Charakterystyka rasy – Havana brown


Kot hawański tak naprawdę pochodzi z Tajlandii, ale przez pewien czas był zapomniany. Dopiero po II wojnie światowej rasa została odtworzona w Wielkiej Brytanii. Pierwszy przedstawiciel rasy urodził się w 1952 roku. W powstaniu kota hawańskiego brały udział: koty orientalne, syjamskie, rosyjskie niebieskie i domowe czarne krótkowłose.

W USA kot hawański został skrzyżowany z kotem amerykańskim krótkowłosym, przez co wyhodowany został Havana brown typ amerykański. Jest on nieco bardziej masywny i prostokątny, a jego głowa jest okrągła. Kot hawański uznany jest w organizacji TICA, ale w FIFe uchodzi za brązowowłosą odmianę kota orientalnego krótkowłosego.

Ten kot ma intensywnie brązowy kolor futra. Młode osobniki mogą mieć cieniowania, które to znikają wraz z wiekiem. Włos powinien być gładki i jedwabisty w dotyku. Oczy tego kota mogą być tylko zielone. Nos, wibrysy i poduszki łap powinny być brązowe.

Pielęgnacja kota hawańskiego jest prosta. Jego sierść powinna być miękka i lśniąca. Warto raz w tygodniu przeczesywać go szczotką z włosia lub specjalną ściereczką, aby futro ładnie błyszczało. Havana brown nie ma podszerstka, więc rzadko gubi sierść. Regularnie należy sprawdzać stan uszu, oczu i zębów, a pazury trzeba przycinać mniej więcej raz na trzy tygodnie.

Jaki charakter ma kot hawański?

Jest to bardzo towarzyski kot. W ciągu dnia potrzebuje, aby właściciel poświęcał mu dużo czasu. Może zaczepiać (np. łapą albo miaucząc), ale nie powinien tego robić zbyt nachalnie. Zdarzają się osobniki, które dużo i głośno gadają. Przeważnie kot hawański przywiązuje się mocniej do jednego z domowników i źle znosi rozłąkę z nim.

Ten kot nie powinien zostawać zbyt długo sam. Jeśli często wychodzisz, zadbaj o kompana dla swojego pupila. Havana brown nie zawsze zaakceptuje psa, ale nie powinien mieć nic przeciwko innym kotom. Najlepiej, aby te miały podobne usposobienie i temperament. Kot hawański jest bardzo energiczny. Uwielbia się bawić i wspinać.

Jesteś opiekunem wybrednego kota i szukasz dla niego pełnoporcjowej karmy?

Bezzbożowa formuła Carnilove ze świeżym kurczakiem i królikiem to doskonała propozycja dla wymagających kotów! Wysokiej jakości, pożywne białko bez zbędnych dodatków!

Sprawdź!

Havana brown nadaje się do domu z dziećmi i dla osób starszych. Ten inteligentny kot chętnie się uczy. Można chodzić z nim na spacery na szelkach. Jeśli w ciągu dnia nie zostanie zaspokojona jego potrzeba polowania i ruchu, może wykazywać zainteresowanie przedmiotami należącymi do właściciela. Jeśli planujesz zakup pupila, sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla kota krok po kroku.

Legalna hodowla kotów – cena, opinie, wymagania

W przypadku praktycznie każdej rasy istnieje ryzyko trafienia na pseudohodowlę. Zanim zdecydujesz się na danego kota, zwróć uwagę na pewne rzeczy. Przede wszystkim istotne jest to, do jakiej organizacji przynależy hodowla. W Polsce funkcjonują tylko trzy: FIFe, WCF i TICA. Za granicą działają jeszcze inne, ale też muszą być częścią WCC (World Cat Congress).

Dorosły kot hawański o czarnej sierści i szpiczastych uszach, a także informacje o rasie: ceny, wymagania, opis, charakter
Kot hawański krok po kroku, czyli opis rasy, informacje, usposobienie, charakter, wygląd, wymagania oraz porady

Rodowód przysługuje każdemu rasowemu kotu, nawet jeśli miot liczył dużo kociąt i nie każdy z nich wpasowuje się we wzorzec. Ten dokument powinien być kilkupokoleniowy, a do tego musi zawierać odpowiednie pieczątki, podpisy, wytłoczenie i znak wodny.

Kocięta opuszczają hodowlę po skończeniu 12 tygodni. Muszą być 2-3 razy zaszczepione i 2-3 razy odrobaczone. Obowiązkowo muszą mieć wszczepiony CHIP. Niektórzy hodowcy kastrują kocięta przed wydaniem ich nowemu opiekunowi. Koty sprowadzane zza granicy są nieco starsze, ponieważ obowiązkowe szczepienie przeciw wściekliźnie można wykonać dopiero, jak kot skończy 3 miesiące, a potem należy odczekać jeszcze 21 dni.

York chocolate kosztuje ok. 800 – 1100 euro w hodowlach zagranicznych, ale jest to bardzo rzadka i trudno dostępna rasa. W przypadku kota hawańskiego istotna jest organizacja felinologiczna, do której zapisana jest hodowla. W Europie można go kupić jako brązową odmianę kota orientalnego krótkowłosego za ok. 2500 – 3000 zł. Cena uzależniona jest od: przeznaczenia kota, jego wieku i płci, renomy hodowli, wpasowania w ramy wzorca rasy oraz linii genów.

Kocięta rzadko sprzedawane są za cenę mniejszą niż 1500 zł. Jednak zdarzają się wyjątkowe sytuacje, w których właściciele kotów schodzą z ceny. Zanim zdecydujesz się na kota za 500 zł, sprawdź, dlaczego tyle kosztuje. Możliwe, że cierpi na jakąś chorobę lub musi przejść drogą operację. Kocięta w pseudohodowlach sprzedawane są za 500 – 1500 zł, ale też i za 5000 zł, więc nie należy sugerować się jedynie ceną podczas wyboru.

Kot hawański jest bardzo energiczny i nigdy nie odmawia zabawy. Do tego jest bardzo czuły i potrzebuje stałej uwagi ze strony swojego właściciela. Choć nie zawsze lubi być brany na ręce, to za to chętnie przesiaduje na kolanach ulubionego domownika. Jest towarzyski i przyjacielski. Nadaje się zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Charakter kota hawańskiego może nieco odbiegać w zależności od wybranej odmiany. Havana brown z USA (TICA) będzie spokojniejszy i cichszy niż brązowy kot orientalny z Europy (FIFe).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny