Kot doński sfinks - charakterystyka, usposobienie, hodowla, porady
Kot doński sfinks budzi zasłużony zachwyt. To piękna rasa, której usposobienie ujmie każdego człowieka. Doński sfinks jest otwarty, odważny i przyjazny, za to jego cena może zwalić z nóg. Kocięta kosztują minimum dwa tysiące złotych, czemu trudno się dziwić, bo hodowla i pielęgnacja kota bezwłosego niesie za sobą dodatkowe koszty.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach rasowych.
Kot doński sfinks - rasa idealna?
Pochodzenie
Czy sfinks doński pochodzi od kanadyjskiego? I czy w ogóle obie te rasy mają ze sobą coś wspólnego? Odpowiedź jest krótka - nie. Kot doński sfinks “powstał” dużo później niż sfinks kanadyjski, bo w 1987 r.
Rasie dała początek kotka, która wraz z wiekiem zaczęła tracić sierść. Jej dzieci albo już rodziły się bez włosów, albo traciły sierść w miarę upływu czasu. Ostatecznie udało się uzyskać konkretną mutację genetyczną, która “gwarantowała” rodzenie się kotów nagich.
Rasa została stworzona przez człowieka, inaczej niż np serwal afrykański. Serwal afrykański to dziki kot, którego szczególnie odważni hodowcy próbują przystosować do trzymania w domu. Jako behawiorysta sprzeciwiam się takim praktykom. Uważam je za przejaw pychy i chciwości, która wielu innym gatunkom, takim jak margaj, tygrys czy jaguar, wyrządziła sporą krzywdę. Wspomniany margaj czy jaguar nadal padają ofiarą kłusowników.
Usposobienie
Biorąc pod swój dach kota, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na jego usposobienie. Rasa doński sfinks jest pod tym względem wyjątkowo dobrym wyborem. Kocięta tej rasy są pogodne, ciekawskie, otwarte, lubią spędzać czas z opiekunem. Nie będzie trudno skłonić je do zabawy, a nawet spacerów na smyczy.
Jeśli rozważamy zakup sfinska dońskiego musimy upewnić się, że dana hodowla jest legalna. Jedynie kot pochodzący z legalnej hodowli jest naprawdę rasowy. Kocięta z legalnej hodowli kosztują, wysoka cena nie powinna nas jednak zniechęcać. Karmienie, szczepienie, leczenie, czipowanie i kastracja kotów hodowlanych wymaga przecież sporych nakładów.
Pielęgnacja
Kot doński sfinks jest całkiem nagi lub pokryty drobnym meszkiem, nie ma też wibrysów. Z pewnością nie wymaga czesania, ale koty tej rasy trzeba kąpać. Ich skóra produkuje sporo sebum, które w kontakcie z powietrzem robi się czarne. Sebum to tłusta substancja ochronna, która u sfinksów może blokować pory w skórze. Kocięta powinny być od małego przyzwyczajane do kąpieli.
Nadmiar sebum należy usuwać z okolic pazurów i fałdów skóry. Ze względu na brak rzęs, oczy sfinksa dońskiego również wymagają specjalnej uwagi. W zimie sfinksom trzeba zakładać ubranka, a latem smarować kremem z wysokim filtrem.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Hodowla
Hodowla kota rasowego, nie tylko dońskiego sfinksa, może być wspaniałą przygodą. Na pewno stanowi również wyzwanie - odpowiedni dobór genetyczny i wychowanie kociąt wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności.
Przebywanie w towarzystwie dońskich sfinksów jest niewątpliwie ogromną przyjemnością. Koty te są bardzo kontaktowe przecząc mitowi o “kocie samotniku”. Z dońskim sfinksem nie sposób się nudzić ani czuć się samotnym. Jego bliskość i słodkie mruczenie ukoi niejedną ludzką duszę.
A jeśli zastanawiasz się, dlaczego koty mruczą, to pamiętaj, że nie zawsze jest to objaw przyjemności, czasami może być oznaką bólu lub silnego stresu. Jednak mruczenie w obecności opiekuna oznacza zazwyczaj, że kontakt z nim sprawia kotu sporą przyjemność. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach sfinksach.
Kot doński sfinks a inne zwierzęta
Inne koty
Należy pamiętać, że kot jako gatunek preferuje życie w pojedynkę. Jeśli chcemy mieszkać w domu z kilkoma kotami, najlepiej wziąć z hodowli kocięta z jednego miotu. Ograniczymy w ten sposób możliwość nieporozumień.
Jeśli planujemy “dokocenie” sfinksa innym kotem - rasowym czy nie - zawsze musimy robić to na drodze socjalizacji z izolacją. Rezydentowi należy dobrać osobnika zbliżonego wiekiem i charakterem. Przeciwieństwa w kocim świecie się nie przyciągają, a niewłaściwe dokocenie może być źródłem poważnych problemów behawioralnych.
Kot doński sfinks a psy
Doński sfinks jako kot ciekawski, otwarty i bardzo aktywny powinien chętnie zaakceptować towarzystwo psa. Jednak nawet najbardziej przyjacielski i otwarty kot potrzebuje okresu bezpiecznej socjalizacji z psem. W trakcie socjalizacji pies musi być na smyczy i pod kontrolą człowieka, a kotu należy zapewnić możliwość ucieczki i schowania się.
Łączenie kota z psem warto omówić z behawiorystą, celem uniknięcia nieporozumień w komunikacji kot - pies. Oba te gatunki mają bowiem diametralnie różny język ciała i potrzeby społeczne. Pies może nie zrozumieć “kociej mowy”, skąd już tylko krok od bójek, a nawet poważniejszych problemów.
Bibliografia:
- https://fera.pl/kot-sfinks-najwazniejsze-informacje-o-rasie.html
- https://www.koty.pl/rasa/kot-sfinks-kanadyjski/?gclid=Cj0KCQiAjc2QBhDgARIsAMc3SqQS_CZ65ZgtStLnduAPubq_p9r9x0ApqPj6V2hGRM4zoIaqQfWcSRoaAm_zEALw_wcB