Co warto wiedzieć o kocie rasy Ashera?

Hybryda kota domowego i kota dzikiego

Kot Ashera to właśnie jedna z takich hybryd, która została stworzona w 2006 roku przez firmę Lifestyle Pets. Tylko oni mają prawo hodować i sprzedawać tę odmianę kota. Do jej powstania przyczyniły się afrykańskie serwale, koty bengalskie i koty domowe. Szacowana długość życia kota Ashera to nawet 20-25 lat.

Ten kot przypomina inną hybrydę z serwalem – kota Savannah. Do pierwszego skojarzenia kota domowego i serwala doszło w latach 90. ubiegłego wieku. Z racji, że kocury z takich krzyżówek okazywały się bezpłodne, kotki dalej były łączone z pospolitymi samcami, aż stopień pokrewieństwa z tym dzikim kotem oddalił się na tyle, że kocury mogą już mieć potomstwo. Dzisiaj już nie dopuszcza się do krzyżówek z domowymi kotami, ponieważ pula genów kotów Savannah została odpowiednio zwiększona, ale dalej można kojarzyć go z serwalem.

Cechą wyróżniającą kota Ashera od innych kotów i hybryd było to, że ten kot praktycznie nie uczulał. Twórcy rasy zapewniali, że udało się to uzyskać za sprawą selektywnego wybierania osobników do hodowli. Wybierali tylko te koty, które miały obniżony pozioma białka wywołującego alergię u ludzi.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Przeprowadzane badania nigdy nie zostały upublicznione, a niektórzy twierdzili, że kot Ashera nie był sprzedawany osobom, które miały bardzo silną alergię na koty. Firma zrezygnowała z prowadzenia hodowli w 2010 roku, ale działała jeszcze do 2015 roku. W 2013 roku ABC News ujawniło raport, z którego wynikało, że kot Ashera wcale nie uczulał mniej od innych ras, a niektóre ze sprzedanych kociąt tak naprawdę były rasy Savannah. Istnieje możliwość, że od samego początku była to jedna i ta sama rasa, ale sprzedawana znacznie drożej.

Chausie to hybryda innego kota dzikiego z kotem domowym. W powstaniu tej rasy brał udział kot błotny (bagienny, trzcinowy, chaus), który był wykorzystywany przez starożytnych Egipcjan do polowania na ptaki oraz obrony przed wężami. Organizacja TICA zarejestrowała rasę chausie w 1995 roku, ale w pełni została uznana w 2013 roku.

Ryś amerykański nie został wyhodowany przez skrzyżowanie kota dzikiego z domowym. Jednak nie sposób określić dokładnie wszystkich ras, jakie brały udział w jej powstaniu, ponieważ księgi hodowlane były prowadzone niestarannie. Zakłada się, że ryś amerykański to wynik krzyżówek ras kotów takich jak: Maine Coon, norweski leśny, amerykański krótkowłosy i japoński bobtail. Rasa nie jest jeszcze do końca wyrównana, mimo że pracę nad nią trwają od lat 80. XX wieku. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dużych kotach.

Opis, charakter kota rasy Ashera – jaki jest kot Ashera?

Jest to bardzo duży kot. Może osiągnąć 120-150 cm długości, a jego waga mieści się w przedziale 12-15 kg. Kot Ashera ma muskularne a jednocześnie smukłe ciało. Jego sierść jest krótka i gęsta. Dopuszczalne umaszczenia w rasie to złocisty, piaskowy, śnieżny i kremowy (tzw. królewski – bardzo rzadka odmiana). Ciało tego kota powinno być usłane cętkami lub pręgami. Kot Ashera ma oczy miodowe lub zielone.

Na temperament tego kota wpływa stopień pokrewieństwa z serwalem. Jednak nie powinien to być dziki kot. Przedstawiciele tej rasy mocno przywiązują się do właściciela i zazwyczaj wyczekują jego powrotu do domu. Kot Ashera jest towarzyski, a ze względu na swoje rozmiary powinien dobrze dogadać się z większym psem.

Ten kot jest bardzo inteligentny. Lubi aportować piłkę i chodzić na smyczy. Warto umieszczać tego kota w dobrze zabezpieczonej wolierze na ogrodzie, ale nigdy nie należy puszczać go luzem, ponieważ nawet wysokie ogrodzenie nie stanowi dla niego wyzwania. To aktywny kotek, który uwielbia się bawić.

Hodowla i prawidłowe żywienie kotów rasy Ashera – ważne informacje

Kot Ashera - jaka jest cena za rasowe koty w Polsce?

Na ostateczną cenę za kota wpływają różne czynniki. W przypadku hybryd znaczenie ma stopień pokrewieństwa z dzikim kotem. Ważna jest linia genów, ale przede wszystkim istotny jest wygląd kociaka i to, w jakim stopniu wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Istotna jest renoma hodowli, ale również ważne jest, czy kota trzeba sprowadzić zza granicy. Na cenę wpływają: wiek, płeć i przeznaczenie kotka.

Ryś amerykański nie jest dostępny w Polsce. Ten kot hodowany jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale nawet tam nie jest zbyt popularny, przez co jego cena jest trudna do oszacowania. Kot japoński bobtail również musi być sprowadzany zza granicy. Za tego kota trzeba zapłacić ok. 8000 – 12000 euro.

Kot Ashera na kanapie w salonie, a także informacje o rasie, usposobienie i hodowla
Jaki charakter i usposobienie ma kot Ashera, czyli co warto wiedzieć o rasie

Najdroższy kot świata to właśnie kot Ashera. W przeliczeniu na złotówki, wartość tego kota wynosi od 70000 do 400000 zł. Chausie kosztuje ok. 4000 – 20000 zł. Za kocięta rasy Savannah trzeba zapłacić ok. 3500 – 8000 zł, choć zdarzają się osobniki, które kosztują 40000 zł.

Przy wyborze kota, zwróć uwagę nie tylko na cenę czy zdjęcia zamieszczone w ogłoszeniu. Ważne jest to, w jakim stowarzyszeniu zrzeszona jest hodowla. Kot musi mieć kilkupokoleniowy rodowód opatrzony pieczątkami, podpisami, znakiem wodnym i tłoczeniem. Młode koty mogą opuścić hodowlę po skończeniu 12 tygodni, a do tego czasu muszą być zaszczepione (2-3 razy), odrobaczone (2-3 razy) oraz zaczipowane.

Jaka jest najlepsza dieta dla kociej hybrydy, a co mogą jeść domowe koty?

Wszystkie koty są mięsożerne, więc głównym składnikiem diety każdego kota jest mięso. Z tego powodu warto zrezygnować z karm, które zawierają zboża. Na rynku dostępne są gotowe bytowe karmy, które z powodzeniem można podawać kotu codziennie. Zawierają wysoki procent mięsa (mięśniowego i podrobów) oraz wszystkie witaminy, minerały i dodatki (np. taurynę).

Jednak przy hybrydach głównie zalecana jest dieta BARF, która opiera się na podawaniu kotu surowego mięsa wzbogaconego o niezbędne suplementy. Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj proporcje. Za dużo lub zbyt mało pewnych składników odżywczych może przyczynić się do złego stanu zdrowia kota.

Kot Ashera to niezwykle rzadki i drogi kot. Powinien prawie nie uczulać. Tylko jedna firma może hodować tego kota i na tę chwilę jej działalność jest zawieszona. Kot Ashera jest bardzo duży. To towarzyski kot, który uwielbia się bawić i chodzić na spacery.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny