Toyger – domowe tygrysie koty

Jak wygląda kot tej rasy?

Kot ten zawdzięcza sobie nazwę („tiger”, czyli „tygrys” i „toy”, czyli „zabawka”) ze względu na swoje tygrysie umaszczenie, ale już nie przez pochodzenie. Toyger powstał w wyniku krzyżowania różnych domowych kotów, które miały odpowiednie cechy. Organizacja TICA uznała rasę w 1993 roku, ale na wystawach toyger mógł się pojawiać od 2007 roku.

Krótka sierść tego kota jest gęsta. Wystarczy szczotkować go raz w tygodniu, aby pozbyć się martwych włosów. Toyger występuje w dwóch typach umaszczeń: pręgi (w kolorze od czarnego do ciemnobrązowego) mogą przeplatać się tylko pionowo albo są grube, pionowe i nieregularne. Sierść jest biała na brzuchu, szyi i brodzie, a na grzbiecie ma odcień dyniowy.

Ten kot jest umięśniony i długi. Należy do kotów średnich. Zazwyczaj kocury mogą ważyć do 7 kg, ale kotki raczej nie przekraczają wagi 4,5 kg. Ma bardzo długi i gruby ogon, a jego uszy są okrągłe. Charakterystyczną cechą tego kota (poza umaszczeniem) jest pyszczek przypominający odwrócone serce.

Jaki charakter ma mini tygrys?

Jest to towarzyski i aktywny kotek. Nowych gości wita z dużym zainteresowanie i od progu chce się z nimi bawić. Nie ma nic przeciwko siedzeniu na kolana u nieznajomych. Przez to, że jest tak ufny, nie powinien być kotem wychodzącym, ponieważ będzie lgnął do każdego. Zazwyczaj nawet nie ma ochoty uciekać z domu, ponieważ jest mocno przywiązany do swojego opiekuna. Źle znosi długotrwałą rozłąkę i samotność. Można zabierać go ze sobą na spacery na szelkach.

Ten łagodny kotek potrzebuje bardzo dużo uwagi w ciągu dnia. Domaga się pieszczot, ale głosu używa rzadko. Nie lubi odstępować właściciela nawet na krok, więc często można go znaleźć na swoich kolanach lub bardzo blisko siebie. Dobrze dogaduje się z dziećmi, jeśli te zachowują się we właściwy sposób i do niczego go nie zmuszają.

Toyger lubi się bawić, ale też spać. Może nauczyć się różnych sztuczek (np. aportować małą zabawkę), ponieważ jest bardzo inteligentnym kotem. Potrafi zaprzyjaźnić się z innymi kotami oraz psami, ale zwierzęta warto zapoznać ze sobą stopniowo, aby każde mogło oswoić się z nową sytuacją. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pochodzeniu kota Toyger?

Kot bengalski czy kot lamparci?

Pantera czy jednak domowy mruczek – jak wygląda ten kot?

Określany jest różnie. Niektórym przypomina on małego lamparta, a innym miniaturowego tygrysa. Nie jest to naturalna rasa, a stworzona przez człowieka. Powstała dzięki krzyżówce kota domowego i dzikiego kota bengalskiego zwanego kotem lamparcim. Po dzikim przodku zachował nie tylko wygląd (błonę między palcami, długie nogi i smukłość), ale też temperamentny charakter. Jego wymiary nie odbiegają od rozmiarów domowych kotów.

Sierść tego kota jest równie gęsta, jak kota toyger, a do tego bardzo miękka. Ze względu na to, że ma cienką warstwę podszerstka, nawet w okresie linienia nie gubi zbyt dużo włosów. W promieniach słońca sierść wygląda, jakby była posypana złotem (jest to tzw. glitter).

Kot bengalski może być:

  • w cętki – rozrzucone losowe lub ułożone horyzontalnie.
  • w pręgi – jest to tzw. umaszczenie marmurkowe, ponieważ plamy i pasma są tak rozrzucone po ciele, że przypominają wzór na marmurze.
  • w rozetki – są to rozmazane cętki z jaśniejszym wnętrzem (odciski łap, kręgi i groty strzał).

Wzór powinien być wyraźnie oddzielony od maści podstawowej. Według organizacji FIFe dopuszczalne umaszczenia w rasie to: brązowy (czarny) pręgowany (marmurkowy), śnieżny pręgowany (marmurkowy), sepiowy pręgowany (seal sepia/seal mink; marmurkowy), sepiowy cętkowany (seal sepia/seal mink), śnieżny cętkowany, brązowy (czarny) cętkowany.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Jakie usposobienie ma domowa pantera?

