Charakterystyka rasy – kot europejski

Jaki charakter ma ten kot?

Przede wszystkim ma zrównoważony temperament. Przez większość czasu może leniuchować, aby później szaleć po całym domu w pogoni za ulubioną zabawką. Niektóre osobniki mogę być nieco bardziej energiczne. Kot europejski zwykle nie odmiana zabawy ze swoim właścicielem, jednak nie zawsze będzie miał ochotę przesiadywać obok niego. Lubi się wspinać i obserwować otoczenie z góry, dlatego warto sprawić mu wysoki drapak.

Kot europejski nie jest zbyt gadatliwą, ale zdarzają się wyjątki. Jest przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt. Powinien zaakceptować inne koty, a także psy. Warto jednak zadbać o ich właściwe zapoznanie się ze sobą i wypróbować metodę socjalizacji z izolacją.

Mimo że po części jest niezależny i lubi spędzać czas sam ze sobą, ten kot nie lubi być ignorowany przez zbyt długi czas. Potrafi zabiegać o zainteresowanie człowieka. Ten kot potrafi dostosować się do życia swojego właściciela. Będzie dobrym kompanem zarówno dla dzieci, jak i dla osoby starszej. Warto zadbać o zabezpieczenie okna i balkonu, ponieważ kot europejski posiada dobrze rozwinięty instynkt łowiecki i może próbować niepostrzeżenie wymknąć się z mieszkania. Chętnie będzie przesiadywał w wolierze na ogrodzie, ale możesz nauczyć go chodzenia na szelkach i zabierać go ze sobą na spacer.

Szary, rudy, tricolor czy marmurkowy – jak wygląda kot europejski?

Rasa europejska powstała bez udziału człowieka. Mimo że jest to jedna z najstarszych ras, została uznana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną FIFe dopiero w 1982 roku. Kot europejski nie jest popularny w Polsce, ponieważ wygląda jak dachowiec. Nie jest to kot środkowoeuropejski. Rasa jest najbardziej popularna w krajach skandynawskich.

Kot europejski nie jest długowłosy. Jego sierść jest krótka, błyszcząca i gęsta. W tej rasie dopuszczalne są różne umaszczenia. Kolor jego futra może być: niebieski (nie jest to kolor szary), biały, czarny, kremowy, rudy. Ten kot może być jednolity, pręgowany (marmurkowy, cętkowany, tygrysi), dymny, srebrzysty, dwukolorowy (bikolor, arlekin, van), tricolor (szylkret), colorpoint.

Prawidłowa waga kota europejskiego wynosi 3-6 kg. Jest muskularny, ale nie krępy. Jego kończyny są średniej długości, a łapy są okrągłe. Głowa jest lekko wydłużona, a policzki wyraźne. Ma średniej długości ogon, który jest grupy u podstawy. Jego oczy są szeroko rozstawione, okrągłe i trochę skośne. Uszy są średniej wielkości i mają zaokrąglone końce.

Kot europejski krótkowłosy uchodzi za rasę zdrową. Jest odporny na niskie temperatury. Średnia długość życia tego kota to ok. 16 lat. Zdarzają się osobniki, które żyją 20 lat, ale niektóre odchodzą w wieku 12 lat. W tej rasie rzadko spotykane są choroby genetyczne.

Ten kot nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Gubi sierść umiarkowanie. Zazwyczaj wystarczy wyczesywać go raz w tygodniu, ale w okresie linienia warto robić to częściej. Należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu jego zębów, uszu, oczu i pazurów. Jeśli planujesz zakup pupila, sprawdź także ten artykuł z polecanymi i ciekawymi imionami dla kota.

Legalna hodowla kotów europejskich – co warto wiedzieć?

Jaka jest cena rasowego kota europejskiego?

Każdy kot kosztuje inaczej. Znaczenie ma jego wiek, płeć i przeznaczenie. Istotne jest to, w jakim stopniu wpasowuje się w ramy wzorca rasy i czy jest obiecujący. Ważna jest linia genów i jego przodkowie. Na cenę wpływa także renoma hodowli oraz dostępność rasy w kraju.

