Opis rasy – kot europejski krótkowłosy

Pręgowany, rudy, biały czy czarny – jaki jest ten kot?

Jest to jedna z najstarszych ras. Powstała bez udziału człowieka. Rasa europejska nie jest popularna w Polsce, ale może być to wynikiem tego, że ten kot wygląda jak dachowiec. Jednak kot domowy to zazwyczaj mieszaniec kota europejskiego z inną rasą. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) uznała rasę w 1982 roku.

Ten kot jest muskularny, ale nie krępy. Jego głowa powinna być lekko wydłużona, a policzki wyraźne. Kot europejski ma średnie uszy, które są zaokrąglone na końcach. Jego oczy są okrągłe, szeroko rozstawione i nieco skośne. Ogon powinien być średniej długości i gruby u podstawy. Łapy kota europejskiego są okrągłe, a kończyny proporcjonalne do tułowia. Waga tego kota zwykle mieści się w granicy 3-6 kg.

Umaszczenie kota europejskiego może mieć kolor: biały, czarny, rudy, kremowy, niebieski. Kot ten może być jednolity, pręgowany (tygrysi, cętkowany, marmurkowy), colorpoint, dwukolorowy (van, arlekin, bikolor), tricolor (szylkretowy), dymny, srebrzysty. Jego sierść jest gęsta, błyszcząca i krótka. Nie może być długowłosy ani szary. Dopuszczalne są wszystkie kolory oczu w tej rasie.

Średnia długość życia kota europejskiego to ok. 16 lat. Ten kot dobrze znosi niskie temperatury. Na ogół jest to rasa zdrowa, w którym nie są przekazywane choroby genetyczne. Jednak niektóre osobniki mogą być podatne na schorzenia przyzębia. Warto pamiętać o regularnych badaniach oraz szczepieniach. Pielęgnacja kota europejskiego nie jest czasochłonna. Wystarczy wyczesywać go raz na tydzień. Warto robić to codziennie jedynie w okresie linienia. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat charakteru i hodowli kota balijskiego?

Kot europejski krótkowłosy - jaki charakter ma ten kot?

Jest to kot o zrównoważonym temperamencie. Uwielbia zabawę i potrafi się bawić dosłownie wszystkim. Chętnie bawi się razem ze swoim opiekunem. Lubi także poleniuchować i odpoczywać z dala od człowieka. Warto kupić mu wysoki drapak. Niektóre osobniki mogą odznaczać się większym zapotrzebowaniem na ruch, ale ten kot potrafi dostosować się do życia swojego opiekuna. Z tego powodu polecany jest dla osób starszych, ale także powinien się sprawdzić jako przyjaciel dla dziecka.

Kot europejski krótkowłosy lubi być w centrum uwagi. Potrafi domagać się zainteresowania ze strony właściciela. Jest jednak dość niezależny i może próbować uciekać z domu, aby dać upust swojemu instynktowi łowieckiemu, dlatego należy zadbać o zabezpieczenie balkonu i okien. Choć przywiązuje się do człowieka i domu, lepiej nie wypuszczać go samopas, ponieważ na zewnątrz czyha na niego wiele niebezpieczeństw (samochody, trutki, inne koty, psy). Jeśli masz ogród, możesz zrobić dla niego wolierę. Jest inteligentny i ciekawski. Można nauczyć go chodzenia na szelkach na spacer.

Nie jest zbyt gadatliwy, choć w tej kwestii zdarzają się wyjątki. Ten kot jest z natury przyjazny i towarzyski. Zazwyczaj nie jest nieufny w stosunku do nowych gości. Powinien dogadać się z innymi kotami, a także psami, ale należy zadbać o ich stopniowe oswajanie się ze sobą. W wielu przypadkach dobrze sprawdza się socjalizacja z izolacją.

Prawidłowe żywienie – co powinien jeść kot europejski krótkowłosy?

Jest to rasa, która ma tendencje do tycia. Dzienna porcja karmy powinna być dobrana pod względem zdrowia, wieku i aktywności fizycznej kota. Producenci zamieszczają na opakowaniach karmy sugerowaną dawkę, ale ona może się okazać zbyt duża lub za małą. Z racji tego, że koty mają małe żołądki, warto karmić je 3-5 dziennie.

