Charakterystyka rasy – kot egzotyczny (exotic)

Rudy, czarny, niebieski czy biały – jak wygląda ten kot?

Do powstania tej rasy przyczynił się kot perski i kot amerykański krótkowłosy. Miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Kot egzotyczny kojarzony był z kotem brytyjskim, ale w tworzeniu rasy mogły uczestniczyć także inne koty (np. kot rosyjski niebieski i kot burmański). Dzisiaj egzotyki można krzyżować obrębie własnej rasy i z kotami perskim. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna uznała kota egzotycznego w latach 90. ubiegłego wieku.

Nie jest to mały kot. Kot egzotyczny waży ok. 3-7 kg. Ma mocną budowę ciała i sprawia wrażenie zaokrąglonego. Jest krępy i ma silne barki. Jego łapki powinny być małe i owalne, a kończyny mocne. Głowa tego kota jest okrągła. Powinien mieć pełne policzki, wypukłe czoło, krótki nos i mocną brodę. Uszy kota egzotycznego są małe, owłosione wewnątrz, zaokrąglone na końcach i nisko osadzone. Jego oczy powinny być okrągłe, duże i szeroko rozstawione. Mogą mieć kolor: niebieski, pomarańczowy (miedziany), zielony. Ogon tego kota jest zaokrąglony na końcu, niezbyt długi i mocno porośnięty futrem.

Jest to kot krótkowłosy. Jego sierść jest miękka i gęsta. Nie powinna przylegać do ciała, a od niego odstawać. Podszerstek tego kota jest gęsty. Dopuszczalne umaszczenia w tej rasie to:

 • jednolite – niebieski (nie jest to szary), czarny, biały, kremowy, rudy, czekoladowy, liliowy,
 • szylkret – czarny, czekoladowy, liliowy, niebieski,
 • z białym – van, arlekin, bikolor,
 • tabby – klasycznie pręgowany, cętkowany, tygrysio pręgowany,
 • złocisty,
 • srebrzysty,
 • dymny,
 • point.

Jaki charakter ma kot egzotyczny?

Przede wszystkim jest to kot bardzo spokojny. Nie ma w zwyczaju biegać jak szalony po całym domu. Woli spokojnie obserwować otoczenie na kolanach swojego opiekuna. To bardzo czuły kot, który praktycznie zawsze ma ochotę na pieszczoty. Mocno przywiązuje się do swojego właściciela i bardzo chętnie towarzyszy mu przy różnych czynnościach. Bardzo często można go znaleźć śpiącego w łóżku obok opiekuna.

Kot egzotyczny nie potrzebuje dużo ruchu, ale przeważnie nie ma nic przeciwko wspólnej zabawie. Ten wesoły kotek jest bardzo cierpliwy i chętnie będzie się bawił z dziećmi, ale warto nadzorować ich zabawy. Egzotyk ma delikatny głosik, ale na ogół nie jest gadatliwy i ceni sobie ciszę. Jest polecany dla osób starszych.

Ten kot lubi wygodę i nie ma skłonności do ucieczek. Nie ma też tendencji do niszczenia różnych rzeczy. Kot egzotyczny jest towarzyski i przeważnie szybko przekonuje się do nowych gości. Jest przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt. Powinien dogadać się z innymi kotami o równie spokojnym usposobieniu oraz z mało hałaśliwymi psami. Jeśli planujesz zakup pupila, sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla kota.

Pielęgnacja, choroby kota egzotycznego – co warto wiedzieć?

Kot egzotyczny to tzw. pers dla leniwych. Ten krótkowłosy kot nie jest tak wymagający w pielęgnacji jak długowłosy pers. Pomimo gęstego futra można go wyczesywać raz na tydzień. Jedynie w okresie linienia wypadałoby szczotkować go codziennie, ponieważ gubi dużo włosów. W przypadku tego kota należy kontrolować stan jego oczy i regularnie je czyścić, aby nie doszło do infekcji.

Systematyczne wyczesywanie sprawi, że kot będzie zjadał mniej martwych włosów, a w jego przewodzie pokarmowym nie będą zalegać kule włosowe. Profilaktycznie warto podawać kotu łyżeczkę smalcu z gęsi lub kaczki, aby na pewno nie doszło do zakłaczenia.

Ten krótkowłosy kot żyje średnio 12-15 lat. Nie jest to jedna z tych zdrowszych ras. Egzotyki podatne są na różne schorzenia i wady genetyczne, które dotykają persy. W tej rasie dosyć często zdarzają się:

 • kardiomiopatia przerostowa,
 • wielotorbielowatość nerek,
 • postępujący zanik siatkówki,
 • wady zgryzu, choroby przyzębia,
 • problemy z oddychaniem,
 • nadmierne łzawienie oczu,
 • problemy z pęcherzem,
 • choroby skóry.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Hodowla rasowych kotów egzotycznych a pseudohodowla – cena, różnice

Kot egzotyczny - jaka jest cena za rasowe kocięta?

Ostateczna cena zależy od kilku czynników. Znaczenie ma zarówno wiek kota, jak i jego płeć, a także przeznaczenia. Kotka, która ma trafić do hodowli, będzie dużo droższa od tej „na kolanka”. Istotna jest renoma hodowli, a także dostępność danej rasy w kraju. Cena zależy także od linii genów. Ważne jest to, w jakim stopniu kociak wpasowuje się w ramy wzorca rasy.

Zazwyczaj cena kota egzotycznego waha się od 3000 do 4500 zł, ale czasami ten krótkowłosy kot kosztuje 8000 zł. Cena kota burmskiego to kwestia ok. 3000 – 3500 zł. Z kolei kot perski kosztuje ok. 2000 – 3000 zł. Za dorosłe osobniki różnych ras przeważnie trzeba zapłacić ok. 1000 – 1500 zł.

Bardzo rzadko zdarza się, żeby rasowe kocięta były sprzedawane tanio. Ich cena nie powinna być mniejsza niż 1500 zł. W pseudohodowla koty kosztują różnie. W niektórych trzeba za nie zapłacić tylko 500 zł, a w innych już 5000 zł. Nie sposób po samej cenie ocenić, czy ma się do czynienia z legalną hodowlą.

Zdjęcia czy opis kota egzotycznego – po czym sprawdzić, czy hodowla kotów egzotycznych jest legalna?

Na pseudohodowlę można natknąć się w każdej rasie, choć większe prawdopodobieństwo jest w przypadku kotów bardzo popularnych (jak np. brytyjczyki, persy). Czasami na pierwszy rzut oka wydaje się, że hodowla jest legalna, a dopiero po zakupie kota okazuje się, że tak nie jest.

Hodowcy informują o nowych miotach na swoich stronach internetowych. Jeśli nie znasz jeszcze żadnej hodowli, możesz przejrzeć ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl) lub wybrać się na wystawę kotów. Na samej wystawie obowiązuje zakaz sprzedaży zwierząt, ale możesz poznać różnych hodowców i umówić się na spotkanie w hodowli.

Kot egzotyczny na smyczy na trawniku, a także jego wychowanie, opis, charakter i cena
Jaki charakter ma kot egzotyczny, czyli opis rasy, usposobienie i hodowla

W ogłoszeniu powinieneś znaleźć informacje na temat kociaka (data urodzenia, charakter, umaszczenie, badania, rodzice etc.), ale nie tylko. Z opisu powinieneś dowiedzieć się, w jakim miejscu zrzeszona jest hodowla. Przynależenie do legalnego stowarzyszenia wiążę się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad przez hodowcę (np. kotka nie może urodzić więcej niż 3 razy w ciągu 2 lat). W naszym kraju najczęściej wybieraną organizacją felinologiczną jest Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe), ale działają jeszcze dwie: WCF i TICA.

Zdjęcia mogą przykuwać wzrok, ale nie zawsze przedstawiają rzeczywistość i to, w jakich warunkach na co dzień żyją koty. Zwróć także uwagę na to, czy w opisie lub w nagłówku nie ma informacji, że kotek jest w tzw. typie rasy, ponieważ oznacza to, że nie jest rasowy, a tylko go przypomina. Każdy kociak z miotu otrzymuje rodowód. Powinien być kilkupokoleniowy, poprawnie wypisany i opatrzony odpowiednimi pieczątkami i podpisami.

Istotny jest wiek wydawanego kociaka. Młode koty mogą opuścić hodowlę, gdy mają skończone 12 tygodni. Obowiązkowo muszą mieć wszczepiony CHIP. Każdy kotek powinien być co najmniej dwa razy odrobaczony i dwa razy zaszczepiony. Na trzecie szczepienie przeważnie decydują się hodowcy, którzy przetrzymują nieco kocięta, aby poddać je zabiegowi kastracji. W ten sposób mają pewność, że ich koty nie będą nielegalnie rozmnażane, a nowi właściciele kota nie muszą martwić się o zabieg i okres rekonwalescencji.

Hodowla kotów egzotycznych w Polsce to:

 • HelloSweety*PL
 • Pritikiti*PL
 • Sepis*PL
 • SoftPompon*PL
 • Mruczoduszka*PL

Prawidłowe żywienie egzotyka – co jedzą domowe koty?

Kot egzotyczny lubi jeść. Z racji tego, że egzotyk ma mało aktywny tryb życia, to jeśli nie będziesz kontrolować jego diety, kot bardzo szybko może mieć nadwagę. Dzienna porcja karmy powinna być dobrana nie tylko pod kątem aktywności, ale także zdrowia i wieku kota.

Koty są zwierzętami mięsożernymi. Podstawą ich diety jest mięso. Wszelkie zboże i cukry są zbędne. Możesz zdecydować się na tzw. dietę BARF, która polega na podawaniu kotu surowego mięsa (mięśniowego i podrobów) oraz suplementów. Zanim jednak zdecydujesz się na ten model żywienia kota, musisz zdobyć odpowiednią wiedzę na ten temat. Źle dobrane suplementy mogą przyczynić się do złego stanu zdrowia kota, a nawet jego śmierci.

Na rynku dostępne są karmy:

 • mokre wysokomięsne (bytowe, podstawowe) – mogą stanowić podstawę codziennej diety, ponieważ zawierają wysoką zawartość mięsa i potrzebne witaminy oraz minerały. Są to m.in.: Gussto, ZiwiPeak, Feringa, Catz Finefood, Grau, Wild Freedom, MAC’s.
 • mokre filetowe (uzupełniające) – można ją podawać co jakiś czas jako smaczny i zdrowy przysmak. Zazwyczaj jest to filet drobiowy lub rybny w galarecie albo w bulionie. Do karm uzupełniających zaliczają się m.in.: Cosma, Schesir, Applaws.
 • suche – tę karmę należy przechowywać w szczelnie zamykanym pojemniku, ponieważ tłuszcz szybko się utlenia i karma traci smak. Jeśli kot je tylko suchy pokarm, musi pić bardzo dużo wody. Karma sucha o dobrym składzie to m.in.: Acana, Power of nature, Purizon, Orijen, Thrive, ZiwiPeak, GranataPet.

Producenci zamieszczają na opakowaniach proponowaną dzienną dawkę swojej karmy, ale ona może okazać się zbyt duża lub za mała. Należy obserwować kota i kontrolować jego wagę. Jeśli chudnie lub tyje, trzeba skorygować dzienną porcję.

Kot ma mały żołądek, dlatego lepiej podawać mu mniejsze porcje, ale częściej. Domowe koty warto karmić 3-5 razy w ciągu dnia, w zależności od możliwości. Niektórzy właściciele decydują się na opcję mieszaną. Wtedy podają kotu mokrą karmę z samego rana (ok. 50 g), a przed wyjściem sypią suchy pokarm (ok. 20 g). Po powrocie do domu znowu podają kotu mokrą karmę (ok. 50 g) i dopiero na noc, tuż przed snem, sypią kolejną porcję suchej karmy (ok. 20 g).

Ten kot jest mniej popularny niż kot perski, ale w naszym kraju można kupić te kocięta. Mały kot egzotyczny kosztuje ok. 3000 – 4500 zł. Cena zależy jest m.in. od renomy hodowli, linii genów i wpasowania się w ramy wzorca przez kociaka. Zanim kupisz danego kota, upewnij się, czy wybrana hodowla zrzeszona jest w odpowiednim stowarzyszeniu. Ten krótkowłosy kot może być m.in.: biały, rudy, czarny i niebieski. Podobnie jak pers jest mało aktywny, niehałaśliwy oraz ma spokojny charakter.

ikona podziel się Przekaż dalej