Kot Afrodyty – hodowla, pochodzenie i cena kotów

Skąd pochodzi rasa kot Afrodyty?

Kot Afrodyty to rasa wywodząca się z wyspiarskiego państwa, jakim jest Cypr. Powszechnie wiadomo, że państwo uznawane jest za wyspę Afrodyty. Właśnie na Cyprze, grecka bogini piękna narodziła się ponoć z piany morskiej – a przynajmniej tak głoszą liczne, cypryjskie legendy. Ze względu na mocne powiązanie legendy Afrodyty z Cyprem, powstała nazwa dla domowego kota zamieszkującego tę wyspę. O kotach Afrodyty jako pierwsza wspominała cesarzowa rzymska, św. Helena. Właśnie ona sprowadziła na Cypr wiele egipskich kotów – w celach wybicia węży zamieszkałych pod jej klasztorem (dziś znanym jako Klasztor św. Mikołaja od Kotów).

Cypryjczycy sądzą jednak, że kot Afrodyty mieszkał na wyspie o wiele wcześniej, niż za czasów św. Heleny. Historycy znaleźli bowiem pierwsze szczątki kota na Cyprze kilka tysięcy temu, kiedy to na wyspie dopiero zaczęło rozwijać się rolnictwo. Jednak, nie był to wcale kot Afrodyty – a kot nubijski, który nie ma z cypryjską rasą żadnych powiązań. Nie jest zatem do końca wiadomo, kiedy cypryjska rasa opanowała wyspiarskie państwo.

Kiedy oficjalnie uznano kota Afrodyty za rasę? Hodowla kota Afrodyty w Polsce

Przyjmuje się, że kocięta Afrodyty pojawiły się na Cyprze w starożytności. Jako, że kotki mieszkały głównie w cypryjskich górach, rasa określana jest również jako cyprus mountains cats. Właśnie w górskich rejonach wykształcił się nie tylko wygląd, ale i charakter rasy. Kot Afrodyty jest dość duży, ważąc średnio ok. 6 kilogramów. Koty z Cypru posiadają niesamowite, gęste i grube futro, dzięki któremu nie są im straszne mroźne zimy albo gorące lata. Z racji swojej budowy, kot Afrodyty może polować na spore zwierzęta, np. szczury i węże. No cóż, właśnie z wypłaszania tych ostatnich zasłynęły przecież koty.

Cypryjczykom bardzo zależało na tym, by kot Afrodyty został uznany za odrębną rasę. Jego niepowtarzalny wygląd, charakter i umiejętności łowieckie zadecydowały, że w 2009 roku rasa uznana została za oficjalną. Trzy lata później, kot Afrodyty stał się rasą odrębną (jak np. kot Ojos Azules czy kot elfi). Hodowla kotów Afrodyty najbardziej popularna jest oczywiście na Cyprze. W naszym kraju są tylko dwie hodowle kotów Afrodyty: „Rasowy Kot PL” oraz „Hodowla Kotów Rasowych Kicia PL”. Ostateczna cena za kota zależeć będzie od indywidualnych ustaleń z hodowlą. Sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla kota krok po kroku.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot Afrodyty – co warto wiedzieć o cypryjskiej rasie?

Jak wyglądają koty Afrodyty? Charakter cypryjskich kociąt

Koty Afrodyty są dość ciężkie i duże, ważąc nawet do 6 kilogramów. Warto dodać, że przy swojej masie są niezwykle eleganckie i zwinnie się poruszają. Posiadają długi, zwężający się ogon ku końcowi, a także głowę „w trójkąt”. Tułów kota Afrodyty jest bardzo mocny i wydłużony, zaś tylne łapki dłuższe, niż przednie. Koty z Cypru mają też długi nos oraz szeroko rozstawione, duże uszy. Kot Afrodyty może być zarówno krótko, jak i długowłosy – choć ta druga odmiana jest zdecydowanie częściej spotykana. Sierść kotów pełni znakomitą barierę ochronną przez deszczem, śniegiem czy upałami. Jako, że koty wychowały się w górach, futro stanowi w ich przypadku świetny, naturalny termoregulator. Kot Afrodyty może występować w wielu odmianach kolorystycznych. Nie uznaje się jednak barwy colorpoint, cynamonowej, czekoladowej, płowej oraz liliowej.

Charakter kotów z Cypru jest bardzo specyficzny. Czworonogi wyróżniają się wesołym usposobieniem, a także cenią sobie życie u boku domowników. Lubią przebywać w towarzystwie ludzi oraz znakomicie odnajdują się w grupie innych kotów. Uwielbiają się bawić, przez co nadają się do wychowywania ich razem z małymi dziećmi – podobnie, jak kot elfi czy kot Ojos Azules. Jako jedna z nielicznych kocich ras, kot Afrodyty wykazuje się ogromną cierpliwością, a także bywa bardzo spokojny, gdy wymaga tego sytuacja. Zdecydowanie, kot Afrodyty może stać się wspaniałym, oddanym członkiem każdej rodziny.

Warto wiedzieć, że…

Kot Afrodyty uchodzi w dzisiejszych czasach za coraz mniej liczebny okaz. Szacuje się, że w całej Europie może żyć ich niecałe pięćdziesiąt sztuk. Niestety, ilość kotów z Cypru maleje z roku na rok, a na samym Cyprze również nie ma ich już zbyt wiele. Cypryjczycy tratują rasowe czworonogi jako nieodłączny element ich dziedzictwa narodowego. Wiele jednak zależy od regionu – w niektórych częściach wyspiarskiego państwa, czasami polują na koty… myśliwi.

ikona podziel się Przekaż dalej