego głowa jest klinowata i długa. Nos bez przełomu, długi i prosty. Uszy tego kota powinny być duże i mieć spiczaste zakończone. Jego oczy są w kształcie migdałów.

Kot jawajski ma jedwabistą i półdługą sierść. Nie ma podszerstka. Krótsze włosy rosną na kończynach i głowie, a dłuższe na brzuchu i bokach ciała. Ogon tego kota jest długi i cienki, ale porośnięty sierścią (tworzy się tam pióro). Dopuszczalne umaszczenia w rasie to maść: niebieska, liliowa, czarna (hebanowa), brązowa (hawańska), płowa, ruda, cynamonowa, kremowa. Ten kot może być szylkretowy, pręgowany, srebrzysty i dymny.

Średnia długość życia kota jawajskiego wynosi 15 lat. Jako częstą chorobę tych kotów uznaje się stopniowy zanik siatkówki. Nie jest odporny na niskie temperatury, dlatego należy zadbać o to, aby w domu nie było przeciągów. Tego kota wystarczy szczotkować raz na tydzień, ponieważ nie gubi zbyt dużo sierści, a włosy nie mają tendencji do kołtunów. Regularnie trzeba sprawdzać stan jego zębów, uszu i oczu.

Jaki charakter ma kot jawajski?

Kot jawajski bardzo mocno przywiązuje się do właściciela, więc nie lubi długiej rozłąki. Potrafi być zaborczy. Podąża za człowiekiem wszędzie i źle znosi samotność. Ten kot jest bardzo czuły i zawsze jest mu mało pieszczot. Chętnie uczestnicy w życiu domowym i towarzyszy przy różnych czynnościach. Niektóre osobniki potrafią nawet wejść pod prysznic lub wpakować się do zmywarki.

Ten wesoły kot ma bardzo duży temperament. To prawdziwy wulkan energii. Uwielbia się wspinać, dlatego warto kupić mu wysoki drapak. Nigdy nie odmawia wspólnej zabawy, bo potrzebuje dużo ruchu w ciągu dnia. Potrafi szaleć przez bardzo długi czas, chwilę odpocząć i wrócić do przerwanej czynności. Jest to także bardzo gadatliwy kot, który lubi zagadać do właściciela, gdy ten tylko przekroczy próg domu. Jego głos nie jest zbyt melodyjny. Kot jawajski nie nadaje się dla osoby starszej oraz ceniącej sobie ciszę i spokój. Ze względu na to, że kot ten nie lubi być traktowany niedelikatny, nie jest też polecany dla rodzin z małymi dziećmi.

Jest to wymagający kot, któremu trzeba poświęcać dość dużo uwagi. Lubi zwracać na siebie uwagę. Najlepiej czuje się w towarzystwie rodziny, ale też powinien dość szybko zaakceptować nowych gości. Powinien bez większego problemu dogadać się z innym kotem, a także z psem. Zazwyczaj jest to ciekawski i odważny kot. Lubi przebywać na świeżym powietrzu, więc może próbować wymknąć się z domu. Jest bardzo inteligentny, więc można nauczyć go różnych sztuczek i chodzenia na smyczy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat kota rasy manx.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Hodowla kotów, wymagania żywieniowe – co warto wiedzieć?

Kot jawajski - jaka jest cena za rasowe kocięta?

Każdy kotek kosztuje inaczej. Na ostateczną cenę ma wpływ wiek, płeć i przeznaczenie kotka. Istotna jest renoma hodowli, dostępność rasy w kraju, linia genów, tytuły rodziców i stopień wpasowania się w ramy wzorca rasy.

Kot jawajski nie jest popularny w naszym kraju, ale w Polsce istnieje parę hodowli tych kotów. Cena za te kocięta waha się od 1500 do 3000 zł. Kot tonkijski kosztuje ok. 2500 – 3000 zł. Z kolei za kota balijskiego trzeba zapłacić ok. 2000 – 3000 zł.

Cena nie jest jedynym wyznacznikiem tego, czy mamy do czynienia z legalną hodowlą, ponieważ pseudohodowcy także sprzedają za takie kwoty. Zdjęcie również o tym nie przesądzają, bo nie zawsze przedstawiają rzeczywiste warunki, w jakich żyją koty. Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje o kocie (wiek, charakter, umaszczenie, rodzice etc.) i o hodowli (nazwa, stowarzyszenie).

Kot jawajski śpiący na pniu, a także jej charakterystyka, usposobienie, pielęgnacja i opieka
Rasa kota jawajski krok po kroku, charakterystyka, pielęgnacja, wygląd i cena

Legalna hodowla przynależy do odpowiedniego stowarzyszenia. W naszym kraju obowiązują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. Opinie o danej hodowli można znaleźć na grupie miłośników rasy na Facebooku.

Kocięta opuszczają hodowlę po skończeniu 12 tygodni. Do tego czasu są dwa razy odrobaczone i dwa razy zaszczepione, a także mają wszczepiony CHIP. Każdy kociak z miotu otrzymuje rodowód, bez względu na liczbę urodzonych kotów oraz ich stopień wpasowania się w ramy wzorca rasy.

Prawidłowe żywienie – co powinien jeść kot jawajski?

Koty to stworzenia mięsożerne. W ich diecie powinno przeważać mięso. Najlepiej wyeliminować wszelkie zboża, ponieważ są one zbędne. W diecie BARF podaje się kotu surowe mięso i suplementy, ale wcześniej należy zdobyć wiedzę o tym, jak prawidłowo dobierać minerały i witaminy.

Podstawą diety mogą być gotowe wysokomięsne karmy, ponieważ zawierają odpowiednio wysoki procent mięsa oraz wszystkie niezbędne suplementy. Od czasu do czasu można podawać koty karmy filetowe. Na rynku dostępna jest także karma sucha, ale nie jest polecana przez niektórych właścicieli. Kot, który je wyłącznie suchy pokarm, powinien pić bardzo dużo wody, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.

Kot jawajski nie jest bardzo popularny w Polsce. Jest to zwierzak o dużym temperamencie, który prawie nigdy nie odpoczywa. Lubi się bawić, ale też uwielbia się przytulać. Mocno przywiązuje się do człowieka i źle znosi rozstania. Zazwyczaj podąża za nim krok w krok. Rasa uchodzi za zdrową, a pielęgnacja tego kota nie jest czasochłonna. Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę na to, jakie informacje zostały zawarte w opisie. Legalna hodowla musi przynależeć do odpowiedniego stowarzyszenia, a kotek musi mieć kilkupokoleniowy rodowód.

ikona podziel się Przekaż dalej