Krótka charakterystyka rasy – kot balijski

Wygląd i pielęgnacja – co warto wiedzieć o tym kocie?

Kot syjamski jest krótkowłosy, ale w niektórych miotach zaczęły pojawiać się kocięta o dłuższych włosach. Początkowo koty te były wyłączane z hodowli, ale stopniowo stawały się coraz bardziej popularne. W latach 80. XX wieku Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFe uznała je za odrębną rasę. Nazwa rasy nawiązuje do balijskich tancerek, które poruszają się z gracją. Ruchy tego kota są równie eleganckie, dzięki czemu zawdzięczają swoją nazwę.

Jest to kot średni. Jego waga waha się od 2,5 do 4,5 kg. Jest smukły i zgrabny. Jego szyja powinna być długa i równie smukła. Oczy kota balijskiego są zawsze niebieskie i mają migdałowy kształt. Uszy są szerokie u nasady i duże, a ich wnętrze powinno być porośnięte delikatnym włosem. Sierść na ogonie jest długa, a sam ogon powinien być cienki u nasady i długi. Łapy tego kota są owalne i małe, a kończyny długie. Tylne nogi powinny być nieco dłuższe od przednich. Kot balijski ma średniej wielkości głowę, ale nie jest ona tak wydłużona, jak u syjamów, a bardziej okrągła. Nos tego kota nie ma zagłębienia u nasady.

Kot balijski ma jedynie włos okrywowy, który jest półdługi i przylegający do ciała. Dzięki temu, że nie posiada podszerstka, jego sierść nie ma tendencji do kołtunienia. Maść kota balijskiego może być tylko colourpoint (uszy, kończyny, ogon, część twarzowa mają inny kolor niż tułów). Kolorowe znaczenia muszą mieć jednolity odcień i kontrastować z barwą podstawową. Nie jest to kot trudny w pielęgnacji. Należy wyczesywać go raz na tydzień, aby zebrać martwe włosy. Warto regularnie sprawdzać stan jego uszy, oczy, zębów i pazurów.

Jakie jest usposobienie kota balijskiego?

Jest to kot, który przywiązuje się do swojego właściciela. Lubi wszystkich domowników, ale czułość okazuje jedynie wybranej przez siebie osobie. Uwielbia być w centrum zainteresowania i często dopomina się o uwagę oraz pieszczoty. Trzeba poświęcać mu dużo czasu. Kot balijski jest bardzo towarzyski i interesuje się wszystkim, co dzieje się w domu. Ten ciekawski kot powinien zaakceptować nie tylko innego kota, ale także psa.

Ten kot uwielbia zabawę oraz wspinanie się. Wysokie półki nie są dla niego żadnym wyzwaniem i bardzo często można go na nich znaleźć. Warto zakupić dla niego wysoki drapak, na którym będzie mógł rozładowywać emocje. Przydatne mogą okazać się także różne maty do drapania porozkładane po całym domu. Jednak kot, który będzie przez długi czas sam, może zacząć niszczyć np. meble czy firanki. Kot balijski ma duży temperament, ale po intensywnej zabawie potrzebuje spokoju i odpoczynku.

To inteligent kot, więc można nauczyć go wielu sztuczek oraz chodzenia na szelkach. Nauka będzie szczególnie owocna, jeśli kot uzna ją za dobrą zabawę. Ten kot lubi dzieci, jeśli te traktują go w odpowiedni sposób. Podobnie jak kot syjamski, jest bardzo gadatliwy. Nie jest to kot polecany dla osób spokojnych i lubiących ciszę. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o karmach dla kotów.

Co powinien jeść kot balijski?

Wszystkie koty są mięsożerne. Oznacza to, że w ich diecie powinno być przede wszystkim mięso. Warto wykluczyć wszelkie zboża, które są tak naprawdę tanimi zapychaczami stosowanymi przez niektórych producentów karm dla kotów.

Na rynku dostępne są karmy mokre oraz karmy suche. Karma mokra może być bytowa (podstawowa, wysokomięsna) i z powodzeniem może stanowić podstawę codziennej diety. Istnieje też karma morka filetowa (uzupełniająca), która zawiera mało tłuszczów i witamin, ale jest doskonałą i zdrową przekąską dla kota od czasu do czasu. Karma sucha nie jest polecana przez niektórych właścicieli kotów, ponieważ zawiera mało wody i może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Możesz zdecydować się na opcję mieszaną i w ciągu dnia podawać kotu zarówno karmę morką (np. po przebudzeniu i po powrocie z pracy), jak i suchą (np. przed wyjściem z domu i wieczorem).

