Kot Havana Brown – co powinieneś wiedzieć o rasie?

Skąd pochodzi kot Havana Brown?

Według historyków, Havana Brown to rasa z Tajlandii – niegdyś będącej Królestwem Syjamu. Uważano tam wówczas, że kot Havana Brown odpowiedzialny jest za przynoszenie domownikom harmonii i szczęścia, a także ochronę przez duchami. Z czasem zaczęto mahoniowo-czekoladowe koty sprowadzać do Europy – najwięcej do Wielkiej Brytanii. Dlatego też wiele źródeł podaje, że koty pochodzą z Anglii. Zaczęto je mieszać z kotami rosyjskimi niebieskimi, persami i czarnymi kotami, aż w końcu udało się osiągnąć czekoladowy kolor kota. Z czasem, zaczęto pracować nad proporcjami kota hawańskiego, który rozwijał się w Wielkiej Brytanii.

Rasa zawędrowała następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowano nad rozmnożeniem odrębnej wersji hawańczyka. Udało się w końcu uzyskać trochę inną rasę, nazywając kota hawańczykiem amerykańskim. Warto wiedzieć, iż amerykańska oraz angielska rasa hawańska różnią się od siebie. Europejskie koty Havana Brown mają nieco smuklejsze głowy oraz krótszą sierść, zaś głowy amerykańskich są okrąglejsze, a sierść dłuższa. Trzeba też nadmienić, iż amerykańska wersja kota hawańskiego jest o wiele spokojniejsza, niż kot z Wielkiej Brytanii. W Europie kot hawański nie jest odrębną rasą, a rasą orientalną krótkowłosą. W USA zaś owszem, uznawany jest jako osobna rasa.

Jak wyglądają koty Havana Brown?

Kot Havana Brown żyje z reguły ok. 20 lat. Należy do ras, które bardzo lubią spędzać czas z człowiekiem – dlatego warto od razu dowiedzieć się, czemu kot mruczy. Koty hawańskie mruczą dużo i… często. U kotów tych wszystko jest koloru czekoladowego, oprócz tęczówek (są intensywnie zielone) – więc są pod tym kątem jedyną taką rasą na świecie. Havana Brown z reguły mierzą ok. 22-30 cm, przy czym kotki osiągają wzrost mniejszy niż koty. Kotki są też lżejsze od kocurów, z reguły o ok. 2 kilogramy. Rasa staje się dojrzała po upływie ok. półtora roku. Sierść u hawańczyków jest wyłącznie:

  • czekoladowa,
  • mahoniowo-brązowa.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kolor umaszczenia powinien być jednolity, a więc nie może pojawić się na sierści żadnych znaczeń lub białych włosków – inaczej nie będzie to rasa uznawana za hawańską. Koty Havana Brown mają swoją sierść bardzo miękką w dotyku, a także błyszczącą. Zależnie od występowania, może być ona krótka (Wielka Brytania) albo długa (Stany Zjednoczone).

Warto dodać, że budowa kota hawańskiego jest mocna, a całe ciało bardzo silne. Kończyny kotów są długie, a stopy okrągłe. Ogon jest wąski i średniej długości, oczy duże i w kształt migdałów, zaś uszy duże. Charakterystyczna jest dla nich doskonale zaznaczona kufa, wyglądająca niczym „przyklejona” do kociej głowy (przez tzw. stop). Co ciekawe, nawet barwa włosów czuciowych u hawańczyków jest dokładnie taka, jak całe ciało – a więc, idealnie pasuje do niego kolorystycznie.

Kot Havana Brown na różowym tle, a także informacje o rasie: opis, usposobienie, wymagania, najważniejsze informacje i opinie
Kot rasy Havana Brown krok po kroku, czyli opis wyglądu i usposobienia, wymagania, historia i pochodzenie, opinie, wymagania pielęgnacyjne

Jeżeli chcesz zapewnić swojemu hawańczykowi spokojne i długie życie, warto zadbać o jego zdrowie. Koniecznie dowiedzieć się powinieneś, czemu kot mruczy – by móc odróżnić jego sygnały, świadczące nie tylko o zadowoleniu czworonoga, ale i o złym samopoczuciu bądź chorobie. Warto też zaopatrzyć się w dobrej jakości krople do oczu (np. Beaphar Oftal Eyewater) dla kota zwłaszcza, że hawańczyki miewają z nimi problemy, kiedy są starsze.

Jakie są koty hawańskie? Kot Havana Brown i jego zachowanie

Jaki charakter ma kot Havana Brown?

Koty hawańskie są bardzo rodzinne, oddane i czułe. Lubią swoich bliskich, więc trzymają się zawsze niedaleko domowników. Hawańczyki wręcz uwielbiają się tulić do ludzi, najchętniej całymi dniami wylegując się na ich kolanach. Trzeba jednak uważać, by to kot pierwszy zaczął okazywać czułość (bo Havana Brown nie lubią, gdy bierze się je samemu na ręce). To doskonała rasa, gdy masz małe dzieci zwłaszcza, że koty hawańskie uwielbiają się bawić i psocić. Kiedy jednak sytuacja tego wymaga, kot Havana Brown może bez większego problemu uspokoić się, spędzając czas w legowisku czy na drapaku.

Rasa hawańska zaliczana jest do jednej z bardziej inteligentnych ras kocich. Kot chętnie uczy się nowych rzeczy, a także jest ciekawy wszystkiego, co dzieje się wokół niego. Nie ma strachu przed obcymi osobami, a także doskonale bawi się sam ze sobą. To kot niezależny, choć towarzystwo człowieka bądź innego zwierzęcia jest przez niego zawsze mile widziane. Warto wiedzieć, że koty hawańskie są temperamentne i wszędzie ich pełno – jednak, niekiedy bardzo dużo miauczą oraz mruczą. Jak już wcześniej wspominaliśmy, trzeba będzie wgłębić się w temat kocich dźwięków by wiedzieć, kiedy okazują zadowolenie, a kiedy sygnalizują, że coś je boli. Sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla kota krok po kroku.

Pielęgnowanie, żywienie i zdrowie kotów hawańskich

Wbrew pozorom, wcale nie trzeba pielęgnować kota hawańskiego specjalnymi środkami. Wystarczy, że będziesz mu czyścił futro raz na tydzień, np. przy pomocy przeznaczonej do pielęgnacji futra ściereczki. Dzięki temu, sierść kota będzie lśniąca i zawsze mocno brązowa. Od czasu do czasu warto też aplikować krople do oczu dla kota, bo czworonogi miewają z nimi problemy. W przypadku jedzenia, podawać trzeba hawańczykom karmę jak najlepszej jakości, w której będzie duża zawartość świeżego mięsa.

Kot Havana Brown jest z reguły odporny na infekcje, choć nie lubi zmian temperatury. Raczej nie grożą mu choroby genetyczne. Jednak, czasami mogą pojawiać się u niego problemy z uzębieniem albo innymi schorzeniami jamy ustnej – jednak, dotyczy to większości domowych ras kotów. Koty hawańskie uznawane są za rasę nieobciążoną schorzeniami genetycznymi, jednak są bardzo rzadką rasą. Może być zatem ciężko znaleźć hodowlę kotów Havana Brown w Polsce.

ikona podziel się Przekaż dalej