Podstawowe informacje o kocie brytyjskim długowłosym

Popularne nazwy:
British Longhair (ang.)
Pochodzenie:
Wielka Brytania
Kategoria FIFe:
Kategoria III
25 - 30 cm
3 - 5 kg
25 - 30 cm
4 - 8 kg
14 - 18 lat
umiarkowana potrzeba ruchu
Cena kociaka z hodowli:
2000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 250 zł
Imiona dla kota brytyjskiego długowłosego:
Hektar, Sam, Tomas, Peter, Siesta, Krakers, Fire, Bursztyn, Mruczek, Pulpa, Bigos, Orient

Kot brytyjski długowłosy czy innymi słowy highlander jest specyficzną odmianą brytyjczyków krótkowłosych. Rasa powstała ze skrzyżowania czystej krwi, krótkowłosego kota brytyjskiego z kotem perskim. Poniżej podpowiemy, jak wygląda owa krzyżówka, omówimy charakter i warunki pielęgnacji kota długowłosego. Wskażemy też najczęstsze opinie o rasie oraz wymienimy możliwe problemy z jej zdrowiem.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.

Jak wygląda kot brytyjski długowłosy?

Brytyjczyk o wielobarwnym umaszczeniu

Kocięta brytyjskie długowłose wyglądają wyjątkowo uroczo. Zazwyczaj przypominają małe, bardzo puchate kulki, które szybko zjednują sobie serca dorosłych i młodszych miłośników miałczących czworonogów.

Długość futra jest klasyczną mieszanką brytyjczyka oraz persa i uznaje się ją za półdługą. Dopuszczalne barwy umaszczenia okazują się bardzo zróżnicowane. Dużą popularnością cieszy się highlander biały, czarny, liliowy, rudy, a także niebieski. Istnieją także ubarwienia dwukolorowe, które zazwyczaj posiadają domieszkę futra w białym zabarwieniu.

Angielski kot może występować w ponad trzystu odmianach umaszczenia. Jego barwa może być taka sama jak w przypadku brytyjczyków krótkowłosych. Warto jednak pamiętać, iż kot brytyjski długowłosy nie jest rasą uznaną przez większość organizacji felinologicznych. Nasz rudy, niebieski, biały, czarny czy liliowy towarzysz jest często uznawany za skutek uboczny krzyżowania dwóch ras. Niektóre organizacje uważają go za tak zwane zwierze w typie rasy.

Wzrost, waga i wygląd długowłosego brytyjczyka

Kocięta angielskie długowłose posiadają dość specyficzną, krępą budowę ciała (podobnie jak pupil belgijski). Ich cechą charakterystyczną są też króciutkie łapki, pokryte bardzo gęstym futrem. Kotki sprawiają wrażenie pluszowych, a ich średnio długa okrywa jest gładka, lejąca i połyskliwa. Ciekawostką mogą być intensywnie niebieskie lub zielone oczy, które w połączeniu z futrem (np. kolor liliowy, czarny, biały czy rudy) zwracają na siebie dużą uwagę.

Długowłosy brytyjczyk waży około 5 do 8 kilogramów, kotki są przeważnie nieco lżejsze, a ich masa nie przekracza 6 kilogramów. Nasz angielski towarzysz posiada gęste futro, które sprawia wrażenie masywności. Z reguły małe kocięta oraz dorosłe kotki wydają się znacznie większe, niż wskazuje na to ich waga. A może zainteresuje cię także dla porównania ten artykuł o krótkowłosym kocie brytyjskim?

Kot brytyjski długowłosy – prawdziwy charakter, opinie, pielęgnacja i możliwe choroby

Jaki charakter posiada długowłosy kot angielski?

Charakter highlanderów nie różni się zbytnio od charakteru angielskiego kota krótkowłosego. Są to zwierzęta spokojne i pozbawione agresji. Kocięta lubią intensywne zabawy, jednak nie są w nich zbyt dominujące ani agresywne. Rzadko występują zabawy z użyciem ostrych pazurków czy zębów.

Dorosły, długowłosy kot belgijski ceni sobie ciszę i spokój. Bardzo lubi ciepłe zakamarki domu, jednak dobrze czuje się też na kolanach swojego właściciela. Większość długowłosych brytyjczyków jest dużymi pieszczochami, a co za tym idzie, świetnie radzą sobie w kontaktach z całą rodziną.

Łagodny i dość leniwy charakter angielskiego kota długowłosego łączy się z wyjątkową gracją oraz elegancją. Brytyjczyk sprawia nonszalanckie wrażenie, zazwyczaj jest dobrze ułożony i nie sprawia problemów w domowym życiu. Co ciekawe, nasz niebieski, czarny, rudy czy liliowy pupil będzie cenił sobie spokojne popołudnia. Warto zapewnić mu poczucie prywatności, dzięki czemu odwdzięczy się dużym przywiązaniem. Łagodny charakter i uległy temperament sprawiają, że highlander jest rasą lubianą przez rodziny ze starszymi dziećmi.

Opinie i odpowiednia pielęgnacja kota brytyjskiego

Jak już wiemy, kot brytyjski długowłosy posiada dość łagodne usposobienie. Dzięki temu zyskuje przychylne opinie wśród większości miłośników czworonogów. Większość miłośników tej rasy ceni w niej efektowny wygląd oraz bezproblemowość w kontaktach z człowiekiem.

Kot brytyjski długowłosy to rasa, która powstała niejako przez przypadek. Stąd biorą się negatywne opinie hodowców i organizacji, które nie traktują go jako oddzielnej rasy. Mimo wszystko, belgijski kot długowłosy nadal posiada wielu zwolenników, a jego nietypowe, średnio długie futro przyciąga uwagę.

Warto przy tym zaznaczyć, że długowłosy kot angielski posiada podobne wymagania, jak kocięta perskie. Konieczne jest regularne czesanie futra oraz pielęgnacja okolic oczu. Czesanie najlepiej wykonywać codziennie, co zapobiegnie pojawianiu się kołtunów. Z kolei pielęgnacja oczu to głównie ich przemywanie oraz usuwanie ewentualnych przebarwień pod oczami. Jasno umaszczone koty i kotki mogą posiadać widoczny, rudy nalot pod oczami. Jest to wynik wypływania łez z oka. Kocięta często posiadają niedrożne kanaliki łzowe, dlatego pielęgnacja polega na zapewnieniu optymalnej higieny w okolicach gałki ocznej.

Kot belgijski długowłosy może mieć też strzyżone futro. Przeważnie przycina się je nożyczkami lub maszynką z dłuższą nakładką dystansową. Strzyżenie można wykonać samodzielnie, jednak znacznie popularniejszym rozwiązaniem okazuje się wizyta w salonie groomerskim. W owym miejscu można też przyciąć pazurki czy dodatkowo nawilżyć futro w celu poprawy jego struktury.

Na co choruje długowłosy kot angielski?

Kot brytyjski długowłosy jest rasą dość odporną, jednak mogą mu towarzyszyć problemy zdrowotne, typowe dla krótkowłosych brytyjczyków oraz persów. Jedną z chorób jest wspomniana wcześniej niedrożność kanalików łzowych, objawiająca się przebarwieniami pod oczami.

Długowłosy kot belgijski może też cierpieć na kardiomiopatię przerostową. Jest to choroba serca, typowa dla brytyjczyków. To również typowa choroba genetyczna, niemożliwa do wyleczenia. W celu uniknięcia ryzyka zakupu kota z daną chorobą, warto dopytać hodowcy, czy kotki hodowlane zostały przebadane pod USG. Do hodowli powinno się dopuszczać jedynie zdrowe osobniki, bez objawów chorobowych. Zwiększa to szanse na to, że kocięta nie będą obciążone wadami serca.

Rudy, liliowy, niebieski, biały czy czarny kot belgijski długowłosy może też cierpieć na wielotorbielowatość nerek. Jest to kolejna choroba o podłożu genetycznym. Co ciekawe, nieprawidłowość występuje zarówno u kotów brytyjskich krótkowłosych, jak i u persów. Potomek obydwu ras również może nosić znamiona owej choroby.

Cena kotów brytyjskich długowłosych

Długowłose koty brytyjskie nabędziemy w wielu większych i mniejszych hodowlach. Cena zakupu małego kociaka zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 1800-2000 zł. Jest to standardowa cena za małe koty i kotki. Cena długowłosego brytyjczyka może być niekiedy nieco wyższa. Wyższe stawki dotyczą kociąt o wyjątkowym wyglądzie czy bardziej popularnym umaszczeniu. Ostateczna stawka będzie uzależniona od konkretnej hodowli.