Kot bengalski jest czuły, ale nie przepada za ściskaniem. Choć na co dzień nie ma w nim agresji, to nie ufa obcym i potrafi nawet warczeć, gdy nowi goście wtargną na jego terytorium. Rzadko przesiaduje na kolanach u opiekuna, ale lubi przebywać blisko niego. Powinien dogadać się z innymi zwierzętami domowymi.

Żadna szafka nie jest dla tego kota wyzwaniem. Potrafi wspiąć się na wszystko. Przy tym kocie niezbędne są wszelkiego rodzaju drapaki, półeczki, maty do drapania etc., ale przede wszystkim ten kot uwielbia przesiadywać w wolierze na ogrodzie. Kot bengalski jest niezwykle rozgadany, a do tego ciekawski (będzie próbował się wcisnąć w każdy możliwy kąt). Bardzo chętnie przychodzi na zawołanie, ale można nauczyć go też innych rzeczy.

Kot bengalski nigdy nie ma dosyć zabawy. Bardzo trudno go zmęczyć i za nim nadążyć. Domowy kot nie ma możliwości zapolowania na mysz czy ptaka, dlatego to właściciel musi zadbać o właściwą zabawę z kotem, która powinna trwać ok. 10-15 min. Później należy wręczyć kotu smakołyk lub podać jedzenie.

Zabawki interaktywne dla kota zapewniają mruczkowi rozrywkę, kiedy opiekun nie może poświęcić mu uwagi. Nie oznacza to jednak, że dzięki tym zabawkom całkiem możesz przestać bawić się z kotem! Długotrwały brak jakiegoś elementu z łańcucha łowieckiego kota (m.in. skradanie się za ofiarą, złapanie zdobyczy i rozszarpanie jej) będzie skutkowało problemami behawioralnymi.

Hodowla rasowych kotów – cena, opinie

W Polsce za kota bengalskiego przeważnie trzeba zapłacić ok. 3000 – 3500 zł, ale znajdą się też osobniki, które będą kosztować ok. 2500 zł i 6000 zł. Toyger jest mniej znany i też rzadziej spotykany, więc nie należy do najtańszych kotów. Jego cena to kwestia ok. 4000 – 8000 zł.

Śpiący Toyger na dywanie.
Kot jak tygrys, czyli rasa kota Toyger krok po kroku, usposobienie, wymagania oraz opis

To, ile kosztuje dany kociak, uzależnione jest nie tylko od dostępności rasy. Znaczenie ma wiek i płeć zwierzaka, a także to, czy będzie hodowlany czy „na kolanka”. Jeśli jest wybitnie obiecujący (mocno wpasuje się w ramy wzorca), to jego cena rośnie. Istotna jest linia genów, a także renoma hodowli.

Najmniejszy kot świata nie jest udomowiony i nie można go zakupić – to zagrożony wyginięciem dziki kotek rudy. Długość jego ciała mierzy do 48 cm. Powinien ważyć do 1,6 kg. Do najmniejszych kotków zaliczane są persy miniaturowe, ale część hodowców uważa, że jest to po prostu odmiana persa. Bardzo mały jest także kot singapurski.

Decydując się na rasowego kota, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę. W naszym kraju hodowla może być zapisana do FIFe, CFA, WCF lub TICA. Tylko kot, który ma rodowód, jest rasowy, w przeciwnym razie tylko takiego przypomina (jest w tzw. typie rasy).

Rodowód jest ważny wtedy, gdy jest kilkupokoleniowy i poprawnie wypełniony m.in. jest poprawnie zapisane umaszczenie kota według standardów organizacji, w której jest hodowla, np. „n 09” (co oznacza czarny z nieokreśloną ilością białego), a nie „czarno-biały”. Ten dokument musi zawierać odpowiednie podpisy, pieczątki, wytłoczenia i znak wodny.

Kot jak tygrys tak naprawdę nie jest hybrydą tygrysa, ale go przypomina. Zarówno kot bengalski to rasa podobna do tego dzikiego kota, jak i nowsza rasa, jaką jest kot toyger. Pierwszy z nich woli znajdować się wyłącznie obok właściciela, podczas gdy drugi najchętniej nie schodziłby z jego kolan. Obie te rasy są inteligentne i można je nauczyć kilku sztuczek. Kot bengalski lubi dużo i głośno gadać, a do tego jest bardzo żywiołowy. Toyger jest nieco spokojniejszy, choć też lubi się bawić, ale głosu używa rzadko.

ikona podziel się Przekaż dalej