Charakterystyka rasy – kot amerykański krótkowłosy

Informacje, pielęgnacja – co warto wiedzieć o tym kocie?

Początki rasy sięgają XVII wieku. Przodkowie tego kota zostali przywiezieni do Ameryki przez osadników z Europy. Były to tzw. koty pracujące, ponieważ ich zadanie polega na ochronie zapasów przed gryzoniami. Dopiero na początku XX wieku hodowcy wyodrębnili rasę, aby te koty nie zniknęły wśród innych krótkowłosych przedstawicieli tego gatunku.

Rasa została uznana przez CFA w 1906 roku. Nazwę „American Shorthair” nosi od 1966 roku. Kot amerykański krótkowłosy jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych i w Japonii, jednak do tej pory Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) go nie uznała.

W 1966 roku w miocie kota amerykańskiego krótkowłosego znalazł się kotek, który był szorstkowłosy. Zapoczątkował on nową rasę o nazwie „American Wirehair”. Zezwala się na krzyżówki pomiędzy tymi dwoma rasami.

Ten kot może być średni lub duży. Zazwyczaj samiec osiąga wagę ok. 5-7 kg, a kotka ok. 3-5 kg. Kot amerykański krótkowłosy ma krępy tułów. Jest muskularny, atletyczny i silny. Jego sierść jest krótka, lśniąca, twarda i gęsta. W rasie dopuszczalne są wszystkie typu umaszczeń poza point. Kot amerykański krótkowłosy nie może być też płowy, czekoladowy, cynamonowy i liliowy.

Pielęgnacja tego kota nie jest czasochłonna. Nie trzeba go kąpać. Wystarczy wyczesywać go raz na kilka dni, a tylko w okresie linienia warto robić to codziennie. Raz w tygodniu można podawać mu łyżeczkę smalcu (z kaczki lub z gęsi), aby nie doszło do zakłaczenia. Trzeba kontrolować stan jego uszu, oczu i zębów. Co 3 tygodnie należy przycinać mu pazurki.

Jaki charakter ma kot amerykański krótkowłosy?

Ten kot ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki, więc mniejsze zwierzęta domowe mogą stać się jego ofiarami. Może godzinami wyglądać przez okno i obserwować ptaki. Niektóre osobniki nie mają nic przeciwko wylegiwaniu się w ciepłym domu, ale niektóre koty będą próbowały się wymknąć. Należy zadbać o zabezpieczenie wszystkich okien i balkonu. Kot amerykański krótkowłosy jest inteligentny i można nauczyć go chodzenia na szelkach.

Jest to bardzo czuły kotek. Uwielbia się przytulać i spać na kolanach swojego opiekuna. Nie jest zbyt gadatliwy. Miauczy rzadko i cicho. Ten kot jest bardzo towarzyski i na ogół bardzo szybko przekonuje się do nowych gości. Nie najlepiej znosi samotność. Z natury jest bezkonfliktowy, więc nie powinien mieć nic przeciwko innym kotom czy psom.

Kot amerykański krótkowłosy lubi się bawić. W ciągu dnia należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Warto pamiętać o tym, aby kotek miał możliwość zabawy w polowanie. Jednak nie jest to kot bardzo energiczny. Przez większą część dnia woli spokój i ciszę, więc sprawdzi się jako towarzysz dla starszych osób. Powinien także dogadać się z dziećmi. Jeśli planujesz zakup pupila, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat kompletowania wyprawki dla kota.

Legalna hodowla kotów – informacje, cena

Jak nie dać się oszukać przez pseudohodowców?

Ładnie zdjęcia zamieszczone w ogłoszeniu mogą przyciągać wzrok, ale później może się okazać, że wcale nie przedstawiają danego kota lub warunków, w jakich na co dzień żyją koty. Najważniejsze są informacje zawarte w opisie.

Kotek nie może być w typie rasy, ponieważ rasowego kota jedynie przypomina, ale nim nie jest. Istotny jest wiek wydawanego kociaka. Młode koty mogą opuścić hodowlę po skończeniu 12 tygodni, a do tego czasu muszą być 2-3 razy odrobaczone i 2-3 razy zaszczepione. Obowiązkowo kociak musi mieć wszczepiony CHIP.

Każdy rasowy kotek ma rodowód. Powinien być kilkupokoleniowy, a do tego opatrzony odpowiednimi pieczątkami, podpisami, znakiem wodnym i wytłoczeniem. Ważne jest to, do jakiego stowarzyszenia przynależy hodowla, ponieważ wiąże się to z koniecznością przestrzegania zasad przez hodowcę. W Polsce obowiązują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot amerykański krótkowłosy - ile kosztują rasowe kocięta?