Warto pamiętać, że cena nie może być głównym kryterium wyboru kociaka. Bardzo istotne będą także warunki hodowlane, zdrowie rodziców kociąt czy usposobienie małego kociaka. Dlatego przed zakupem należy udać się osobiście do hodowli, sprawdzić książeczkę zdrowia, ocenić warunki hodowlane i wybrać kociaka, który będzie pasował do naszego trybu życia. W każdym miocie znajdą się kocięta bardziej odważne lub nieco bardziej żywiołowe. Dobry hodowca będzie w stanie wskazać nam kociaka, który idealnie poradzi sobie w naszym domu czy mieszkaniu.

Zwróćmy także uwagę na fakt, że podejrzanie niska cena często oznacza hodowle masowe. W owych miejscach utrzymują się złe warunki hodowlane, a liczba kotów hodowlanych jest często przerażająca. Małe kocięta mogą wtedy chorować na liczne choroby genetyczne, nie posiadać niezbędnych odrobaczeń czy szczepień. Dlatego warto podchodzić do owych ofert z dużą nieufnością.

Zalety i wady kota brytyjskiego długowłosego

Zalety
  • cichy
  • rodzinny
  • toleruje towarzystwo innych kotów
  • toleruje towarzystwo psów
Kot brytyjski krótkowłosy jest domatorem, który urzeka swoim spokojem i cierpliwością. Zwykle dobrze toleruje towarzystwo innych kotów, psów i dzieci.
Wady
  • skłonność do nadwagi
U kotów brytyjskich występuje skłonność do nadwagi. Trzeba zatem pilnować porcji podawanych mu posiłków. Brytyjczyki nie zawsze lubią dużą ilość pieszczot. Należy mieć to na uwadze i szanować potrzeby kota.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • mocna szyja,
  • krótka kufa,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • małe uszy,
  • okrągła głowa
Kot brytyjski jest kotem dobrze umięśnionym o mocnej budowie.
Rodzaj owłosienia:
  • półdługowłosy
  • z podszerstkiem
Umaszczenie:
  • pręgowane,
  • niebieskie,
  • szylkretowe,
  • tabby
Kolor oczu:
  • zielone,
  • miedziane,
  • niebieskie

Galeria zdjęć - Brytyjski długowłosy

Charakter kota brytyjskiego długowłosego

Charakter:
  • łagodny,
  • czuły,
  • spokojny,
  • cichy
Potrzeba ruchu:
umiarkowana potrzeba ruchu
Poziom agresji:
niski
Kot brytyjski długowłosy nie jest kotem agresywnym.
Skłonność do ucieczek:
niska
Koty tej rasy nie wydają się skłonne do ucieczek od opiekuna.

Brytyjski długowłosy - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Kot brytyjski długowłosy nadaje się dla rodzin i dla seniorów. Jest spokojnym domatorem i nie sprawia kłoptów.
Dla kogo się nadaje:
  • dla rodzin z dziećmi,
  • dla seniorów,
  • dla singli,
  • dla par
Kot brytyjski długowłosy nadaje się dla każdego. Sprawdzi się w rodzinie oraz dla seniora, czy singla lub pary.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Kot brytyjski długowłosy jest spokojny i cierpliwy. Może mieszkać w domu z dziećmi i dobrze się z nimi dogadywać. Należy dbać o to, by najmłodsi szanowali potrzeby kota.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Kot brytyjski długowłosy zwykle dość dobrze znosi nieobecność opiekuna.

Pielęgnacja kota brytyjskiego długowłosego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu
Kot brytyjski długowłosy wymaga regularnego wyczesywania sierści. Oprócz tego pielęgnacja polega na skracaniu pazurów, myciu kocich zębów oraz sprawdzaniu stanu uszu, czy kapielach (gdy zajdzie taka potrzeba).
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Wiele kotów lubi jeść mięso - surowe lub gotowane. Jeżeli opiekun decyduje się na taką dietę, musi ją odpowiednio bilansować, by kot otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Alternatywne rozwiązanie stanowią pełnoporcjowe karmy gotowe - mokre lub suche.
Podatność na choroby:
Kot brytyjski długowłosy na tendencję do nadwagi, a także chorób nerek i serca. Opiekun powinien dbać o regularne badania krwi oraz USG nerek i serca.
ikona podziel się Przekaż dalej