Kot bez sierści – oto 4 rasy kotów łysych i ich opisy
Czy kot bez włosów istnieje? Tak, jest kilka ras łysych kotów, które są pozbawione jakiejkolwiek sierści i włosów. Zastanawiasz się, jak się nazywają koty bez sierści? A może słyszałeś kiedyś o nich i ciekawi Cię, ile kosztuje kot sfinks i jakie są jego odmiany? Albo czy sfinksy to koty egipskie? Wszystko o kotach sfinks i innych łysych kotach dowiesz się już teraz.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.
Jak się nazywają koty bez sierści?
Rasy łysych kotów
Nazwa kotów bez sierści skupia się powszechnie w obrębie tak naprawdę jednej rasy, którą jest sfinks (kot sphynx). Jednak nie są one jedyne. Jaka rasa kota nie ma jeszcze sierści?
Gołe rasowe koty to również:
- kot elfi,
- kot doński sfinks,
- kot peterbald.
Teraz gdy już wiesz, jak się nazywają koty bez sierści, możesz dowiedzieć się o nich nieco więcej. Te cztery łyse koty są do siebie podobne ze względu na brak okrywy włosowej, ale ich kształty się różnią. Co warto o nich wiedzieć? Zacznijmy od trzech mniej znanych ras.
Nazwa kotów bez sierści – kot elfi
To nazwa kotów bez sierści, które kojarzą się z elfem Legolasem i skrzatem Zgredkiem w jednym. Rasa powstała na skutek skrzyżowania sfinksów z amerykańskimi curlami. Po sfinksach odziedziczyły brak sierści, a po curlach wywinięte uszy. Kot elfi osiąga wagę od 3,6 kg do nawet 6,8 kg (kotki są mniejsze od kocurów).
Jest to kot dobrze umięśniony, ale z wiekiem mogą pojawić się u niego problemy ze stawami. Trzeba również dbać o jego skórę i zapewniać mu ciepło. Delikatny puszek występuje na łapach, ogonie, nosie i uszach.
Kot elfi jest bardzo towarzyski i aktywny. Nadaje się do kontaktu z dziećmi, nie jest agresywny. Jednak jest to rasa nieuznana przez organizację FIFe. W Polsce nie ma hodowli tych kociaków, dostępne są tylko w Stanach Zjednoczonych.
Nazwa kotów bez sierści – kot doński sfinks
W porównaniu z kotem elfem, doński sfinks jest już uznawane przez FIFe oraz WCF pod nazwą Don Sphynx. Nazwa „Don” wynika z faktu, że pierwszy łysy kot tej nowej rasy urodził się w mieście Rostów nad Donem. Jednak z samym sfinksem nie mają za wiele wspólnego. Sfinks kanadyjski uzyskał nagość przez gen recesywny, z kolei u dońskich sprawił to gen dominujący. Do tego, nie zawsze są w całości gołe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szarym kocie brytyjskim?
Występują cztery odmiany owłosienia:
- rubber bald – koty rodzą się łyse i takie zostaje.
- flocked – koty są pokryte cienką warstwą przypominająca zamsz.
- velour-coated – kot ma wełnistą sierść, ale znika ona w pierwszym roku życia. W rezultacie kot może wyłysieć całkowicie albo zostać z resztką sierści na kończynach, ogonie czy pyszczku.
- brush – kot ma owłosienie, a z czasem traci tylko trochę, w wyniku czego powstają łyse miejsca, głównie na plecach i głowie. Sierść może być miękka i falista lub szczecinowata.
Doński sfinks osiąga przeważnie wagę od 3 do 5 kg. Długość jego życia szacuje się na 12-15 lat.
Nazwa kotów bez sierści – kot peterbald
Peterbald to nazwa kotów bez sierści, które narodziły się w Rosji (Petersburg, 1993 rok). Ta rasa postała w wyniku połączenia kotki orientalnej z dońskim sfinksem. Ich syn stał się pierwszym sfinksem peterbaldzkim. Są to koty smukłe i eleganckie, o długim ciele. Peterbaldy mają wręcz wszystko wydłużone, a najbardziej pyszczek, za którego sprawą bardziej przypominają kota syjamskiego i orientalnego. Mają poskręcane wibrysy.
Rasa ta charakteryzuje się tym, że występuje w pięciu wersjach umaszczenia, które to do drugiego roku życia kota może się zmienić. Mogą być bezwłose, ale też pokryte meszkiem. Zdarzają się osobniki, które mają dłuższe włosy i są miłe w dotyku, ale występują też takie, które mają włos krótki i szorstki. Dozwolone jest również, aby miały zwyczajną sierść, jednak pożądana jest nagość. Oczy powinny być kolor niebieskiego lub zielonego.
Peterbaldy są gadułami. Uwielbiają miauczeć i mają przy tym szeroką gamę dźwięków. Mocno przywiązują się do człowieka i stają się jego nieodłączonymi kompanami. Wręcz można je określać jako tzw. przylepy.
Wszystko o kotach sfinks
Kot sfinks – koty egipskie?
Koty sfinksy powstały w wyniku samoistnej mutacji, za której sprawą krótkowłosa kotka urodziła łyse kociaki. Miało to miejsce w Kanadzie. Błędnie określa się sfinksy jako koty egipskie. Poza nazwą nie mają wiele wspólnego z tym miejscem. Rasą kotów egipskich to koty egipskie mau. Sfinks to kot kanadyjski. Poza Kanadą pierwsze hodowle powstały w Stanach Zjednoczonych oraz w Holandii.