Cena za każdego kota jest inna. Znaczenie ma linia genów (w tym osiągnięcia rodziców zdobyte na wystawach kotów), ale przede wszystkim ważne jest to, czy kot jest wybitnie obiecujący i w dużym stopniu wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Istotny jest wiek, płeć i przeznaczenie kota. Ważna jest renoma hodowli, a także to, czy rasa jest łatwo dostępna w kraju.

Niekiedy sprzedawane są kilkuletnie osobniki, które zostały wyłączone z planu hodowlanego (np. ostatni poród kotki był ciężki i nie powinna już więcej rodzić, a hodowca z jakiegoś powodu nie może jej zostawić). Ich adopcja przeważnie jest płatna, a cena za takiego kota to kwestia ok. 1000 – 1500 zł. Hodowca, który dopiero zaczyna, może sprzedać pierwszy miot nieco taniej, ale kocięta nie powinny kosztować mniej niż 1500 zł.

Kot amerykański krótkowłosy leżący a także opis, usposobienie, sposób pielęgnacji i żywienie
Kot American Shorthair Amerykański krótkowłosy, czyli pielęgnacja, zdjęcia i opis oraz cena

Za kota amerykańskiego krótkowłosego trzeba zapłacić ok. 3000 zł. Rasowe kocięta, które będą sprowadzane z innych krajów, będą droższe, ponieważ poza inna stawką za kota dochodzą różne dodatkowe koszty. Cena selkirk rexa to kwestia ok. 2500 – 3000 zł. Kot tonkijski kosztuje podobnie.

Karma mokra czy sucha – co powinien jeść kot amerykański krótkowłosy?

Niektórzy właściciele kotów decydują się na dietę BARF, która polega na podawaniu kotu surowego mięsa i odpowiednio dobranych suplementów. Wcześniej należy zdobyć wiedzę w tym zakresie, ponieważ złe proporcje mogą przyczynić się do złego stanu zdrowia kota.

Wszelkie zboża są zbędne, więc należy je wyeliminować z diety kota. W składzie karmy na pierwszy miejscu powinno znajdować się mięso. Codziennie można podawać kotu wysokomięsne puszki. Karma bytowa zawiera odpowiednio wysoki procent mięsa i wszystkie niezbędne witaminy oraz minerały.

Na rynku dostępna jest również karma uzupełniająca. Zazwyczaj jest to filet rybny lub drobiowy w galarecie albo w bulionie. Zawiera za mało tłuszczu i substancji odżywczych, ale może być podawany od czasu do czasu jako smaczny i zdrowy przysmak.

W naturze koty czerpią wodę głównie z pożywienia. Karma sucha jest jej praktycznie pozbawiona (wilgotność na poziomie 8-15%). Kot, który je wyłącznie suchą karmę, powinien pić bardzo dużo wody, aby nie doszło do odwodnienia organizmu, ponieważ wiąże się to z chorobami układu moczowego. Suchy pokarm należy przechowywać w szczelnym pojemniku.

Producenci zamieszczają na opakowaniach proponowaną dzienną porcję swojej karmy, ale pamiętaj, aby odpowiednio dobrać ją pod kątem aktywności, wieku i zdrowia kota. Z racji tego, że koty mają małe żołądki, najlepiej podawać im małe posiłki, ale w miarę możliwości jak najczęściej. Jeśli chcesz zachęcić swojego kota do picia wody, może zakupić specjalną fontannę.

Kot amerykański krótkowłosy ma spokojny charakter, ale jest ciekawski i może próbować się wymykać z domu. Lubi czułości i chętnie przesiaduje na kolanach właściciela. Dogaduje się zarówno z dziećmi, jak i z osobami starszymi. Jest towarzyski i powinien bez większego problemu zaakceptować inne koty oraz psy. Rasowe kocięta nie kosztują 500 zł, ale cena nie jest jedynym wyznacznikiem tego, czy mamy do czynienia z nielegalną hodowlą. Zdarzają się pojedyncze sytuacje, które uzasadniają niską cenę, ale pseudohodowcy też sprzedają swoje kotki za ok. 5000 zł. Wybierając kota, zwróć uwagę na to, gdzie przynależy hodowla i czy kotek ma rodowód.

ikona podziel się Przekaż dalej