Kot balijski w ogrodzie
Jaki charakter ma kot balijski, czyli co warto wiedzieć, opis rasy i cena

Innym rozwiązaniem jest dieta BARF, która polega na podawaniu kotu surowego mięsa i odpowiednio dobranych suplementów. Zanim jednak zdecydujesz się na tę dietę, musisz zdobyć wiedzę w tym zakresie. Zła proporcja witamin i minerałów może doprowadzić do śmierci kota.

Kot balijski jest prawdziwym łakomczuchem. Jest to aktywny kot, ale nie należy go przekarmiać. Dzienną dawkę karmy należy odpowiednio dobrać. Ważny jest wiek kota, jego aktywność, zdrowie i przebyte choroby. Producenci zamieszczają na opakowaniach zalecaną dawkę swojej karmy, ale ona może okazać się za mała lub zbyt duża. Należy obserwować, czy kot utrzymuje prawidłową wagę ciała i w razie potrzeby skorygować dzienną porcję pokarmu.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot balijski - pseudohodowla a legalna hodowla – jak je rozróżnić?

Czy cena za rasowe kocięta kota balijskiego jest duża?

Tak. Hodowcy jedynie w wyjątkowych sytuacjach zaniżają cenę. Dzieje się tak, gdy kotek ma jakieś wady i nie do końca pasuje do wzorca. Tańsze są także osobniki dorosłe, które zostały wyłączone z planu hodowlanego. Za kilkuletnie koty przeważnie trzeba zapłacić 1000 – 1500 zł.

Cena kota balijskiego zwykle wynosi ok. 2000 – 3000 zł. Kot jawajski jest mało popularny, ale można go zakupić w Polsce. Kosztuje od 1500 do 3000 zł. Kot nebelung jest równie rzadki. Jego cena waha się od 2000 do 5000 zł. Turecki van kosztuje ok. 2000 – 4000 zł.

Kocięta z pseudohodowli można kupić za ok. 500 – 1500 zł. Najczęściej są to koty w typie rasy. Nie są rasowe, choć na takie z pozoru wyglądają. Jednak ich charakter może już znacznie odbiegać od tego zapisanego we wzorcu. Bardzo często takie kocięta są obarczone różnymi chorobami. Dzieje się tak, ponieważ pseudohodowcy nie dbają o zdrowie swoich zwierząt. Ich koty nie są szczepione ani odrobaczane, a także nie są badane, przez co rozmnażane są osobniki chore. Do tego często dochodzi do kojarzeń osobników blisko spokrewnionych.

Kot balijski - cena, zdjęcia czy opis – na co zwracać uwagę?

Czasami na pierwszy rzut oka nie widać, że ma się do czynienia z pseudohodowlą. Zdjęcia zamieszczone w ogłoszeniu mogą przedstawiać kotka, który z pozoru wygląda na zdrowego i zadbanego, a podczas wizyty w hodowli może okazać się, że zwierzęta żyją w trudnych warunkach. Zdjęcia i cena przyciągają uwagę, ale warto spojrzeć na opis.

W ogłoszeniu powinny znajdować się informacje na temat kota (data urodzenia, umaszczenie, charakter, badania etc.) i samej hodowli. Legalna hodowla przynależy do odpowiedniego stowarzyszenia, które jest częścią wybranej organizacji felinologicznej. W Polsce działają trzy: FIFe, WCF i TICA. Każdy kociak z miotu otrzymuje rodowód, ponieważ jest to dokument potwierdzający, że jest to rasowy kotek. Rodowód powinien być kilkupokoleniowy i opatrzony odpowiednimi podpisami i pieczątkami.

Kotek nie może opuścić hodowli, dopóki nie skończy 12 tygodni. Musi być dwa razy odrobaczony i dwa razy zaszczepiony oraz musi mieć wszczepiony CHIP. Jeśli jego pobyt w hodowli się przedłuży, powinien zostać zaszczepiony jeszcze raz. Niektórzy hodowcy decydują się na kastrację przed wydaniem kociaka, więc takiego kotka można odebrać 2-4 tygodnie później.

Kot balijski jest wesoły i wszędzie go pełno. Nie nadaje się dla osób spokojnych i ceniących ciszę. Jest rozgadany i trzeba poświęcać mu dużo czasu w ciągu dnia. Lubi się bawić i jest odpowiednim kompanem dla dzieci. Jest towarzyski oraz ciekawski. Można nauczyć go chodzenia na szelkach i chodzić z nim na spacery.

ikona podziel się Przekaż dalej