Czy sfinks to na pewno kot bez sierści? Nie do końca. Dopuszczalne jest, aby małe kępki włosów występowały na końcu ogona, jądrach, górnej powierzchni łap, tylnej strony uszu oraz brwiach. Ich wąsy są krótki i łamliwe lub nie występują wcale. Ich ciało pokryte jest meszkiem, a skóra na szyi, barkach i głowie jest pomarszczona. Fałdy u sfinksów są pożądane – im więcej, tym lepiej.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Sfinks nie jest mały, a średni. Kotki ważą od 3 do 4 kg, a kocury nawet od 6 do 7 kg. Sfinks jest muskularnej budowy. Ma szeroką klatkę piersiową i duży brzuch. Jego kończyny są długie, ale proporcjonalne do sylwetki. Posiada długą szyja, na której umieszczona jest głowa średniej wielkości, dłuższa niż szersza. Oczy nieco wyłupiaste, owalne, skośne. Często są złote, ale najlepiej, aby były niebieskie. Powinny współgrać z kolorem skóry. Uszy są duże i szerokie. Nowo narodzone kociaki mają oklapnięte uszy, które podnoszą się po kilku tygodniach. Ogon zwęża się ku końcówce, jest długi.
Kot sphynx – charakter
Jaki jest protoplasta nagich kotów? Koty sfinksy mają cudowny charakter. Są przyjacielskie i ufne. Przywiązują się do swojego właściciela i nie odstępują go na krok. Muszą być wszędzie tam, gdzie on – czy to podczas rozwieszania prania, czy podczas spania.
Kocięta są bardzo energiczne i należy zapewnić im sporo ruchu. Lubią się wspinać i odkrywać nowe miejsca. Podobnie jak dorosłe osobniki, lubią towarzystwo człowieka i pieszczoty. Jeśli jednak będą niezadowolone, bardzo głośno to zasygnalizują.
Sfinksy lubią się wtulać, co może być spowodowane również tym, że w ten sposób czerpią ciepło od drugiego zwierzęcia lub człowieka. Kiedy zaś nie możesz ich znaleźć, może okazać się, że ukryły się pod kołdrą, kocem lub w Twoim swetrze. Wszelkie ciepłe kryjówki to ich miejsca.
Rasowy kot bez włosów – ile kosztuje kot sfinks?
Cena za kot bez sierści jest podobna do ceny za koty z sierścią. Kocięta sfinksa kosztują od 2000 do nawet 5000 zł. Taka cena za kota wynika z faktu, że jest to kot z rodowodem. Rodowód świadczy zaś o to, że jest to kot rasowy.
Rasowe koty tyle kosztują, ponieważ hodowca wkłada dużo czasu w ich rozmnażanie oraz opiekę. Hodowla kotów bez sierści jest tak samo pracochłonna, jak hodowla jakiś innych kotów. O każde trzeba dać, zabierać do weterynarza na badania, karmić odpowiednią karmą oraz poświęcać im czas.
Czy istnieje szary sfinks? Nie. Ta rasa ma czternaście kolorów – m.in. czarny, niebieski, czekoladowy, płowy, liliowy – jednak nie jest to szary. Podobnie jak w przypadku stwierdzeń, że sfinksy to koty egipskie – nie, nie są to koty egipskie. Niektóre plotki są tylko plotkami.
Kot bez sierści – karmienie i pielęgnacja
Sfinksy zjadają dwa razy więcej niż inne koty. Ich apetyt wynika z większego zapotrzebowania energetycznego do utrzymania właściwej temperatury swojego ciała. Do tego mają bardzo wrażliwy przewód pokarmowy. Należy dobrze przygotować się w kwestii wiedzy na temat jedzenia dla nich i podawać im odpowiedni pokarm.
Może wydawać się, że gołe koty nie będą tak uciążliwe w pielęgnacji, jak ich długowłosi kuzyni. Wręcz przeciwnie. Rasy łysych kotów potrzebują regularnych kąpieli, ponieważ ich skóra staje się tłusta, a w fałdach zbiera się brud. Podobnie jak w przypadku uszu, które nie są chronione przed zanieczyszczeniami przez włosy, je również trzeba czyścić przynajmniej raz w tygodniu. Najlepiej zacząć przyzwyczajać do zabiegów, gdy kotek jest mały, aby później nie były dla niego stresujące.
Czy kot bez sierści jest dobry dla alergików? Może być, ale niekoniecznie. Kot bez sierści uczula, tak samo, jak inne rasowe koty. Alergie wywołuje białko, które jest w ślinie i w łoju. Gołe koty mają tego łoju dużo, ale ze względu na brak sierści, nie roznosi się tak. Jednak to, czy jest się uczulonym na takie koty, można dowiedzieć się tylko na własnej skórze i podczas bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem.
Rasy łysych kotów stają się coraz bardziej popularne. Są to koty, które nie przeżyją bez człowieka. Kot bez sierści musi mieć zapewniony ciepły kąt, regularną pielęgnację i właściwą karmę. Wychodząc z nimi trzeba mieć na uwadze, że ze względu na brak sierści wymagają specjalnej opieki. Są narażone na poparzenia słoneczne, dlatego latem należy smarować ich ciało kremem z filtrem, z kolei zimą mogą się łatwo przeziębić, więc należy ubierać im ciepłe ubranka.