Dorosłe koty sprzedawane są za ok. 1000 – 1500 zł, ale takie sytuacje zdarzają się rzadko. Cena za kocięta w Polsce zazwyczaj waha się od 2000 do 4000 zł. Kot europejski krótkowłosy nie jest dostępny w naszym kraju. Jego cena za granica to kwestia ok. 800 – 1100 euro. Sprowadzając kota zza granicy, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami np. za transport.

Cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem legalności hodowli. Zdarzają się sytuacje, w których hodowcy sprzedają kocięta nieco taniej. Z kolei pseudohodowcy nie zawsze zniżają się do ceny 500 zł.  Coraz częściej można spotkać się ze znacznie droższymi ofertami z ich strony.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot europejski - jak rozpoznać pseudohodowlę?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, gdzie jest zrzeszona hodowla. Przynależenie do odpowiedniego stowarzyszenia lub klubu rasy wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad. W naszym kraju funkcjonują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. Pierwsza z nich jest najczęściej wybierana przez hodowców.

Rasowe koty mają rodowód. Powinien być kilkupokoleniowy i opatrzony odpowiednimi pieczątkami i podpisami. Otrzymuje go każdy kociak z miotu, nawet jeśli któryś nie będzie wpasowywać się w ramy wzorca rasy.

Kot europejski na trawniku, a także jego wychowanie, opis, charakter i cena
Jaki charakter ma kot europejski, czyli opis rasy, usposobienie i hodowla

Kocięta nie mogą opuścić hodowli przed ukończeniem 12 tygodni. Niektórzy hodowcy kastrują koty przed wydaniem ich do nowego domu. Młode koty muszą być co najmniej dwa razy odrobaczone i dwa razy zaszczepione. Obowiązkowo muszą mieć wszczepiony CHIP.

Mięso, zboża czy mleko – co kot europejski może, a czego nie?

Koty to stworzenia mięsożerne. Z tego powodu niektórzy właściciele mruczków decydują się na dietę BARF. Polega ona na podawaniu kotu surowego mięsa (mięśniowego i podrobów) oraz odpowiednio dobranych suplementów. Jednak wcześniej należy zdobyć wiedzę na ten temat, ponieważ złe proporcje mięsa i witamin mogą przyczynić się do złego stanu zdrowia kota.

Na rynku dostępne są gotowe karmy, które zawierają odpowiednio wysoki procent mięsa i niezbędne minerały oraz witaminy. Są to tzw. karmy wysokomięsne. Zalicza się do nich m.in.: Gussto, Catz Finefood, Wild Freedom, ZiwiPeak. Co jakiś czas można podawać kotu karmy filetowe. Zazwyczaj jest to filet rybny lub drobiowy w galarecie albo w bulionie. Są to m.in. Applaws, Cosma, Schesir. Istnieje także karma sucha. Należy ją przechowywać w szczelnym pojemniku. Domowy kot, który spożywa wyłącznie suchą karmę, musi pić bardzo dużo wody, aby nie odwodnił organizmu. Suchy pokarm o dobrym składzie to m.in.: Orijen, Purizon, Acana, Power of nature.

Kot nie powinien spożywać:

  • zboża,
  • mleka,
  • wieprzowiny,
  • białka jajka,
  • wędzonych ryb,
  • winogron i rodzynek,
  • kawy i herbaty,
  • ciastek, czekolady i cukru,
  • cebuli, szczypiorku, poru, czosnku,
  • gotowanych kości.

Kot europejski krótkowłosy nie jest popularny w naszym kraju. Za granicą można go kupić za ok. 800 – 1100 euro. Ten kot ma zrównoważony charakter i dostosowuje się do trybu życia swojego opiekuna. Nadaje się zarówno dla osób starszych, jak i dla dzieci. Ma przyjazny stosunek do innych zwierząt oraz nowych gości. Uwielbia zabawę z właścicielem, ale niektóre osobniki lubią później odpoczywać z dala od człowieka np. na wysokim drapaku.

ikona podziel się Przekaż dalej