Głównym składnikiem diety każdego kota powinno być mięso (mięśniowe i podroby). Warto zdecydować się na karmę, która jest pozbawiona zbóż, ponieważ są one całkowicie zbędne. W karmie nie może zabraknąć różnych minerałów i witamin, a także tauryny.

europejski krótkowłosy na trawniku, a także jego wychowanie, opis, charakter i cena
Jaki charakter ma kot europejski krótkowłosy, czyli opis rasy, usposobienie i hodowla

Na rynku dostępne są karmy wysokomięsne (np. Gussto, Wild Freedom, Catz Finefood, Feringa), które mogą stanowić podstawę diety. Karmy fioletowe (m.in. Cosma, Schesir, Applaws) mogą być podawane od czasu do czasu jako zdrowy przysmak. Jeśli zdecydujesz się na pokarm suchy (np. Orijen, Acana, Purizon), pamiętaj o tym, aby kot pił bardzo dużo wody.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Hodowla a pseudohodowla kotów europejskich – opinie, cena

Europejski kot krótkowłosy - na co zwrócić uwagę przy wyborze kota?

W każdej rasie możesz trafić na pseudohodowlę. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że hodowla jest legalna. Zdjęcia zamieszczone w ogłoszeniu są bardzo ładne, a hodowca chętnie odpowiada na twoje pytania. Warto jednak wiedzieć, kiedy powinna zapalić się czerwona lampka.

Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje nie tylko o sprzedawanym kocie (data urodzenia, charakter, umaszczenie, rodzice, badania etc.), ale także o hodowli. Hodowla musi być zrzeszona w odpowiednim miejscu. W Polsce działają: FIFe, WCF i TICA. Przynależenie do stowarzyszenia podlegającego organizacji felinologicznej wiąże się z koniecznością przestrzegania przez hodowcę pewnych zasad.

Kocięta nie mogą być wydane do nowego domu zbyt wcześnie. Najwcześniej mogą opuścić hodowlę, gdy skończą 12 tygodni. Muszą być odrobaczone i zaszczepione (co najmniej dwa razy), a także muszą mieć wszczepiony CHIP. Ich rodowód musi być kilkupokoleniowy oraz opatrzony odpowiednimi podpisami i pieczątkami.

Ile kosztuje rasowy kot europejski?

Cena nie jest odgórnie ustalona, a jest dobierana indywidualnie pod kota. Znaczenia ma:

  • wiek kota – kocięta są droższe od dorosłych kotów,
  • przeznaczenie kota – koty do hodowli są sprzedawane zazwyczaj dwa razy drożej od tych „na kolanka”,
  • stopień wpasowania w ramy wzorca rasy – każdy kociak z miotu może kosztować inaczej,
  • linia genów – kocięta po wybitnym kocie będą droższe,
  • dostępność rasy – za koty sprowadzane zza granicy trzeba zapłacić więcej, ponieważ dochodzą dodatkowe koszty (m.in. transport),
  • renoma hodowli – początkujący hodowca może sprzedać pierwszy miot taniej.

W Polsce nie ma hodowli kota europejskiego krótkowłosego. Jest on popularny głównie w krajach skandynawskich. Jego cena zwykle waha się od 800 do 1100 euro. Kot munchkin również nie jest dostępny w naszym kraju. Za granicą trzeba za niego zapłacić od 1000 do 2000 dolarów. Kot amerykański krótkowłosy jest u nas rzadko spotykany, ale istnieje hodowla tych kotów. Zazwyczaj te kocięta kosztują ok. 3000 zł.

W pseudohodowlach koty sprzedane są różnice. Niektórzy hodowcy nie dbają nawet o pozory legalnej hodowli. Ich kocięta kosztują ok. 500 zł i nie mają rodowodu. Taka cena ma skusić do zakupu kociaka w typie danej rasy bez zadawania zbędnych pytań. Z kolei inni pseudohodowcy próbują przekonać, że ich kocięta są jedyne w swoim rodzaju, dlatego trzeba zapłacić za nie ok. 5000 zł.

Kot europejski krótkowłosy nie cieszy się powodzeniem w naszym kraju, ponieważ wygląda jak dachowiec. Zanim zdecydujesz się na konkretnego kota, upewnij się, czy hodowla, w której on jest, zrzeszona jest w odpowiednim stowarzyszeniu. Zdarzają się pojedyncze sytuacje, w których hodowcy sprzedają kocięta taniej. Cena nie może być jedynym wyznacznikiem legalności hodowli.

ikona podziel się Przekaż dalej