Kot elfi – charakter, pochodzenie i cena kotów bez sierści

Jak wyglądają koty elfie?

Kot rasy elfiej jest skrzyżowaniem kota sfinks z amerykańskim kotem curli. Właśnie to wpłynęło na wygląd elfich kotów, które są bez futra – pojedyncze włoski pojawiają się wyłącznie na uszach, łapkach, nosku i ogonie zwierzaka. Jest to stosunkowo niedawno odkryta rasa, którą wyhodowano sztucznie. Właśnie dlatego, kot elfi nie został uznany za oficjalną rasę. Skąd wzięła się nazwa kota? Otóż, od jego długich, zakręconych i nieco spiczastych uszu. Właśnie te specyficzne uszy zadecydowały o ostatecznej nazwie rasy kota elfiego.

Rasowe koty elfie ważą z reguły ok. 4 kilogramów – choć niektóre z nich osiągają wagę nawet do 7 kilogramów. Czworonogi są bardzo wysportowane, a ich ciało z reguły jest muskularne oraz gibkie – podobnie silne ciało ma kot sfinks, kot egipski mau, york chocolate i havana brown. Koty elfie charakteryzują się również długim pyszczkiem i kośćmi policzkowymi, które nieco wystają. Ich ogon jest długi i spiczasty, a skóra pomarszczona – gołe koty zresztą słyną ze swoich specyficznych fałdek. Łyse koty elfie mogą mieć dosłownie każdy kolor i wzór – konkretne barwy nie są określone w FCI, ponieważ rasa nie została uznana za oficjalną.

Skąd dokładnie wziął się kot elfi?

Pierwsze łyse koty elfie pojawiły się mniej więcej na przełomie XX i XXI wieku. Początek rasy elfiej przypisuje się Stanom Zjednoczonym – zwłaszcza, że przy krzyżowaniu rasy brało udział wielu hodowców, m.in. z Kalifornii czy New Jersey. Inni uważają, że kształtować rasę zaczęto tak naprawdę w Kanadzie, w 2007 roku – kiedy to Karen Nelson zaczęła próby uzyskania idealnego wyglądu elfa.

 Stowarzyszenia zajmujące się klasyfikowaniem poszczególnych kocich ras nie postawiły elfiej odmiany obok kotów takich, jak havana brown, york chocolate czy egipski mau. A więc, kot elfi nie jest oficjalną kocią rasą – choć uważa się go głównie za odmianę sfinksa. Niekiedy często elfie koty są ze sfinksami mylone. Sprawdź także ten artykuł o rasach kotów bez sierści.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Czy wyróżnia się kot elfi? Poznaj gołe koty elfie!

Zachowanie kotów elfich krok po kroku

Koty elfie wyróżniają się częstą aktywnością, a także… nadpobudliwością. Jest ich wszędzie pełno, ponieważ uwielbiają spędzać czas z człowiekiem, często towarzysząc mu w codziennych czynnościach i zadaniach. Kot elficki mimo, iż się starzeje, nigdy nie traci swojej kocięcej radości – a więc, chęć na zabawę praktycznie w ogóle mu nie mija. Jako, że koty nie posiadają włosów, zdecydowanie lepiej czują się w ciepłym mieszkaniu, niż na dworze.

Dwa koty elfie na szarym tle, a także informajce o ich hodowli, porady, opis wyglądu, usposobienie i charakter oraz wymagania i pielęgnacja skóry
Kot elfi krok po kroku, czyli pochodzenie, opis wyglądu, usposobienie i charakter, wymagania i pielęgnacja w domu

Kot elfi należy do inteligentnych kocich ras, które bardzo szybko zaprzyjaźniają się z innymi zwierzętami. Są towarzyskie, więc kontakty z innymi kotami nie są dla nich przerażające lub krępujące. Koty elfie są czułe, odkrywcze, a także zdolne do szybkiego zaadaptowania się w nowym otoczeniu. Pamiętaj jedynie o tym, że koty elfie nie przepadają zostawać same w domu. Najkorzystniej będzie zatem, by w mieszkaniu na czas nieobecności zostawić ze sobą dwa koty. Wówczas nie będą się nudzić i nie będą odczuwać samotności, której tak bardzo nie lubią.

Zdrowie, żywienie i pielęgnacja kotów elfich

Kot elfi jest odporny na prawie każdą chorobę. Oczywiście, z czasem mogą pojawić się u nich problemy ze stawami, jednak jest to przypadłość większej części ruchliwych kotów. Poza tym, rasa elfia słynie z dobrego zdrowia. Nie pozwalaj jednak zbyt długo przebywać kotu na słońcu, ponieważ może on tym sposobem uszkodzić swoją delikatną skórę. Na wszelki wypadek, dobrze będzie smarować go kremem z filtrem, by ochronić ją przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Kota elfiego należy regularnie kąpać, by pozbywać go warstwy tłustej substancji – mogą się na niej zbierać i namnażać bakterie. Warto też przecierać skórę kota elfiego wilgotną ściereczką, by ochronić go przed różnymi chorobami skóry. Koniecznie przyzwyczajaj go do takich zabiegów pielęgnacyjnych, by później nie sprawiał problemów. Trzeba też pamiętać, by dobrze odżywiać swojego kota elfiego – jako, że jest bez sierści, ma również przyspieszony metabolizm. Poza tym, zdrowe i wysokojakościowe jedzenie z całą pewnością wydłuży życie kota i sprawi, że będzie szczęśliwy.

Rasa nie należy do najtańszych, ponieważ cena za kota elfiego to ok. 2 tysiące dolarów. Należy jednak pamiętać, że kot elfi nie występuje w Polsce, ponieważ nie jest oficjalnie uznany przez FIFe. Z tego też względu, zwierzaka zakupić można wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny